Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taca çıktılar!

Disiplin Kurulu'nun metninde, Beşiktaş'ın Adalı ve Havutçu'nun şike eylemlerini 'ikrar' ettiği yazıyor

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Beşiktaş Kulübü, UEFA Denetleme ve Disiplin Kurulu'nun 25 Haziran'da Beşiktaş'a ilettiği ve Beşiktaş'ın bir yıl Avrupa kupalarından men edildiğini bildiren kararın metnini dün kamuoyu ile paylaştı. Metinde, emniyetin raporlarına, mahkeme kararlarına ve Beşiktaş'ın 'müsabakaların güvenilirliği' ile 'fair-play prensibi'ne aykırı davrandığı noktalara vurgu yapılırken Beşiktaş yöneticilerinin Avrupa kupalarına katılabilmek için şike girişimlerinde bulundukları ifade edildi ve alınan kararların sebebi özetlendi.

"FİNALDE ŞİKE TEKLİF EDİLDİ"
UEFA sonuçları üç maddede özetledi ve Beşiktaş'ta görev alan üç memurun (başkan yardımcısı Serdal Adalı, teknik direktör Tayfur Havutçu ve güvenlik memuru Ahmet Ateş) TFF'nin soruşturmasına konu olduklarını, ikisinin mahkeme tarafından şike suçundan suçlu bulunduklarını ve deliller neticesinde 2011 yılındaki Türkiye Kupası finalinde rakip oyuncular ile temas kurulduğuna ve de transferler ile menfaatleri içeren mali karşılıklar teklif edildiğine karar verildiğini belirtti. Polis raporlarının da yer aldığı 12 sayfalık karar metninde öne çıkan maddeler şu şekilde: "Elde edilen kanıtlar arasında İBB Menajeri Yusuf Turanlı, İbrahim Akın ve İskender Alın'ın finalde kötü oynamaları için teklif edilen rüşvetle ilgili görüşme ve mesajlaşmaların tapeleri bulunuyor."

"ETİK KURULU SUÇSUZ BULDU"
"Bu muhtelif mesajlar final maçının hemen öncesinde hatta maç gününde yapılmış ve kaydedilmiştir. Yusuf Turanlı ve Serdal Adalı'nın da görüşme tapeleri bulunmaktadır. Türk polisi 3 Temmuz 2011'de şike konusuna yönelik soruşturmalar kapsamında bazı kişileri gözaltına almıştır. Gözaltına alınan kişiler arasındaki Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş'in Türkiye Kupası final maçına yönelik şike eylemleri yaptıklarından şüphe edilmiştir. TFF'ye bağlı Etik Kurulu, adı geçen kişiler ve Beşiktaş'ı belirtilen hususlarda suçsuz bulmuş ve şike suçu işlemediklerini ilan etmiştir."

"BEŞİKTAŞ ŞİKEYİ KABUL ETTİ"
"16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına göre Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu'nun, Türk kanunlarına göre ağır ihlallerden sorumlu oldukları düşünülmüştür ve 11.05.2011 tarihinde oynanan Beşiktaşİstanbul BŞB arasındaki Türkiye Kupası Final maçında şikeden suçlu bulunmuştur. 7 Haziran 2013'te UEFA Genel Sekreteri Beşiktaş'ın dosyasını Disiplin Kurulu'na sevk etmiş ve bir müfettiş görevlendirmiştir. 10 Haziran'da UEFA takibatla ilgili gelişmeleri Beşiktaş'a bildirmiştir. Beşiktaş'ın dosyası açısından kulüp belirtilen hususlara itiraz etmemiştir."

"TEMSİLCİLERİNİ İKRAR ETTİ"
"Bu durumda UEFA Disiplin Kurulu işlenmiş cürümlerin ciddi nitelikte olduğunu, Türk ve Avrupa futboluna belirgin bir zarar vermiş olduğunu ve bu tür durumda gerekli cezaların verilmesi gerektiğini düşünmüştür. Disiplin Kurulu, Beşiktaş'ın kendi temsilcilerinin şike aktivitelerini UEFA'ya bildirmiş olduğunu ikrar etmektedir. Sonuç olarak Beşiktaş'ın 2013- 14 sezonunda Avrupa kupalarına katılmaya uygun olmadığına karar verilmiştir. Kurul gereken hallerde Beşiktaş'a ilave disiplin önlemleri uygulayabilecektir."

SAVUNMA DA KURTARMADI!
UEFA'nın savunma istemesinin ardından dönemin 2. Başkanı Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu, UEFA'nın Nyon'daki merkezine giderek savunma yapmışlardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taca çıktılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN