Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kulüpler Birliğinde "Cavcav ekonomisi

Giriş Tarihi: 16.8.2013 12:14
Kurucusu olduğu Kulüpler Birliği Başkanlığına yeniden seçilen İlhan Cavcav, ilk icraat olarak vakfın, Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Abdullah Kiğılı'ya ait 5 bin avro kira ile 2 bin 580 lira aidat ödenen İstanbul'daki bürosunu kapattı.

İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığına yeniden seçildikten sonra ilk icratının birliğin İstanbul'daki bürosunu kapatmak olduğunu ifade etti.

Birliğin İstanbul'daki ofisinde kira, avukat ve çalışanlara ödenen paraların toplamının aylık 70-75 bin lirayı bulduğuna dikkati çeken İlhan Cavcav, ''Adamın ismi var, maaş alıyor, 2 ayda bir toplanılıyor. Adamı toplantıda bile göremiyorsun. Büronun aylık kirası 5 bin avro, yüzde 20 de stopaj, çalışanların sigortaları, 2 bin 580 lira da apartman aidatı. Sonuçta İstanbul'un göbeğinde. Bu harcamaların hepsini durdurdum" dedi.

Kulüpler Birliği Başkanlığına yeniden seçildiğinde vakfın kasasında 360 bin avro bulunduğunu, bu parada Galatasaray, Bursaspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a geçen sene UEFA'dan gelen altyapı fonunun da olduğunu kaydeden Cavcav, "Kulüplere bu para nedense dağıtılmamış. Önceki başkan neden dağıtmamış anlamış değilim. Diğer kulüplerin paralarını ödemiş, ancak takımlara 123 bin 75 avro ödemesi gerekirken, 120'şer bin avro ödemiş. Kulüplerimizin alacağını ödedim ama şimdi de paramız kalmadı. Tazminatlar 200 bin liraya yakın tuttu. Avukat tazminatı, çalışanların maaşları, ofisin 2 aylık kirası. Abdullah Kiğılı'ya da teşekkür ediyorum, sözleşmeyi 2 aylık kira bedeli karşılığı fesh etmeyebilir, tamamını isteyebilirdi" diye konuştu.


- Kulüplerden 25'er bin lira bağış


İlhan Cavcav, tazminatların ödenmesinin ardından kasasında para kalmayan Kulüpler Birliği Vakfı için Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'den 300 bin lira maddi destek istediğini ancak Demirören'in "kulüplerin temlikle karşı karşıya olduğunu" gerekçe göstererek, bu talebini reddettiğini dile getirdi.

Destek talebi karşısında Demirören'in "daha önce ödeme yapıldığını ve ligdeki birçok kulübün temlikle karşı karşıya olduğunu" kendisine söylediğini kaydeden İlhan Cavcav, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine bütün kulüplerimizden 25'er bin lira istedim. Şu an 7-8 kulübümüz gönderdi. Ankara ofisimiz var, buranın az da olsa masrafları var. Birliği kurduğumuzda 200 bin liraya almıştım. Bugün satacak olsak 2,5 milyara gider. Burada bir yerimiz varken, Bakanlık burada, Bakan burada, Spor Genel Müdürlüğü burada, Meclis buradayken İstanbul'da ofise ihtiyaç yoktu. Zaten bundan sonra toplantıları, kulüplerimizin bulunduğu kentlerde yapmayı planlıyoruz. İstanbul'da 3-4 takımız var ve arada orada toplanacağız diye böyle bir lüksümüz olamazdı. Bütün takımlarla görüştükten sonra ofisi kapattım. Ankara'da sadece bir arkadaşımız çalışıyor, 4 bin lira maaşla. Bu arkadaşımızın maaşı ve ofisin diğer masraflarını düşünce ilk icraatımızla yıllık 1 milyara yakın tasarruf etmiş olduk. Arkadaşlar müteşekkür olduklarını ifade ettiler."


- Hacıosmanoğlu-Mamur tartışması


Cavcav, başkan seçildiği Kulüpler Birliği Vakfı Genel Kurulunda Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur arasındaki tartışmaya ilişkin de açıklamarda bulundu.

Genel kurul öncesi başkan adayı olarak Recep Mamur'u desteklediğini hatırlatan İlhan Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı:

"Recep Mamur'un başkan olmasını arzu etmiştik. Bu düşüncemi diğer kulüp başkanlarına ilettim, 'olabilir' dediler. Toplantıda da beni divan başkanı seçtiler. Oy sırası bana geldiğinde de adayımın Recep Mamur olduğunu ifade ettim. Fenerbahçe Kulübümüz toplantıda yoktu. Birliğin kurucusu ve 35 yıllık kulüp başkanı olmam sebebiyle Aziz Yıldırım'ın vekaletnameyi bana göndermesini beklerdim. Ancak Aziz Yıldırım vekaletnameyi ne hikmetse Recep Mamur'a vermiş. Benim için bir mahsuru yok fakat İbrahim Hacıosmanoğlu muhalif oldu. Kendisi sinirli görünüyor, özünde merhametli, iyi bir insan. Hepimiz zaman zaman sinirlenebiliyoruz. Trabzonspor'un önceki başkanı Sadri Şener, 'kupa kupa' deyip, birlik toplantılarına 8 ay katılmadı. Trabzon halkına da bu yansıdı ve herkes 'kupa da kupa' der oldu. Fakat buna karar verecek ne Trabzonspor, ne Kulüpler Birliği Vakfı ne de Fenerbahçe. Kararı TFF verecek. TFF maddede değişiklik yaptı, sonra bu sefer UEFA müdehale etti. Süreç devam ediyor. Fenerbahçe bizim düşmanımız değil. Ülkemizin popüler bir takımı. Fenerbahçe'nin UEFA'dan ceza almadığı gibi Aziz Yıldırım'ın da sanık durumuna düşmemesi en büyük arzum. Hacıosmanoğlu ile Mamur arasında tartışma yaşandı ve salondan ayrıldılar. İbrahim Kızıl adaylığını açıkladı. Daha sonra arkadaşları yeniden salona davet ettik, geldiler. Bütün arkadaşlarımızın ricasıyla da kurucusu olduğum vakfın dağılmasına göz yumamazdım, istemleyerek de olsa görevi almak zorunda kaldım, yeniden başkan oldum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kulüpler Birliğinde "Cavcav ekonomisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN