Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı kontenjanıyla ilgili flaş açıklama

Giriş Tarihi: 24.10.2013 16:06

AB Bakanı , Türkiye'de oynayan yabancı futbolcuların AB statüsünde oynayabilmesi için bir girişimde bulunmadıklarını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci , CNR EXPO'daki CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve CeBIT Sinerji Zirvesi'nin açılışını yaptıktan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ile fuar alanını gezdi.

Bağış, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Türkiye'de oynayan yabancı futbolcuların AB statüsünde oynayabilmesi için bakanlık olarak herhangi bir girişimlerinin olup olmadığını sorması üzerine Bağış, bu konuda bir girişimde bulunmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bununla ilgili kararı verecek olan otorite bizler değiliz. Bu kararı vermesi gereken kurum, Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Federasyon, bu konuyu inceler ve bir karar verir. Keza bugüne kadar verdiği kararlar çerçevesinde Türkiye'deki futbolcularla ilgili halihazırdaki uygulamalar devam etmektedir. Biz de medyadan takip ediyoruz. Bazı spor kulüplerimizin, takımlarımızın bu konuyla ilgili yargıya başvurmaları söz konusuymuş. Yargıdan bize intikal eden herhangi bir konu olmadı. Yargı bizden bu konuda görüş isterse AB hukuku ile ilgili tek birim olan bakanlık olarak bu konuyu inceler, yargının talebine de gerekli cevabı verir, değerlendirmemizi yaparız. Ama tekrar ediyorum; şu ana kadar bize ulaşmış bir talep söz konusu değil. Bu Futboll Federasyonu'nun vereceği bir karardır. Futbol Fedarasyonu ocak ayında da haziran ayında da yapabilir ya da hiç yapmayabilir. Bu federasyonun vereceği kararla ilgilidir. Kararı ile ilgili itirazı olanlar yargıya başvurabilir. Bu benim kişisel görüşümle verilecek bir karar değildir. Bu, uluslararası hukukla alakalı bir konudur. Bunun için de detaylı bir inceleme yapmak gerekir. O değerlendirmeyi yaparız. Bu biraz doğmamış bebeğe don biçmeye benzer."

BAKAN BAĞIŞ GALATASARAY'I TEBRİK ETTİ

UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu'ndaki üçüncü maçında Kopenhag'ı 3-1 yenen Galatasaray'ı tebrik eden Bağış, "Galatasaray'ın Kopenhag karşısındaki galibiyeti herkesi sevindirdiği gibi beni de çok sevindirdi. Bir Fenerbahçe kongre üyesi olarak Galatasaray'ın bu başarısını yürekten kutluyorum. Türkiye'nin bir zaferidir, başarıdır. Ben Türkiye'nin her sporcusunun, her takımının yurt dışındaki doğal taraftarıyım" diye konuştu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe belediye başkanları ile AK Parti standının açılışını gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı kontenjanıyla ilgili flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN