Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalıp savaşacağım

"Sanki ben kaptanlığı çok istiyormuşum gibi, Üzülmez'le kavgamdan bu yana karakterime ters yorumlar yapıldı. Çok düşündüm ve bu duruma son vermek istedim..."

Giriş Tarihi: 26.7.2013
İbrahim Toraman'ın kaptanlığa veda etmesi, beraberinde "Neden bıraktı? Yoksa bıraktırıldı mı?, sorularını da getirdi. SABAH olarak, merak edilen soruları konunun muhatabına yönelttik. Karşılığında samimi ve bir o kadar da önemli cevaplar aldık...
"Kararında bir kırgınlık mı yatıyor?"
"Doğru ve yeterli kelime "kırgınlık" değil, belki buna yorgunluk ve bazı şeylerden bıkkınlık da diyebiliriz. Bir birikim var bu kararımın arkasında."
"Niye yorgunluk ve bıkkınlık var?" Anlamak için açmasını rica ediyorum.
"Beşiktaş'ta kaptan olmak, sorumluluk almak kolay değil. Geçen sene çok sorumluluk aldım, çok yoruldum. Başarılı olalım diye çok mücadele ettim. Ancak üçüncü olabildik. Şunu samimiyetle söyleyebilirim geçen sene benim yanımda çok değil 3-4 oyuncu daha fazla sorumluluk alsaydı, biz daha farklı yerde olurduk. Bu eleştiri değil tespit."
"Kaptanlık güç demek, liderlik demek, camiaya aidiyet demek" diyorum...
"Doğru ama göründüğü gibi değil. Kaptanlık stres ve sorumluluk demek. Herkes parasını alırken senin almaman demek. Ödenmediği zaman hocayla yöneticilerle konuşman arayı bulman demek. Özetle saha içi ve dışında fedakarlık ve stres demek."
Sözünü keserek araya giriyorum. "Futbolculara ödemeler yapıldı. Senin içerde paran var mı?" diyorum...
Ödeme yapıldığını ama kendisinin içeride parasının olduğunu sözleriyle ve gözleriyle doğruluyor.

Aldığım sorumluluğun karşılığı bu mu olmalı?
"İmza sürecinde yaşananların kaptanlığı bırakmamda etkisi yok dersem yalan olur"
"Bazı şeylere karşı bıkkınlık" dedin.
"İbrahim Üzülmez ile kavgamdan bu yana sürekli bu kaptanlık olayı önüme konuldu. Sanki ben bu kaptanlığı çok istiyormuşum gibi karakterimle ters yorumlar yapıldı. Ağır ve haksız eleştiriler oldu. Bu durum şahsen beni bıktırdı ve yordu. 'Bu kadar emeğin, mücadelenin karşılığı bu olmamalı' diye çok düşündüm 'Bir son vereyim' dedim.
"İlginç bir imza süreci yaşadın. Bu kararında bunun etkisi yok mu?
"Yok dersem yalan olur. Kongre olmadan Tamer Bey'le (Kıran) konuşmuştuk. Sonra Ahmet Bey'le (Kavalcı) ile devam ettik. Tatile gitmeden 3 yıl için anlaştık. 'Fiyatı siz yazın, hakkımı verirsiniz' dedim, boş mukavele imzaladım. Tatil dönüşü sözleşme 2 yıla inmiş. Fiyat ise yıllık 600 bin Euro.."
"31 yaşındasın, başka takımlara daha iyi şartlarda gidebilirdin. Bu rakam gönülsüzlük kokuyor, sorumluluk sahibi bir kaptan için. Niye kabul ettin?"
"Şükür yeteri kadar kazandım. Bu rakamın takımın standartlarının altında olduğu aşikar. Nereden nereye indiğimiz belli. Geçen sene aldığım sorumlulukların ve oyunumun karşılığı bu mu? Gitmek istesem, bonservisim elimde mutlaka daha fazlasını kazanacağım takımlar olurdu. Ancak her seferinde 'Beşiktaş'a 11 yılını verdin, iz bıraktın, bu camianın evladı oldun. Bunu kaybetme, jübile yaparsın' dedim."

Emekli durumuna soktular
"4 yıl daha oynarım' diye düşünürken bunlar yaşanıyorsa sorgulanması gerek"
Toraman, anlam veremediğini söyleyerek bir konuyu kendisi açtı:
31 yaşındayım. Avrupa'dan Türk takımları 30 yaş üstü hatta 35 yaşında stoperler transfer ederken, ben '4 yıl daha oynarım' diye düşünürken bizi erken emeklilik durumuna soktular. Demek ki Türk futbolunda bazı şeyleri sorgulamak gerek.
"Önder Özen'in sezon başı planlarında olmadığın algısı herkeste oluştu. Ahmet Kavalcı ve başkanın tercihiyle burada olduğun biliniyor. Bu sürecin Bilic'te etki yarattığını düşünüyor musun?
'Önder Özen'e bir görev verilmiş. Bir kararı varsa ve İbrahim planımda yok diyorsa buna saygı duyarsınız. Bilic'in karar ve görüşlerinde etkisi olabilir, olmayabilir. Bunları söylemek, bana düşmez ve yakışmaz."

Bilic'le konuştum, gerekli mesajı aldım
"Bilic ne söyledi?"
"Oturduk, konuştuk. Çok net anlattı. 'Sen değerli bir isimsin. Her zaman yanımda olacaksın ancak ben 11'de oynayacak ismin kaptan olmasını istiyorum' dedi. Ben de hocaya, 'Bu 11'de oynamak adına beni düşünmediğiniz anlamına mı geliyor?' karşılığını verdim. Gereken mesajı almıştım. 'Ben size yine her türlü yardımcı olurum' diyerek kalktım."

Çok çalışıp formayı kapacağım
"Şu anlaşılıyor; gitmek gibi planların yok" Ben Beşiktaş'la İbrahim Toraman oldum. Hırs küpüyüm. Sahada savaşmak ve formayı almak istiyorum. Görevim çok çalışmak, forma için savaşmak ve Bilic'in saygısını kazanmak. Gitmek değil tam aksine içimdeki enerjiyi Beşiktaş adına sahaya yansıtmak istiyorum."

Fernandes yükü kaldırır ben de yardım ederim
"Fernandes, Schalke maçına kaptan çıktı. Düşüncen?"
"Hem teknik direktörümüz Bilic'in hem de takımın önünü açmak için kaptanlığı bıraktığımı açıkladım. Bu kararda bir kırgınlığım söz konusu değil. Aksine rahatladım. Fernandes 1. kaptan gözüküyor, hayırlı olsun. "Fernandes bu sorumluluğu kaldırabilir mi? "Kaldırır. Ben de elimden gelen yardımı gösteririm."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalıp savaşacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN