Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyamet kopacak

Bordo-mavili yönetim, bu hafta TFF'ye başvurarak UEFA ve CAS'ın kararları doğrultusunda Fenerbahçe'nin 2010-11 sezonundaki şampiyonluğunun tescilinin iptalini resmen isteyecek

Giriş Tarihi: 20.10.2013
UEFA ve CAS'ın, Fenerbahçe'nin 8 maçta şike ve teşvik suçu işlediği yönündeki kararının ardından harekete geçen Trabzonspor, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) gereğinin yapılması için önümüzdeki hafta başvuruda bulunacak. Gerekçeli kararları hazırladığı dilekçeye ek yapan bordo-mavili kulüp, TFF'den Fenerbahçe'nin 2010-2011 sezonundaki şampiyonluk kupasının tescilinin iptalini isteyecek.

DİLEKÇEYİ BAŞKAN VERECEK
Dilekçede, TFF'nin UEFA'ya bağlı bir federasyon olduğu ve aldığı kararların kendilerini bağladığı anlatılarak, gereğinin 'acilen' yapılması vurgulanacak. UEFA'nın "Şike ve teşvik vardır" dediği 8 müsabakanın yeniden yargılanmasının yapılarak bu kararlara uygun hale getirilmesi gerektiği belirtilecek. Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, dilekçeyi bizzat kendisi TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e götürecek.

İKİNCİ AŞAMA İADE OLACAK
Resmi başvurunun ardından TFF'nin önünde iki seçenek bulunuyor. Ya dilekçeyi işleme koyarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edecek ya da reddedecek. Eğer dilekçe PFDK'ya gider ve yeniden yargılama yapılır, kararlar UEFA'nın aldığı şekle göre çıkarsa, Trabzonspor bu kez ikinci aşamaya geçecek. Bu da şampiyonluk kupası ile ödüllerin iadesi olacak. Ancak burada en çok merak edilen, PFDK, "şike ve teşvik var" dediğinde Fenerbahçe'nin durumunun ne olacağı?

TALEP REDDEDİLİRSE ROTA CAS
Çünkü Futbol Disiplin Talimatı'nda "şike ve teşvik" suçuna küme düşme öngörülüyor. TFF eğer Trabzonspor'un başvurusunu reddederse kulüp bu defa CAS'a gidecek. UEFA'nın aldığı kararların yerine getirilmediği belirtilerek, CAS'tan gereğinin yapılması istenecek. Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "Biz hukuk kuralları içerisinde hakkımızın tescili ve teslimi için mücadele ediyoruz. Bu işe yola çıkarken 'namus meselesi' dedik. Eğer hakkımızı alamazsak ben de bu işi bırakır ve taraftarlarımızla beraber yürürüm" diye konuştu.

ŞİKE SUÇLAMASI YAPILAN MAÇLAR
Gençlerbirliği-Fenerbahçe
Fenerbahçe-İstanbul BLD
Karabükspor-Fenerbahçe
Fenerbahçe-Ankaragücü
Sivasspor-Fenerbahçe

TEŞVİK SUÇLAMASI YAPILAN MAÇLAR
Trabzonspor-Bursaspor
Eskişehirspor-Trabzonspor
Trabzonspor-İstanbul BLD

BİR GÖRÜŞ: Yusuf Reha Alp (PDFK eski üyesi)
Tahkim kararları değişir
Futbol Disiplin Talimatı'nın 92'inci Maddesi çok açık. Ne diyor bu madde? "Kararı etkileyecek yeni bir delil meydana çıktığı takdirde Disiplin Kurulu'ndan yargılamanın iadesi talep edilebilir." Hukuk Mahkemeleri Usulü Kanunu'nda bunun düzenlemesi de "Bir dava sonunda verilen hükmün kesinleşmesinden sonra tarafları, konusu ve sebebi aynı olan ikinci davada öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hüküm de kesinleşmiş ise yargılamanın iadesi yoluna gidilir" şeklinde yapılmış. Kanun da talimat da bu kadar açıkken 'Tahkim Kurulu kararları kesindir, değiştirilemez' diyemezsiniz. Derseniz bu hukuka aykırı olur. Çünkü Tahkim kararlarının değişmezliğinin açık olarak istisnası yargılamanın iadesi kurumudur. Ne yapacağız şimdi bu yol yok gibi mi davranacağız? Belki Sayın Yıldırım Demirören bilmiyor ama kendisine değişen Tahkim kararlarıyla ilgili onlarca örnek sayarım. Tahkim, yeni delil çıktığı anda yargılama yapmıştır. Bu yüzden Trabzonspor'un yapacağı başvuru UEFA ve CAS kararlarının yeni delil olması nedeniyle yeniden yargılama sebebidir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyamet kopacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN