Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mert Yaşar: Kazanırsa milat olur

Giriş Tarihi: 19.7.2013
CAS'ın kararı ne anlama geliyor? "UE FA korktu" yorumları için düşünceniz ne?
Fenerbahçe ve UEFA, 'hızlandırılmış yargılama usulü' konusunda anlaşmış. UEFA'nın bu usulü önermesi veya kabul etmesi, korktuğunu göstermez. Aksine davanın kısa sürede sonuçlanması işine gelir. Fenerbahçe CAS'taki davasını kazanırsa büyük bir zafere imza atacak ve UEFA'yı çok zor durumda bırakacak. UEFA'nın şike ile mücadelesi sorgulanacak. Spor hukuku için milat olacak, yeni bir süreç başlayacak. Ancak CAS, F.Bahçe'nin talebini reddederse UEFA'nın eli güçlenecek, F.Bahçe'yi ön elemeye kabul ettiği için de tazminat sorumluluğundan kurtulacak. F.Bahçe ön elemeye katıldığı için de cezası gelecek sene uygulanmaya başlayacak.

TRABZON UNUTULMASIN

Bu arada Trabzonspor yönetimi CAS sürecinin bitimi ile TFF'ye başvuracağını açıklamıştı. Davanın 1 ay içinde sona ermesi ile Trabzonspor UEFA ve FIFA'ya da başvuracaktır. UEFA, şikeyi cezalandırmayan federasyonlara yaptırım uygulama yetkisi veren kuralın geçmişe etkili uygulanamayacağı gerekçesiyle TFF'ye yaptırım uygulamaktan imtina edebilir. Bununla birlikte UEFA, FIFA'yı bilgilendirebilir. FIFA, TFF'den gerekli cezaları vermesini isteyebilir.

DİĞERLERİNE HAK DOĞMAZ
CAS'tan olumsuz bir karar çıkarsa iki kulübümüzün cezası sürerse cezalar aynen kalır mı? Yoksa artarabilir mi?
F.Bahçe mevzuatın kendisine tanınan haklarını kullanmaktadır. CAS'ın olumsuz karar vermesi cezaların artmasına sebep olmaz. UEFA'nın yeni bir ceza vermesini ya da arttırmasını gerektirecek bir sebep yok.
CAS, iki kulübümüzü suçlu bulursa Türkiye'den katılımı engellenen diğer kulüplere herhangi bir hak doğar mı?
CAS'ın F.Bahçe ve Beşiktaş ile ilgili kararlarını onaması, onların yerine Avrupa'ya gidebilecek kulüplere herhangi bir talep doğurmaz çünkü UEFA'nın kulüplere karşı hukuka aykırı herhangi bir fiili yok.

MERT YAŞAR
G.Saray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, TMOK Spor Hukuku Komisyonu üyesi


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Mert Yaşar: Kazanırsa milat olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN