Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ta tarihi imza

KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyon Başkanları, FIFA ve UEFA Başkanları'nın da katılımıyla işbirliği anlaşmasına imza attı

FIFA'nın İsviçre'nin Zürih kentindeki binasında dün tarihi bir anlaşma imzalandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Futbol (KKTC) Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu Başkanı Kostakis Koutsokoumnis, iki ülke futbolunun birleşmesi yönünde anlaşmaya imza attı. İmza törenine FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini de katıldı. Yapılan anlaşmaya göre, KKTC Federasyonu ile Kıbrıs Rum Kesimi federasyonları birleşecek. Kıbrıs Rum Kesimi, FIFA ve UEFA üyeliğini sürdürürken, KKTC'deki futbol organizasyonlarını da düzenlemeden sorumlu olacak. Ayrıca Rum Kesimi'nde KKTC'den futbolcular milli takım düzeyinde forma giyebilecek. FIFA Başkanı Sepp Blatter, imza töreninin ardından "İki ülke futbol federasyonu, yıllarca süren anlaşmazlıkların ardından nasıl köprü kurulup bir araya gelinebileceğinin müthiş örneğini verdiler" dedi.

NİŞAN OLDU SIRADA DÜĞÜN VAR
İsviçre'nin başkenti Zürih'te Kıbrıs Türk futbolu adına önemli bir anlaşmaya imza atıldığını belirten Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu As Başkanı Ali Karavezirler, "Bu anlaşmayla nişanı yaptık. Düğün tarihine kulüpler ve genel kurul üyeleri karar verecek" dedi. Kostakis Koutsokoumnis ile KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ile birlikte FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michael Platini'nin katıldığı toplantının samimi bir havada geçtiğine dikkat çeken Karavezirler, "Bu yıl içerisinde yapılan ikili görüşmeler samimi bir havada geçti. Her iki federasyonda bu sorunun çözülmesinden yana irade koydular. Zaten bu görüşmeler FIFA ve UEFA temsilcilerinin gözetiminde gerçekleşti. Yapılan protokol Kıbrıs futbolu için önemli. Bu anlaşmayla Kıbrıs futbolunun önü açılmış oldu. Tabiki nihai kararı kulüplerimiz ve genel kurul üyeleri verecek. Daha önce yaptığımız görüşmelerde siyasiler bize bu konuda destek oldu. Başkanımız Hasan Sertoğlu Kıbrıs'a geldiği zaman anlaşma metni, detaylarını yönetim kurulu arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olmak üzere başbakan ve siyasi parti temsilcileriyle de istişare edeceğiz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ta tarihi imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN