Muslera paniği!

Giriş Tarihi: 31.7.2013

Napoli ile oynanan özel maçta kırmızı kart gören Uruguaylı kalecinin, ceza alıp almayacağı, hakem Marioni'nin, İtalya Federasyonu'na göndereceği rapora bağlı

Özel maçta Napoli'ye 3-1 mağlup olan G.Saray'da bir numaralı gündem, kırmızı kart gören Muslera... Dany'e kırmızı göstermek isteyen hakemi ittiği için oyundan atılan Uruguaylı'nın ceza alma ihtimali, ilk resmi maçı F.Bahçe Süper Kupa finali olan sarı-kırmızılılarda sıkıntı yarattı. Konuyla ilgili gerek uluslararası gerekse TFF alimatlarına göre, her şey maçı yöneten İtalyan hakem Maurizio Marioni'nin vereceği rapora bağlı. Şayet hakem, İtalya Futbol Federasyonu'na göndereceği raporda, Muslera ilgi ilgili ceza talebinde bulunursa süreç işlemeye başlar. İtalya Federasyonu gereğini yapması için TFF'ye başvurur. TFF'nin kurulları da Muslera'nın hareketini değerlendirerek cezayı kesebilir. Bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde Muslera'ya 2-4 maç arası ceza gelmesi gündemde.

TEKKE 5 MAÇ CEZA ALMIŞTI!
Trabzonspor'un
2003'te Austria Wien ile oynadığı hazırlık maçında Fatih Tekke, yardımcı hakeme tokat atmış ve karşılaşma tatil edilmişti. Daha sonra maçın orta hakemi raporunda Tekke'nin bu hareketi nedeniyle ceza almasını istemiş ve tecrübeli futbolcu TFF tarafından 5 maç men cezasına çarptırılmıştı.

DİSİPLİN TALİMATI NE DİYOR?
TFF
Disiplin Talimatı'nın 'Müsabakadan Men Cezası' başlıklı 96. Maddesinin 5. fıkrası aynen şöyle: "Özel, milli ve milletlerarası müsabakalardan çıkarılma halinde, milletlerarası futbol örgütlerinin kendi kuralları uygulanır. Ayrıca gerek görülürse TFF disiplin ihlalinin mahiyetine göre evrakı yetkili disiplin kuruluna sevk edilebilir."

BİR GÖRÜŞ

Muslera ceza alabilir
Galatasaray'da zaman zaman futbolcularda disiplinsizliği görüyoruz. Pozisyon icabı atılmak başka bir şey, rakibe ya da hakeme vurmak ve küfretmek başka bir şey. Napoli maçı özel bir maçtı. Muslera'nın penaltı sonrası hakeme yaptığı hareketi anlayabilmek mümkün değil. Özel karşılaşmalarda pozisyon icabı gelen kırmızı kartlar bir sonraki maça taşınmıyor. Ama özellikle hakeme yapılan tecavüz ve hakaretlerde işler tamamen değişebilir. İtalyan hakem durumu İtalyan Federasyonu'na bildirir, İtalyan Federasyonu da TFF'ye Muslera'nın hakeme yaptığı bu hareketin gerçekten vahim olduğunu yöneltirse kurallar gereği Muslera ilk resmi maçta yani Süper Kupa'da oynamaz. Burada Muslera'nın oynayıp oynamayacağını tartışmaktan çok İtalya'da forma giymiş bir kalecinin özel bir maçta böylesine yanlış bir hareketi niye yaptığını tartışmak gerek.
AHMET ÇAKAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muslera paniği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN