Çifte hedef

Giriş Tarihi: 17.10.2013

2014 Dünya Kupası defterini kapattık... Önce 2016 Avrupa Şampiyonası ardından da 2018 Dünya Kupası'na katılabilmek için dersimizi iyi çalışmamız şart

Fatih Terim, Türkiye'nin kaderini belirleyen Hollanda maçı öncesi, "Yenilirsek rakibimizi tebrik eder, nedenlerinin analizini yaparız. Ocak ayında Avrupa Şampiyonası için çekilecek kuraya da tekrar hazırlanılmak zorunda" dedi... Dünya Kupası hayallerine veda edilmesinin ardından ise Terim, yapacaklarının ipuçlarını verdi:
1- Yeni oyuncular; genç ve yetenekli oyuncular arayacağız.
2- Dünya Kupası'na gidemedik, 'hadi sil baştan' olmamalı. Her turnuvada bir milli takım yapamayız.
3- Bu turnuvada tecrübe edinmiş oyuncularımızla tecrübelileri kaynaşmışsa, devam edecekler.
4- Daha iyi bir milli takım yapmaya özen göstereceğiz.

SÖZ; İMZA AMA...
Türkiye'nin vedasının ardından gözler TFF ile resmi bir sözleşmeye imza atmayan Fatih Terim'e çevrildi. Terim, Mayıs'tan önce sözleşme imzalamayacağını yineleyerek, "Bu ülkede söz verdiğimiz zaman imza yerine geçer" demekle yetindi. Ancak şu da bir gerçek ki imza atmayan Terim'le ilgili çıkacak her transfer haberi kafalarda soru işaretine neden olacak. Yeni yeni tartışmaları beraberinde getirecek. TFF gelecek 5 yıla damga vurmak istiyorsa Terim'le 3+1 değil, 2018 Dünya Kupası'nı da düşünerek 5 yıllık sözleşme yapmak zorunda.

***
SABAH Spor olarak Türkiye'nin gelecek 5 yılda hem Fransa'da yapılacak Euro 2016 hem de Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'na gidebilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini yazarlarımıza sorduk:

METİN TEKİN: 4 yıllık dönemde de oynarlar

Bu milli takımdan, 2016 Avrupa 2018 Dünya Şampiyonası'nda da forma giyecek oyuncular kimler olur?
Arda ve Selçuk üzerinden onların yaş grubundan değerlendirsek, bir Avrupa ve Dünya şampiyonası daha oynayabilirler. Uluslararası seviyedeki oyuncular, fiziksel yapabildikleri ve deneyimleri optimum seviyede kullanarak bu turnuvalarda oynayabilirler. Bunlar da bana göre uluslararası oyunculardır. 4 yıllık dönemde bunları yaparak böyle bir turnuvada oynamalarını isterim. Umarım bu şanslarını önümüzdeki dönemde kullanırlar.

ÖMER ÜRÜNDÜL: Alt yapıdan başlamalı

Türk futbolunda sistem olarak ne değişmeli?
Senelerdir en büyük sıkıntımızın oturmuş bir sistemimizin ve de kadro istikrarsızlığımızdan kaynaklandığını belirtiyoruz. Sistem olmayınca bir 90 dakika içinde çok büyük değişimlere uğruyoruz. Tabi doğal olarak maç maç da aynı sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden de grup maçlarında bir numaralı favoriden sonra da ikincilik konusunda hep sıkıntılar yaşayıp bir türlü rahat rahat ikinci olamıyoruz. Ama futbola oturmuş bir sistemin gelmesi için de alt yapıdan da başlanması gerekir. Kısacası kısa vadeli bir işi değil. Minimum 8 yaşından başlanan ve 18 yaşına kadar devam eden yaş gruplarında en az 8-10 yıllık teknik, taktik, mental ve fiziksel gelişimin sağlanacağı komplike bir eğitim sistemi bu.

2016 iç saha maçları için belli bir stat olmalı mı? Hollanda maçında protestolar oldu.
Stat konusuna gelince; protesto ne yazık ki her statta oluyor. Bu bizim için alışılmış bir tablo. Bu yüzden bana göre bir stat ismi vermek doğru değil.

LEVENT TÜZEMEN: Elit sporcu projesi şart

Bundan sonra hedef Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası. Terim'in sözleşmesi 5 yıllık olması gerekmez mi? Terim'in teknik ekibi hangi isimlerden oluşmalı?
Türkiye'nin en başarılı, en çok şampiyonluk yaşayan, en çok kupa kaldıran teknik direktörü Fatih Terim'dir. Terim'in yaptıkları yapacaklarının garantisidir. Sözleşmelere sınır koyarak Terim ile anlaşmak doğru değildir. Terim hedeflerin hocasıdır. Eğer bu hedeflerin tükendiğini hisseder kendisinin de artık faydalı olamayacağını anlarsa görevini bırakır... Terim TFF ile Mayıs sonunda imzalayacağını Hollanda maçı sonrası tekrar deklare etti. Öncelikli hedef 2016 Avrupa Şampiyonası'na katılmak olacaktır. 2018 sonraki hedeftir. Ancak Terim'in Hasan Doğan döneminde planladığı ama Özgener döneminde hayata geçiremediği "Elit sporcu yetiştirme projesi" Türk futbolunun geleceğidir. Bu projenin acilen hayata geçirilmesi gerekir. Terim dünyadaki tüm yenilikleri ve değişimleri yakından takip ediyor. Terim vefalıdır ancak yardımcılarını da seçerken hatır gönül işlerine girmez. Hem projeyi uygulayabilecek hem de gelişime açık insanlarla çalışacaktır.

GÜRCAN BİLGİÇ: Alternatifler çoğalmalı

2016 Avrupa şampiyonası elemelerine yaklaşık 1 sene var. Milli takım bu süre içinde ne yapmalı?
Şu anda iyi bir jenerasyon yakaladık. Başarıyla birlikte gelen ivmenin sahibiyiz. Kuralarla çekilene kadar maç periyoduna girmemiz lazım. Yakalanan takım açısından uzaklaşmamak adına bu oyuncu grubu daha çok bir arayı gelmeli. Bu noktada teknik adam (Fatih Terim) alternatif düşündüğü oyuncuları da (Cenk Tosun, Muhammed Demir, Alper Potuk, Salih Uçan, Oğuzhan Özyakup ) A Milli Takım formasıyla tanıştırıp grup içine katmalı. 2016'ya 24 takımın katılacağını düşünürsek bu yüksek şansımızı doğru bir stratejiyle değerlendirmeliyiz.

2016 iç saha maçları nerede oynanmalı.. Hollanda maçında protestolar oldu?
Bu tür problem statlarda değil, taraftarları bölen milli takım aidiyetinden uzaklaştıran yöneticilerde. Artık kibirli söylemlerden vazgeçilmesi gerekiyor. Ay-yıldızlı formayı giyen her oyuncu bizim oyuncumuzdur. Taraftarların bu anlayışa gelmesi da zaman alacak. Ama başarılmayacak bir şey değil. Çünkü aynı problemler Anadolu'daki statlarda da yaşanıyor. Stadı değiştirmek yerine bakış açımızı ve kültürümüzü yenilemeliyiz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte hedef
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN