Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dink davasında da böyle olmuştu

Şike davasında Yargıtay'ın mahkeme kararını bozmadığı, şekli eksiklikler tespit ettiği, bu eksikliklerin giderilmesi için iade kararı aldığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 7.9.2013
F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve 92 sanığın yargılandığı şike davasında, Yargıtay ön inceleme sırasında şekli eksiklik tespit edince dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Başsavcılık da UYAP üzerinden dosyayı şike davasını karara bağlayan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade etti.

Tebligat hatasından olabilir

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi iade gerekçesini inceledikten sonra eksiklikleri giderip dosyayı yeniden Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderecek. Eksikliğin tebligat hatasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Şekli eksikliklerden iade durumunun çok sanıklı ve taraflı dosyalarda sık yaşanan bir durum olduğunu kamuoyunun yakından takip ettiği Hrant Dink davasında da benzer bir iade olayının yaşandığını belirttiler. Eksiklikler giderildikten sonra Yargıtay 5. Ceza Dairesi ön incelemeye kaldığı yerden devam edip daha sonra dosyayı esastan incelemeye alacak. Yargıtay kaynakları dairenin şekli bakımdan inceleme yaptığını esas incelemesine henüz geçilmediğini belirtti.

Şimdi süreç nasıl işleyecek?

Mahkemesi'ne gönderilecek. Ancak bu durumda, şimdiki tebligat eksikliği gibi sadece o bozma nedeni olan işlem yapılmakla yetinilmeyecek. Yeniden duruşmalar açılıp sanıklara ve savcıya, Yargıtay'ın bozma ilamına karşı diyecekleri sorulacak. Ağır Ceza Mahkemesi bu aşamada kararında direnebileceği gibi, Daire'nin işaret ettiği doğrultuda yeniden hüküm kurabilecek. Kararında direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gelecek. Genel Kurul'un kararı bağlayıcı nitelik taşıyacak.

16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi dosya üzerinde başkaca hiçbir işlem yapmaksızın bu tebligatı usulüne uygun gerçekleştirdikten sonra dosya yeniden Yargıtay'a gelecek.

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi bu aşamadan sonra önce usul, sonra esas yönünden incelemesini yapacak.

Daire kararı onarsa cezaların infazına geçilecek.

Daire, usul veya esas yönünden bir eksiklik bulursa dosya yine Ağır Ceza


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Dink davasında da böyle olmuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN