Türkiye'nin en iyi haber sitesi

58. madde devreye!

TFF yöneticisi: "CAS'ın kararı ile şikenin Avrupa ayağı bitmiştir. Kamu vicdanı için mevcut dosya tekrar gözden geçirilmeli ve gereği yapılmalıdır" “Gerekçeli karar sonrası TFF, UEFA’nın kararını tanımamazlık yapamaz. 58. madde devreye girer” TFF yönetimi hafta sonuna kadar toplanacak...

Giriş Tarihi: 29.8.2013
CAS'ın kararı sonrası en çok merak edilen konu Türkiye Futbol Federasyonu'nun takınacağı tavır... TFF, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu sürecini tamamlamış kulüp ve kişilerle ilgili kararını vermişti. CAS'ın F.Bahçe'nin cezasını onaylamasıyla birlikte görüşlerine başvurmak isteğimiz bir TFF yöneticisi kişisel düşüncesi olarak önlerinde iki yol olduğunu söyledi. 1- Mevcut kararlarda bir değişim olmaz. 2- TFF yönetimi yeniden dosyası açar ve gereğini yapar. Peki gereği nedir TFF için? UEFA'nın kararlarını tanıyan TFF, CAS'ın onamasıyla gerekçeli karara bakar ve mevcut sistemdeki ceza yönetmeliği devreye girer. Cezayla ilgili olan yönetmelik nedir? PFDK tekrar yargılama mı yapacak? Tahkim Kurulu süreci nasıl işleyecek? UEFA ve CAS açıklayacağı gerekçeli kararında "Şike vardır" ibaresine yer verirse, 58. Madde devreye girer. İşte o madde: Müsabaka sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir. b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir. c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir.

TRABZON 'TESCİL İPTAL' BAŞVURUSU YAPABİLİR
Eğer
gerekçeli kararda bir teşebbüsten bahsedilirse, puan silme cezası uygulanır. a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir. b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir. Trabzonspor Kulübü bu durum sonrası ne yapabilir? Hukuk mücadelesine devam eder... Ligin tescilinin iptali için başvuruda bulunabilir.

KÖTÜ HABER DÖNÜŞTE GELDİ
Şampiyon lar Ligi play-off turu rövanşında Arsenal'e yenilen Fenerbahçe dün Türkiye'ye döndü. Cezanın CAS tarafından onandığı haberini yolda alan futbolcular büyük şok yaşadı, yolculuk boyunca uçakta çıt çıkmadı. Ersun Yanal'ın ilk sözleri ise "Bu durumu ilerleyen günlerde konuşalım" şeklinde oldu. F.Bahçe akşam da ayağının tozuyla idman yaptı.

KİM NE CEZA ALMIŞTI?
TFF Yönetim Kurulu, şike soruşturmasında adı geçen kişileri ve 16 kulübü PFDK'ya sevk etmişti. PFDK, takımları "suçsuz" bulmuş, kişilere "hak mahrumiyeti cezası" vermişti. Ceza alanların Tahkim Kurulu'na itirazı sonrası İbrahim Akın'ın (Eski İstanbul BŞB'li futbolcu) 3 yıllık cezası 2 yıla; Serdar Kulbilge'nin (Eski G.Birliği kalecisi) 2 yıllık cezası 3 maça, Ümit Karan'ın (Eskişehirspor eski futbolcusu) 2 yıl hak mahrumiyeti cezası, '2 yıl müsabakalardan men cezası'na dönüştürüldü. Tahkim şu isimlerin de cezalarını onadı: İlhan Ekşioğlu (FB yöneticisi): 3 yıl, Şekip Mosturoğlu (FB yöneticisi): 1 yıl, Cemil Turan (FB idari görevli): 1 yıl, Ahmet Çelebi (Sivasspor yöneticisi): 2 yıl, Cengiz Demirel (G.Birliği eski antrenörü): 1 yıl, Yavuz Ağırgöl (Menajer): 1 yıl, Mehmet Şen (Menajer): 1 yıl.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
58. madde devreye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN