Başarı gelmezse artist derler

Dünün iki efsane futbolcusu, bugün ise Sabah'ın iki usta yazarı olan Rıdvan Dilmen ve Metin Tekin ile haftanın tüm olaylarını masaya yatırdık

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Telefonu bir tarafa bırakıp, iki usta yorumcumuz Rıdvan Dilmen ve Metin Tekin'le Etiler'de buluştuk. F.Bahçe-Trabzon maçından, G.Saray'ın yeni hocası Mancini'ye, Beşiktaş'ın performansına kadar pek çok konuyu konuştuk. Zaman zaman futbolculuk günlerine dönen iki usta ismin yorumlarıyla işte haftaya damgasını vuran olaylar:

3 TEMMUZ REKABETİ ALEVLENDİRDİ

Fenerbahçe ve Trabzonspor maçından sonra yine ortalık karıştı. Bu kavga ne zaman biter?
Dilmen:
Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında öyle 2010-11 sezonundan kaynaklanan bir husumet yok. Bu husumet çok uzun yıllardır var. Gerçekçi olalım. Futbolcu olduğum yıllarda öğlen 3'te biten maçtan akşam 9 da polis kontrolünde çıktığımı bilirim. O zaman ne şike ne başka bir şey vardı. Aynı şekilde Trabzonspor da Kadıköy'deki maçlarda sıkıntı yaşıyordu. 80 ve 90'lardan bahsediyorum. Bunun birinci sebebi, genelde Trabzonspor ve F.Bahçe'nin şampiyonluklarında hep birbirleriyle çekişmiş olmaları. Ya Trabzon F.Bahçe'nin önünde şampiyon bitirmiştir ligi ya da Fenerbahçe. Hep rakip olmuşlardır.
Tekin: Şampiyonluk rekabeti gerçekten hep ikisinin arasında geçti. Beşiktaş ile Trabzonspor arasında da geçtiği oldu ama Fenerbahçe- Trabzon rekabetleri çok fenomen rekabetlerdir. Aykut Hoca'nın o meşhur gol attığı ve Fenerbahçe'nin şampiyon olduğu maç var mesela.
Dilmen:
3 Temmuz'dan sonra olay sadece alevlendi. Zaten vardı, her şey güllük gülistanlık değildi.
Tekin:
Ben rekabetin keyif olduğunu düşünüyorum. 3 Temmuz süreci başka bir boyut kazandırdı. Bunu nasıl halledecekler, Federasyon kararını verecek herhalde.
Dilmen: Bizim şahane arkadaşlarımız var Trabzon'da. Keyif aldığımız maçlarımız var. Selahattin Çakıroğlu benim çok iyi arkadaşım ama mesele kupa meselesi değil. Mesele Fenerbahçe meselesi. Mesele Aziz Yıldırım değil, mesele Fenerbahçe. Aziz Yıldırım'a saldırılıyor cümlesini aklından çıkarsın herkes. O yalan bir laf. Aziz Yıldırım kim işadamı mı? F.Bahçe başkanı. Aziz Yıldırım'a yapıyoruz, F.Bahçe'ye yapmıyoruz bu hikaye. F.Bahçe'nin canı acırken, can acıtan insanların da bir kitapevine gidip Fenerbahçe tarihini anlatan bir kitap alıp okumaları gerek. Tavsiye ederim.

BEŞİKTAŞ'I RIDVAN HOCAM DAHA İYİ BİLİR

Beşiktaş'ı soralım bir de
Tekin:
Onu Rıdvan hocama soralım o daha iyi biliyor, vakti zamanında çok yenildi Beşiktaş'a.
Ömer Şişmanoğlu A2'de oynadı, geçen hafta kurtarıcı oldu. A2'nin A takıma katkısının kanıtı diyebilir miyiz?
Dilmen:
Verim alırsan A2 süper. Ama oyuncular orayı hafif görüyorlar. Angarya görüyorlar. Cristian'ı al A2'de oynat. Oynatabilir misin?
Tekin:
Oyna demek bile ayrılık sebebidir değil mi hocam? Futbolcu yedek kalmaya razıdır ama A2'ye razı olmaz. İnsan da psikolojik bir varlık yapacak bir şey yok.
Dilmen: Önder Özen'i de tebrik etmek gerek. Planlama antrenörlükte çok önemlidir. Beşiktaş'ın ekonomik olarak bir bütçesi var. Buna göre davranmak gerek. Motta büyük olasılıkla 4., 5. alternatiftir ama faydalı oluyor. Ömer'i bir gün Eskişehir'de oyuna girsin ve gol atsın diye aldı Önder hoca. Tebrik ediyorum. Önder hocanın bir eseridir.
Tekin:
Aman yöneticiler bazı alanlara girmesinler. Sportif direktörlük diye bir şey uygulanıyor, görev veriyorsunuz yetki de verin yoksa olmaz. Beşiktaş'ta doğru bir proje olduğu görüşündeyim. Başarı gelirse hikayesi çok güzel bir teknik direktörü var. Bazen futbol hikayedir.
Dilmen: Öyle bir yere doğru gidiyorki Beşiktaş incelenmesi gereken bir kulüp haline gelebilir. Yönetimini de tebrik ediyorum.
Tekin: Tebrik için yine de biraz beklemek gerekir.
3 büyüklerin rekabetinin yanı sıra hocalarının da karizma yarışı olacak gibi.
Tekin:
Kadın gözüyle oldu biraz ama... Bilic biraz farklı tarz olarak. Karizması CV'sinden geliyor. Hukukçu, gitarist, futbolcu. Mancini stil sahibi yakışıklı. Ersun Hoca da bir tarzı var. Başarı olduğu zaman bunlar bir yere gelir olmazsa artist olur. Başarı gelirse karizma olur. Başarısız olunca artistlik mi yapıyor derler.
Beşiktaş şampiyon olabilir mi?
Dilmen:
Ben şansının Fenerbahçe ve Galatasaray kadar olduğunu söyleyebilirim.
Tekin: Beşiktaş'ın doğru bir oyun oynadığını düşünüyorum.
Bu başarılı gidişte taraftarın faktörü ne olur. Sahaya girme olayları can sıktı.
Tekin:
Coşku başka bir şeydir, şiddet başka bir şeydir. Çok büyük zarar veriyorsunuz. Coşkusuz tribünde hikayedir.
Tezahüratın katkısı ne kadardır?
Dilmen:
Mutlaka etkiler. Beşiktaş takıma tezahüratta bir numara ama rakibe baskı anlamında Fenerbahçe.
Roberto Carlos beklenenden iyi şeyler yapıyor Sivas'ta.
Tekin:
Carlos'un teknik adam deneyimi yok ama müthiş bir futbolcu deneyimi var. Savunma oynadı ama hiç savunma yapmadı tarihinde. Hücum oynayan bir antrenör oldu o yüzden. Başarılı buluyorum, kulübeye yakışıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başarı gelmezse artist derler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN