Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G.Saray taraftarına müjdeli haber

Giriş Tarihi: 21.8.2013 15:57 Güncelleme Tarihi: 21.8.2013 17:16
Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu, önümüzdeki Pazar günü Bursa Atatürk Stadı'nda oynanacak Bursaspor-Galatasaray Spor Toto Süper Lig ikinci hafta karşılaşmasını stad kapasitesinin yüzde 5'lik kontenjanında Galatasaray taraftarının alınacağını açıkladı. Maçı Spor Savcısı'nın da izleyeceğini bildiren Kurul, karşılaşmada 600 özel güvenlik görevlisinin görev alacağını, sigara ve alkol yasağının da uygulanacağını duyurdu.

Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu başkanlığında toplandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda kurul kararlarını açıklayan Müftüoğlu, 25 Ağustos Pazar günü saat 21.45'te Bursa Atatürk Stadyumu'nda oynanacak Bursaspor Galatasaray maçına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un kendi aralarındaki maçlarda rakip seyirci alınmama yasağının alınmasının kamuoyunda yanlış anlaşılıdğını belirten Müftüoğlu, Bursaspor taraftarlarının Beşiktaş maçı hariç Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor stadlarına gireceğini, bu takımların taraftarlarının da Bursa'daki maça girebileceğini açıkladı.

"STADDA SİGARA İÇİLMEYECEK; GEREKLİ ANONSLAR YAPILACAK"

Galatasaray maçıyla ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Vali Yardımcısı Müftüoğlu, "Maçta 600 özel güvenlik görevlisi sahada görev yapacak. Saha dışında arama noktalarında emniyet birimlerimiz geçmişten daha farlı, etkili bir uygulama yapacak. Alkol veya keyif verici madde kullananların hiçbirini almayacağız stada. Bölgede alkol satışı yasaklanacak. Stadın etrafında bizimde şahit olduğumuz zaman zaman gençlerin topluca alkol tüketmeleri sporun da ruhuna aykırı zaten. 'Bu vilayet alkol yasağı koydu' anlamına gelmiyor. Alınan kararlar spor sahası ve civarıyla sınırlı. Alkollü ve keyif madde alanlar stada alınmayacak. Yasa gereği tütün mamüllerine yönelik kanunlar uygulanacak, stadyumlarda sigara içilmesi yasak, onunla ilgili gerekli anonsları maç öncesi, sırası ve sonrası arkadaşlarımız yapacak." dedi.

"SPOR SAVCISI MAÇI İZLEYECEK"

Olumsuz durumlarda kamera görüntülerinin anında değerlendirileceğini vurgulayan Vali Yardımcısı Vedad Müftüoğlu, şunları kaydetti: "Farklı olarak spordan sorumlu savcımız maçı izleyecek. Yasa da vardı; ama bu yıl ilk defa uygulaması yapılacak. Yüzde 5 kontenjanı devam ediyor. İleride sayı artırılır, eksiltilir, konuyla ilgili Futbol Federasyonu çalışmaı sürdürüyor. Arzu edilen şudur; tüm futbol takımlarının seyircileri gelsin, birlikte maçı izlesin. Ama Türkiye hele hele Bursa gerçeklerini unutmamak gerekiyor. Gönülden arzumuz şu; Bursa bir dünya markası. Burada yasaklarla değil, serbestliklerle bu işi yapmamız gerektiğine inanıyorum. Zaman içerisinde kulüplerimiz ve taraftar derneklerinin yakınlaşmasıyla bu tip şeylerin sona ereceğini düşünüyorum. Kan davasıyla bir yere varmak mümkün değil, ama belki zamanlaması. Basın mensupları da bize destek olsun, bu sorunu çözelim, bu Bursa'ya yakışmıyor. Haksızlığa uğradığını düşünenler kendileri de yanlış yaparsa iki yanlış bir doğru yapmıyor. Yasal yollardan hak arayalım, onda sıkıntı yok ama, 'orada bizi dövdüler ben de burada onu döveyim' yaklaşımı doğru değil, hukuk devletinde böyle bir şey olmaz, ihmali, yanlışı olanlar varsa onlar da sonuçlarına katlanır."

"YASAKLAMA SADECE BEŞİKTAŞ VE BURSASPOR TARAFTARI ARASINDA VAR"
Bursaspor taraftarının yasaklama olmadığını belirten Müftüoğlu şunları söyledi: "Bursaspor taraftarı da Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor maçına gidebilecek, bir tek Beşiktaş maçıyla ilgili bir yasaklama var."

Kendilerinin de emsal kararla Beşiktaş seyircisinin Bursa'ya gelmesini engelleyeceklerini dile getiren Müftoğlu, "Hepimizin arzusu; spor şiddetten uzak olmalı. Maalesef spor endüstrisinin çok büyümesi, sporun sadece sahada oynanan veya salonda oynanan spor olmaktan çıktığını ve büyük kitlelerin etkilediğini hepimiz biliyoruz. Arzumuz, karşı takımın taraftarlarının da maçları izlemesi. Güvenlikten il valileri sorumlu. Tüm iller sporda şiddetin nasıl önleneceğine dair pek çok karar almışlar. Maçlara seyirci götürüp götürmeme konusu. Burada yanlış anlama oluşmuş. Sanki İstanbul'da oynanacak hiçbir spor müsabakasına Bursaspor taraftarının gitmeyeceği yönünde algıya düşülmüş. İstanbul il Spor Güvenlik Kurulu'nun aldığı ve İstanbul Valimizin imzaladığı kararda sadece Beşiktaş'la ilgili bir sınırlama var." ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Beşiktaş ile Bursaspor arasında yapılacak sportif müsabakaların tümünde, ister futbol, ister voleybol, basketbol olsun bir yasaklama getirilmiş. Bursaspor seyircisini almak istemiyorlar. Biz de bunu değerlendirdikten sonra mütekabiliyet esasına göre bir karar almamız gerekecek. Yanlış olan algı şu; Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarına da seyirci alınmayacağı. Öyle bir şey yok, şuanda alınan kararda sadece Beşiktaş'la ilgili geçmişten gelen bir hassasiyet var. İstanbul'daki Beşiktaş maçlarına Bursaspor seyircisinin alınmayacağı yönünde karar var. Kamuoyunda, bütün büyük kulüplerle yapılacak maçlarda bu yasağın olduğu yönünde algı var. Bazı taraftar dernekleriyle görüştüğümüzde 'ileriye dönük bir şey olursa' diyorlar. İleriye dönük konuşmanın çok anlamı yok, bugün elimizdeki kararı konuşmak durumundayız. İleride böyle bir şey olursa il olarak biz de onu takip edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G.Saray taraftarına müjdeli haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN