Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acil eylem planı

Bakanlık, şiddetin önüne geçmek için yeni önlemler alıyor

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Daire Kanun'un tüm boyutlarının uygulamasıyla ilgili eylem planı hazırladı. İşte şiddetin önüne geçmek için hayata geçirilecek uygulamalar:

1- Stadyumlarda olay çıkaran holiganlara yönelik 6222 sayılı Kanun hükümlerince verilen hapis cezalarının erteleme kapsamından çıkarılacak.
2- Statların güvenliği özel güvenlikten alınarak polise verilecek. Yasa değişikliği sonrası polis gibi görev yapacak 10 bin koruma memuru alınacak.
3- Kameralı güvenlik ve elektronik bilet uygulamasına yeni yıla kadar geçilecek. İlk olarak 6 statta başlayan e-bilet uygulaması yılbaşından itibaren bütün statlarda kullanılmaya başlanacak.
4- Maçlarda görev yapan Emniyet mensuplarının sosyal haklarına güvence getirilecek.

Hapis cezasına erteleme kalkacak
Türkiye'nin gündemine oturan Beşiktaş-Galatasaray derbisinin yankıları sürüyor... Dün konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, holiganlara uygulanan yaptırımların artırılacağını söyledi. 3 yıl önce özel güvenliklere devredilen stat güvenliklerinin yetersiz kaldığının altını çizen Bakan Kılıç, "Özel güvenliklerin yetersiz kaldığı Pazar günü derbide net şekilde görüldü. O nedenle eskiden olduğu gibi emniyete devredilmesi önemli bir çözüm adımı olacaktır. Ayrıca hapis cezaları alt sınırdan verildiği için cezalara erteleme uygulanıyor. Erteleme ihtimalinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Hapis cezasının caydırıcı olması için tedbirlerimizi alıyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acil eylem planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN