Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Statlar için 10 bin koruma

Olimpiyat Stadı'nda yaşanan olaylar sonrası devlet düğmeye bastı. Üniversiteler gibi statlarda da koruma memurları görev yapacak

Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan derbide yaşanan olayların ardından stadyumların güvenliği sil baştan yenileniyor. Stadyumlarda güvenliği, koruma görevlileri yapacak. Derbide taraftarların sahaya girmesi ve maçın tamamlanamaması nedeniyle, İçişleri Bakanlığı tarafından planlanan ve polis gibi görev yapacak olan 10 bin koruma memuru alımı işlemleri hız kazandı.

MECLİSİN AÇILMASI BEKLENİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'nda değişiklik için düğmeye bastı. Kanunda yapılacak tek maddelik değişiklikle spor alanlarının güvenliğini, polis statüsündeki koruma görevlileri sağlayacak. Meclis açılır açılmaz da bu tek maddelik değişikliği yasalaştırmayı hedefleyen hükümet, eş zamanlı olarak 10 bin koruma memuru alımını da hemen gerçekleştirecek.

KORUMALARIN KIYAFETLERİ POLİSTEN FARKLI

10 bin koruma memuru İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışacak. Koruma memurlarının acil olaylara müdahale yetkisi olacak. Polis memurlarından farklı kıyafet giyecek olan koruma memurları, özlük hakları konusunda da polise yakın haklara sahip olacak. Spor alanlarında az sayıda bulunacak özel güvenlik görevlileri ise koruma memuruna yardımcı olacak.

GÜVENLİK KAÇMAYI DA ÖĞRENİYOR
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, statta yaşanan olayları değerlendirirken, "Güvenlikçiler taraftardan kaçtı, komik bir durum oldu" demişti. Güvenlikçilere eğitim verilirken kaçmanın da öğretildiği ortaya çıktı. Statta görev yapan güvenlikçilerin tek görevinin stada giren kişiyi elleriyle etkisiz hale getirip polise teslim etmek olduğu caydırıcı (cop vs...) meta taşımanın kanunen yasak olduğu bildirildi. Güvenlikçilerin eğitimleri sırasında "önlenemeyecek olayların arasında kalındığı zaman görevlerini terk etmesinin önerildiği de" ifade edildi.

EMNİYET MÜDÜRLERİ BUGÜNÜ GÖRMÜŞ!
İçişleri Bakanlığı'nın ligler başlamadan hemen önce yaptığı Spor Güvenliği Çalıştayı'nda emniyet müdürlerinin yaptığı tespitler, Olimpiyat Stadı'nda yaşananları adeta önceden gördükleri şeklinde yorumlandı. Çalıştayda Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, 6222 sayılı kanunda kulüplere sorumluluk getirilmesi gerektiğine dikkat çekmiş, özel güvenliklerin kendi güvenliğini sağlayamadığına vurgu yapmıştı. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Suat Ekici ise seyirden men halinde adli para cezasının artırılmasını önermiş cezayı ödeyemeyenlerin hapse adılmasının şart olduğunu dile getirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Statlar için 10 bin koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN