F.Bahçe'ye egosuz bir başkan lazım

Giriş Tarihi: 5.9.2013

F.Bahçe'nin eski kaptanı, sivri dilli futbol yorumcusu Ümit Özat, SABAH'a konuştu

Fenerbahçe'de 2001-2007 yılları arasıda forma giyen, takım kaptanlığı yapan ve 100. yıl şampiyonluğunda kupayı kaldıran isim olan Ümit Özat'la sarı-lacivertli kulüpte yaşananları ve Türk futbolunu konuştuk. Bugünün sözünü sakınmayan yorumcusunun SABAH'a yaptığı çok özel açıklamalar şöyle:

Aziz Yıldırım'ın seçim kararını nasıl değerlendiriyorsun? Başkan yeniden aday olmalı mı?
Başkan'ın seçim kararı alması ne kadar doğruysa, aday olması da o kadar yanlış olur. Artık yeter. Türk futbol tarihinin en faydalı başkanı. Başarılı demiyorum. İyi bir Fenerbahçeli. Ama yaptığı doğrulardan daha fazla yanlışı var. Af ne demek? Cezaevindeki adama af çıkar. Ceza alan adam Fenerbahçeli. Kişisel çıkarlar adına kimse kullanamaz. Bunu sadece Aziz Yıldırım için konuşmuyorum. Kimse kullanmamalı. Yalnız şunu da belirteyim, değil Recep Özcan, mezardan eski Fenerbahçe başkanları dahi kalksa, Aziz Yıldırım'ı hiç kimsenin kongre salonuna almama gücü yoktur.

YANAL 'TARTIŞILMAM' DEMEMELİ
Ersun Yanal'ın F.Bahçe teknik direktörlüğüne gelişini nasıl değerlendiriyorsun?
Ersun Yanal'ın kişisel olarak kaybedeceği bir şey yok bu görevde. Ama sportif anlamda kaybedecek çok şeyi var. Milli Takım ve Trabzon'dan sonra üçüncü kez büyük takım fırsatı eline geldi. Burayı yapamazsan, sana Galatasaray ve Beşiktaş gelmez. Gerçi Türkiye'de hiç antrenör kriteri başarıyla alakalı değil. 15 takım düşüren antrenör halen takım bulabiliyor. Ersun Yanal'ın hangi şartlarda geldiğini herkes biliyor. Kulübün nasıl fokur fokur kaynadığı ortada. Ama sen çıkıp 'Ersun Yanal tartışılmaz' dersen, bu ülkede kimler tartışıldı? Ha iyi antrenörsün. Senin diyeceğin laf bu değil. Eleştirilere cevap ver ama 'Tartışılmazım' deme.

KAYSERİSPOR BU KONUDAKİ TEK ÖRNEK KULÜP
Yıllarca bu kulübe kaptanlık yaptın. Fenerbahçe'ye nasıl bir başkan profili gerek?
Galatasaray örneğinden gidelim. Ünal Aysal Galatasaray'ın yapısına uydu gibi gözüküyor. Profesyonel bir yapı oluşturdu gibi gözüküyor. Ama böyle gözükse de, tek adam profili orada da yavaş yavaş oluşuyor. Maalesef insanlar güçlendikçe egolarını yenemiyor. Bu biraz nefisle alakalı bir şey. Nefse sahip olmadığın sürece, egoları yenemediğin sürece belli bir süre iyi gidersin ama bir yerde mutlaka ayağın dolanır. Kısacası Fenerbahçe'de egolarını kontrol edebilen bir başkan göreve gelmeli. Türkiye'de bu işi en iyi yapan Kayseri. Başkanı egosunu yenmiş, Süleyman Hurma ile yolunda gidiyor. O da başkanla birlikte hareket ediyor. 40 milyon Euro para kazandırdı kulübe. Ve altındaki her antrenör başarılı oldu. Neden? Çünkü antrenör sadece takıma odaklanıyor. Kim "Kulüp, benim ailemde sağlığımdan önemli" diyorsa, o adam yalancıdır.

BAŞKAN OLSAM BEN DE SOYUNMA ODASINA İNERİM
Başkan soyunma odasına inmeli mi? Antrenör olarak rahatsız olur musun böyle bir durumdan?
Gelmesi önemli değil, gelip ne yaptığı önemli. Sadece Aziz Yıldırım için söylemiyorum. Gelsin antrenmana, soyunma odasına... Gelmiyorsa bir anormallik ararım. Ama niye geldiği önemli. Gerçekten sana destek olmak için mi, yoksa sana bir mesaj vermek için mi geliyor? Allah'ı var, ben Aziz Yıldırım'ın teknik olarak herhangi bir şeye karıştığına şahit olmadım. Hocalarla 4 duvar arasında ne yaşadığını bilmiyorum. Kimse ne Aziz Yıldırım'a ne Ünal Aysal'a soyunma odasına indiği için laf söylememeli. Ben başkan olsam, ben de inerim soyunma odasına. Hocaya bir şey söyleyeceksem, soyunma odasında söylemem ki zaten. Futbolu da biliyorsam, ki bizim başkanların hepsi Rummenige gibi futbolu bildikleri için, paylaşım yapabilirsin.

ALEX VE SOW YÜZDE 100 HAKSIZ
Sow olayını teknik adam gözüyle nasıl yorumluyorsun?
Değil Sow, Maradona bile yedek kalabilir. Bir antrenörün verdiği kararın getirisi götürüsü kendine aittir. Oruçluyken oynattığı bir adamı, Ramazan bittikten sonra yedek bırakan Ersun Yanal'ı 'din düşmanı' gibi gösterirsen, bu vicdansızlık olur.

Twitter'a ve sonrasında yaşananlara nasıl bakıyorsun?
Twitter olayına çok güzel bakıyorum! Bir oyuncu Twitter'dan neden açıklama yapar ya? O oyuncu yarın hoca olsun, oynamayan oyuncusu tweet atsın bakayım ne yapacak... Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmayacaksın. Bu bağlamda Alex'i de yüzde 100 haksız buluyorum.

TARİH ŞAMPİYONU YAZAR
Ligin en tempolu takımı Beşiktaş. Beklenti az olduğu için insanlar şimdilik sempati duyuyor. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'ı istediği kadar yensen o diğer maçlarına bakacak. Sonuçta tarih şampiyonu yazar. Fatih Terim ilk geldiğinde derbi kazanmadan 2 yıl şampiyon oldu. Tarih "Fatih Terim 4 yıl üst üste şampiyon oldu" diye yazdı.

YILDIRIM'LA ÇALIŞAMAM
Bizim Aziz Yıldırım'la çalışmamız imkansız.
Çünkü inandığımız değerlere ihanet etmiş oluruz yaşananlardan sonra. Ama F.Bahçe teknik direktörü kim olursa olsun, Fatih Terim'e cevap verebilmeli. Galatasaray'a baş kaldırabilmeli. Fenerbahçe teknik direktörü konuştuğu zaman herkesi mat edebilmeli.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F.Bahçe'ye egosuz bir başkan lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN