Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplam kayıp 50 milyon €

Beşiktaş ve Fenerbahçe, Avrupa vizesi alamazlarsa çok büyük maddi kayıp ile karşı karşıya kalacaklar

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Fenerbahçe ve Beşiktaş, UEFA'nın kararlarıyla birlikte önemli bir maddi gelirden mahrum olacak. Cezaların kesinleşmesiyle birlikte, iki kulüp de büyük bir maddi kayıp yaşayacak. Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi'ne katılması durumunda 15 milyon Euro, Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne gitmesi halinde de 35 milyon Euro kazanacaktı. Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde Türkiye'yi temsil eden tek takım olursa, ülke payından dolayı kasasına en az 25 milyon Euro girecek. UEFA'nın kararı sonrasında Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gelir kaybı 50 milyon Euro'yu bulacak. Böylece Galatasaray en yakın rakiplerine de önemli bir fark atmış olacak.

HUKUKÇULAR NE DÜŞÜNÜYOR?

ALPAY KÖSE
Fenerbahçe 2+1 yıl ceza almış. Tahminim taahhüdü bozduğu için 1 yıl ek ceza almış Fenerbahçe. Erteleme olacağını hiç sanmıyorum. UEFA şike gibi ağır konularda erteleme uygulamıyor. Fenerbahçe Tahkim ve CAS'a gidecektir. Buralarda ceza azalabileceği gibi var olan cezası artabilir de. Çünkü bu kurullar dosyayı baştan incelerler.

EMİN ÖZKURT
Verilen kararlar son derece ağır. UEFA bu kararları verirken çok düşündü. Bu işin birinci raundu. Bu raundu ne yazık ki kaybettik. İkinci raundda bakalım netice ne olacak? Her iki kulübümümüzün de karara itiraz edebilmesi için 3 günlük süresi var. Bu 3 günden sonra ana savunma hazırlamak için 5 günlük süreleri var. Belki biraz daha agresif bir savunma stratejisi benimsenmeli.

NAİL GÖNENLİ
Tayfur Havutçu'nun avukatı Nail Gönenli: "UEFA Disiplin Kurulu; Tayfur Havutçu ve Serdal Adalı hakkında müfettişten ek rapor talep etti. Bu soruşturmada haklı olduğumuzu biliyoruz. Dolayısıyla bu durumu olumlu bulmadım."

PROF DR. NADİ GÜNAL
UEFA Disiplin Kurulu'nun kararı nihai bir karar değildir. TFF Disiplin Kurulu kararı nasıl tahkime gidiyorsa aynı şekilde bu karar da tahkime gidecek ve sonraki süreç CAS şeklinde olacak.

YAZARLAR NE DÜŞÜNÜYOR?

GÜRCAN BİLGİÇ
105 yıllık kulüp, tarihinin en ağır ithamıyla karşı karşıya. 17'de 16 yapan oyuncuların alın teri lekeleniyor. Bunu UEFA mı yoksa maç sonuçlarını etkilemeye çalışanlar mı yaptı? Her şeyi belirleyecek olan bu soruya Fenerbahçe'nin kendi iç dinamiklerinin vereceği cevaptır. Camia artık kendi içinde bir hesaplaşma başlatmalı.

EMRAH KAYALIOĞLU
UEFA'nın savunma talebi geldikten sonra Disiplin Talimatı'nın 12. maddesini okuyanlar için bu cezalar kesinlikle sürpriz değil. Kamuya açık olmayan bilgiyi edinmeyi bile suç sayan bu madde, Disiplin Komitesi'ne kulüplerimize kanaatle ve en küçük şüpheyle bile böyle bir ceza verme imkanı tanıyordu. Ve beklenen oldu ne yazık ki.

METİN TEKİN
Kesin karar olmamasına rağmen, gerçekten birşey olmamışsa umuyorum ki bu cezalar, Tahkim Kurulu ya da CAS'tan döner. Ama bu ceza kesinleşirse bunu da soğukkanlı karşılamamız ve artık bununla yüzleşmemiz gerek. Çünkü kulüplerin çıkarları değil değerleridir aslolan. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini hatırlatmalıyız.

MURAT ÖZBOSTAN
Daha bir hafta önce "İnfantino'dan müjde var" başlıkları attı bir çok gazetemiz... Yani bu süreci hep kendi içimizde öteledik ve öteleştirmeye çalıştık... Sonuçta dönüp dolaşıp karşımıza geldi işte!. Belki bu yeni bir sayfa açmak için fırsa-t tır. Hukuki yollar kapanmadı ama artık ders çıkma vakti. Bu örneklerle bir daha karşılaşmama adına tüm adımlar atılmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplam kayıp 50 milyon €
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN