Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beşiktaş'tan cezaya sert tepki

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'ın önünü kesmeye kimsenin gücü yetmeyeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 22:46
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Beşiktaş'a, Galatasaray derbisinde çıkan olaylar sonrasında vermiş olduğu 4 maçlık seyircisiz oynama cezasının ardından İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, verilen cezayı değerlendirdi.

PFDK'nın açıkladığı karar ile suç işleyenler değil, olayın asıl mağduru olan kulüp ve taraftarların haksız yere cezalandırıldığını ifade eden Çebi, "Oysa ki taraflı tarafsız tüm spor kamuoyu bu olayların gerçek mağdurunun Beşiktaş olduğunun bilincindedir. Maçın hakeminin tartışmalı bir kararı sonucu tamamlanamayan karşılaşmada, hükmen mağlup ilan edilerek zaten cezalandırılan Beşiktaşımız, PFDK'nın bu haksız kararıyla ikinci kez cezalandırılmıştır." dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in dün yapmış olduğu açıklamalara göndermelerde bulunan Ahmet Nur Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü: "TFF Başkanı diyor ki "Ben Beşiktaş taraftarını tanırım, o sahaya atlayanlar Beşiktaşlı değil Öyleyse bu ceza kime verilmiştir, neden verilmiştir? Karşılaşmayı, Türkiye Ligi seyirci rekorunu kırarak, bir şenlik havası içerisinde izleyen 80 bine yakın biletli Beşiktaş taraftarı belirli provokasyonlar neticesinde olay çıkartan 80 - 100 kişiye kurban edilmektedir."

Ahmet Nur Çebi, derbi maç öncesinde kulüp olarak üzerlerine düşen her türlü güvenlik önlemini de aldıklarını kaydetti.

Beşiktaş Kulübü'nün yaşanan olaylarda fazla bir şeyin olmayacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle devam etti: "Beşiktaş Kulübü'ne bağlı kolluk kuvvetleri yoktur. Bir provokasyonu önceden haber alarak önleyecek istihbarat birimleri yoktur. Yine bugün Bakan Suat Kılıç'ın bugünkü açıklamasında bahsettiği gibi kulübümüz olaylarla ilgili her türlü suç duyurusunda bulunmuştur. Kulübümüz yasal tüm girişimleri yapmıştır ve bu ayrık otlar camiamızdan temizlenene kadar kanunlar çerçevesinde mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Bu mücadele, bizlere bu konuda tek yürek olarak destek veren tüm camia mensuplarımızın ortak mücadelesidir. Provokasyonu sadece saha dışında arayanlar, stadyumda ve Tv başında karşılaşmayı izleyen milyonlarca sporseverin gözü önünde "yeşil sahada sergilenen provokasyonu inkar edemezler."

Derbi maçta Galatasaraylı Melo'nun sportmenliğe yakışmayacak tavırlar ortaya koyduğunu kaydeden Çebi, "Rakibimiz Galatasaray'ın futbolcusu Melo, sportmenliğe asla yakışmayacak tavır ve davranışlarıyla bu gerilimin diğer başrolünü paylaşan isim olmuştur. Hatırlanacağı gibi, bu hakemin ve bu futbolcunun geçmişte de Beşiktaş karşısında benzer vukuatları mevcuttur. Yönettiği hemen her Beşiktaş maçında tartışmalı kararlarıyla gündeme oturan bir hakemin, böylesine önem derecesi yüksek bir karşılaşmaya hangi nedenle atandığı ise merak konusudur." ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZ KESİLMEK İSTENİYOR

Beşiktaş'ın önünün kesilmek istediğini kaydeden Ahmet Nur Çebi, "Lige mükemmel bir giriş yapan ve oynadığı futbolla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Beşiktaş'ın önü kesilmek mi istenmiştir?" diye düşünmeden edemiyoruz. Başkan ve yönetim kurulu olarak büyük bir fedakarlıkla, bizlere ait olmayan hataların bedelini ödeye ödeye Beşiktaş'ı aydınlık günlere taşırken, başarımızın, başkalarının başarısızlığını gözler önüne sereceğinin telaşı mıdır bu? Açıkça ifade etmeliyim ki, önümüzü kesmeye kimsenin ama kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu başarılı gidiş sürdükçe, zaman gecesini gündüzüne katarak Beşiktaş'a hizmet eden bizleri haklı çıkaracaktır. 20 milyon taraftarıyla 110 yıllık bir camiayı haksız yere cezalandıran bu karara karşı gerekli her türlü itirazı yapacağız. Şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanarak önümüzü kesmek isteyen her türlü güce sahada da cevap vereceğiz. Ancak ve ancak Tahkim Kurulu'nun bu cezayı bütünüyle kaldırmasıyla vicdanlar temizlenecektir." dedi.

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplayan İkinci Başkan, kendilerine verilen kararın haksız olduğunu ve düzeltileceğine inançlarının tam olduğunu söyledi.

Çebi, PFDK'nın Teknik Direktör Slaven Bilic'e vermiş olduğu ceza konusunda ise şunları kaydetti: "Bilic'e verilen karar da haksızdır. Bilic, Türk spor kamuoyunun gördüğü kadarıyla kişiliği ile yalan ifadesi olmayacak bir kişidir. PFDK'daki cümleleri kullanmadığını ifade etmiştir."

Bir gazetecinin "Beşiktaş maçlarını bundan sonra nerede oynayacak?" sorusuna ise "Biz böyle bir ceza beklemiyorduk. Maçları nerede oynayacağımızla ilgili bir görüşme yapmadık." şeklinde cevapladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beşiktaş'tan cezaya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN