Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TFF 4 maçı PFDK'ya göndermeli

2010-2011 sezonundaki 4 maç için 'Şike var' diye PFDK kararlarına şerh düşen Alp, sabah'a konuştu

Giriş Tarihi: 29.8.2013
YUSUF REHA ALP PFDK eski üyesi

PFDK'da iken, 2010-2011 sezonuyla ilgili "4 maçta şike-teşvik var" diye PFDK kararlarına şerh düşmüştünüz. Şimdi CAS'ın kararları için ne düşünüyorsunuz?
CAS genelde UEFA'nın verdiği kararları onar. Benim için sürpriz olmadı. O tarihte Futbol Federasyonu'nda Disiplin Kurulu'nda görevli iken, savunduğumuz şeylerin en yüksek yargı kurumlarırnca onaylandığını gördük. Keşke yanılsaydım, keşke ülkemde şike olmasaydı da bunlar yaşanmasaydı.

Bundan sonra Türkiye'deki süreç nasıl ilerleyecek, ne olmalı?
TFF Yönetim Kurulu, hemen toplanmalı ve UEFA Disiplin Kurulu'nun 'Şike / teşvik vardır' dediği 4 maçın dosyalarını PFDK'ya yollamalı. CAS'ın kararı 'mevcut yeni durum' doğurmuştur ve 'yargılanmanın iadesi'ni gerektirir. Artık ortada kesinleşmiş yeni bir mahkeme kararı var ve bu yargılanmanın yenilenmesini gerektirir. Bu durum, TFF Disiplin Talimatı'nın 92. maddesine göre UEFA ve CAS kararları yeni bir delildir. F.Bahçe ile ilgili bütün dosyaların değil sadece UEFA'nın ceza verdiği maçların PFDK'da yeniden değerlendirmesi gerekiyor. TFF böylece sorumluluğunu yerine getirmelidir.

TFF yeniden yargılama yapmazsa bu durum nasıl bir sonuç doğurur?
O zaman TFF Yönetim Kurulu üyelerinin şahsi sorumluluğu gündeme gelir. Yargılamanın yeniden yapılmaması o sezon ligi ikinci sırada bitiren Trabzonspor'a hak doğuracağı için TFF, UEFA'nın 'şike/teşvik vardır' dediği 4 maçla ilgili dosyayı PFDK'ya yollamalı. Aksi halde TFF yöneticileri hem suç işlemiş olur hem de mağdur kişi ve kulüplerin maddi manevi tazminat talepleriyle karşı karşıya kalır. TFF yeniden yargılama için Yargıtay sürecini beklemeli mi? Kesinlikle hayır. Bu sportif bir yargılama. Bu dosyanın Yargıtay'daki dosya ile alakası yok. Birbirinden bağımsız ilerleyen süreçlerdir.

İŞTE TFF DİSİPLİN TALİMATI, 92.MADDE...
"TFF Disiplin Kurullarının, kesinleşen bir kararında dayanılan delillerin gerçeğe aykırı oldukları veya kararı etkileyecek yeni bir delilin meydana çıktığı veya kararın yerine getirilmesi tamamlanmadan önce mevzuatta ilgililer lehine bir değişiklik yapıldığı takdirde; ilgili kişi veya kulüpler ile soruşturma merciileri, kararı veren Disiplin Kurulu'ndan yargılamanın iadesini talep edebilirler. Bu talep üzerine ilgili Disiplin Kurulu, önceki kararın değiştirilmesine yer olmadığına karar verebileceği gibi yeni bir karar da verebilir."


ARKADAŞINA GÖNDER
TFF 4 maçı PFDK'ya göndermeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN