Siyasi sloganlar Avrupa'da yasak

Tribünlerdeki siyasi tezahüratlara, UEFA talimatları uyarınca, Avrupa'da bir çok ülkede izin verilmiyor

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Ankara'da düzenlenen "Spor Müsabakaları Güvenliği Çalıştayı'nda gündeme gelen; tribünlerdeki siyasi ve ideolojik içerikli ve küfürlü tezahürat yapan taraftarlara yönelik yapılması düşünülen yasal düzenlemeler, Avrupa'nın birçok ülkesinde de uygulanıyor. UEFA'nın "Bağlayıcı Emniyet ve Güvenlik Talimatları"na göre, stat içinde veya yakınında her türlü siyasi mesaj veya eylem içerikli slogan atılması ya da teşvik edilmesi, UEFA'nın düzenlediği maçların öncesinde, oynanırken ve sonrasında kati suretle yasaklanmış durumda. UEFA'nın talimatnamesinde, alkolün stadyum içinde ve etrafında satış ve dağıtımına da izin verilmiyor.

PORTEKİZ
Alkol tüketimi statlarda yasak, Polisin şüpheli gördüğü kişilere alkol testi yapma, uyuşturucu etkisi altında olduğu kanaatini getirdiği kişileri tribünden çıkarma yetkisi var.

SLOVENYA
Diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerine zıt bir şekilde neredeyse her maçta alkol tüketimine izin veriliyor. Statlarda sadece düşük alkollü içkilerin tüketilmesi tartışılıyor.

YUNANİSTAN
Spor ve atletizm müsabakalarında taşkınlık yapan taraftarlara ve kulüplere verilen cezalar için birçok durumda 'tecil edilemez' ve 'paraya çevrilemez' ibaresi var.

BELÇİKA
Maçlarda alkol tüketiminin toplum barışını ve taraftarların güvenliğini tehlikeye sokabileceğine dair bir şüphe uyandığı takdirde yerel yetkililer yasak getirebiliyor.

HOLLANDA
Alkol satışı sadece stadyum büfelerinden yapılabilirken, stat yöneticilerinin de bu duruma izin vermesi gerekiyor. Ayrıca statlarda sigara içmek de yasak.

İSPANYA
Stadyumlarda alkollü içeceklerin tüketimi yasak olan La Liga'nın ev sahibi İspanya'da, bunun yerine alkol içermeyen bira ve diğer içecekler satılıyor.

İNGİLTERE
1985'te yürürlüğe giren yasaya göre maçta fazla alkol tüketmek, sahayı görebilecek herhangi bir noktadan alkol almak ve yanında bulundurmak suç sayılıyor.

AVUSTURYA
Yüksek risk öngören maçlarda alkol satışı yasaklanabilirken, diğer maçlarda yüksek alkol bulundurmayan içkilerin satışına izin veriliyor.

SLOVAKYA
Diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerine zıt bir şekilde neredeyse her karşılaşmada stadyumlarda alkol tüketimine izin veriliyor.

POLONYA
Yasaya göre toplu katılımın gerçekleştiği her etkinlikte alkol tüketiminin yasak olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyasi sloganlar Avrupa'da yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN