Bu kez kenar süsü olmayalım

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Yönetimin, teklifi kabul etmesinde, "Bu süreçte devamlı F.Bahçe'nin kenar süsü muamelesi görerek haksız yere suçlandık. Artık bundan sıyrılalım" görüşü önemli rol oynadı

Beşiktaş'ta önceki gün olağanüstü saatler yaşandı. UEFA'nın planı ve CAS'ın teklifiyle Beşiktaş Kulübü "30 Ağustos'a kadar hızlı yargılama ve bunun karşılığında UEFA ön eleme maçlarına katılma" teklifine temkinli yaklaştı ve 2 saat 45 dakika boyunca tartışmaya açtı. F.Bahçe gibi olayı "Büyük bir zafer" olarak değerlendirmeyen Beşiktaş yönetimi, "Biz UEFA'dan men cezası almadık. Sadece tedbir olarak kupalara alınmadık. Biz men cezası olmayan ancak cezaya dönüşen tedbirin kalkması için CAS'a müracat etmiştik. Durumumuz cezası kesinleşen F.Bahçe'den farklı" denilerek CAS'ın teklifini tartışma gereği duydu. Başkan Fikret Orman, 2. Başkan A.Nur Çebi, Genel Sekreter Metin Albayrak, Asbaşkan Faik Akdil, yöneticiler Ahmet Ürkmezgil, Melih Esen ve 4 hukukçu UEFA'nın önerisiyle CAS'ın teklifini masaya yatırdı.

'Tedbir kararı iki yıla çıkar mı?' korkusu

Sürecin sorumluluğunu üstlenen ve İsviçre'deki hukuk bürosuyla bütün ilişkileri koordine eden Melih Esen İstanbul'a CAS'ın teklifiyle geldi. İki fotoğraf ortaya koydu:
1- CAS'ın hızlı yargılama yapması UEFA'nın tazminat ödeme riskini sıfıra indiriyor. Eğer hızlı yargılama ve ön elemeye katılmayı reddedersek dava lehimize biterse tazminat hakkımız var.
2- CAS ve UEFA direkt ifade etmeseler de karar (ceza) için Yargıtay'ı bekliyor. Adli tatile girilecek. Yargıtay'ın kararı belli değil ve bizim için o daha önemli. F.Bahçe'nin kaybedecek bir şeyi yok. Ancak biz katılıp katılmamayı düşünmeliyiz" yaklaşımı üzerine şekillendi. Özellikle toplantıda Genel Sekreter Metin Albayrak gibi şahin yöneticiler, "Bu süreçte sürekli F.Bahçe ile anıldık, Serdal Bey'in dediği gibi kenar süsü muamelesi görerek haksız yere suçlandık. Artık sıyrılalım.." yaklaşımını da dile getirdi.

Cenevre'yle tele konferans yapıldı

Başkan Orman ve kurmaylarının üzerinde durduğu en önemli soru ise "CAS'ın teklifini kabul edersek 40 gün sonra ceza 1+1'e çıkar mı?" oldu. Bu sorunun cevabı için Kubilay Marangoz başta olmak üzere 4 avukatın görüşlerinin yanı sıra tele konferansla İsviçre'deki Beşiktaş'ın avukatlarının fikirleri alındı. Ayrıca Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ve avukatlarının görüşlerine de başvuruldu. Riskler hesaplandı, emsaller araştırıldı. Özellikle Voleou kararı başta olmak üzere hukuki çıkış yolları arandı ve emsal tespit edildi. Orman'ın "Tarihi bir toplantı. Hataya yer yok. Beşiktaş için en doğru kararı vererek bu toplantıdan çıkmalıyız" bakış açısıyla görüşme son buldu. BJK yönetimi UEFA'nın planladığı CAS'ın teklif ettiği hızlı yargılama ve 30 Ağustos'ta "Nihai kararı kabul ettiklerini" bildirdi.

Teklifin kabul edilmesinin gerekçeleri

1- CAS'ın karşısına cezası kesinleşmiş bir takım olarak değil, tedbir konulmuş bir takım olarak çıkacağız. Verilen sürede kendimizi ve suçsuzluğumuzu anlatmak için yeterli. CAS bizi suçsuz bulursa UEFA da tedbirini kaldırır. Bu bir avantaj.
2-Ön elemeyi geçersek ve CAS kararı aleyhimize olursa, zaten 1 yıl tedbir nedeniyle Avrupa'ya gitmiyorduk, ceza alırsak yine gitmeyiz. Ön elemeyi geçer ve 30 Ağustos'ta çıkacak kararla yolumuza devam ederiz.
3-Ön elemeyi geçemez ve ceza alırsak +1 yıl uzar. Bu CAS'ın suçu değil rakibini eleyemeyen Beşiktaş'ın hatası olur.
4- Ceza uzatma ya da tedbir cezasına +1 yıl ekleme CAS'ın elinde. CAS ortada kesinleşmiş ceza olmadığı için 2 yıl men cezası almış F.Bahçe'den farklı bakacaktır. Her türlü olumsuzlukta bile 1+1 olma ihtimali ve riski çok düşük.
5-UEFA'nın tedbirine CAS tedbiri talep ettiğimizde UEFA'nın hızlı yargılama önerisi yoktu. Bu durum bizim için daha avantajlı oldu. F.Bahçe kararıyla olması içinde avantajlarda barındırabilir. Eğer F.Bahçe ceza alırsa ve eğer biz ceza almazsak Şampiyonlar Ligi talebi de yapabiliriz.
6- Fenerbahçe böyle bir yola girdi. Biz kura çekimine girmeyip, UEFA Avrupa Ligi'ne katılmazsak, bunu anlatamayız. Korkup, kaçtılar derler.
7- Tek olumsuzluk Yargıtay kararını CAS davasına yetiştirememe durumu. CAS, 30 Ağustos'da "Beşiktaş tedbirine tedbir talebini haklı buldum. Sen yoluna devam et. Senin ceza durumun için Yargıtay kararını da bekliyorum" diye bir karar da alabilir.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez kenar süsü olmayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN