Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursaspor'dan flaş Batalla açıklaması

Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Körüstan, "Batalla'nın bugün yapmış olduğu basın toplantısındaki açıklamalarından ben bir şey anlayamadım. Çok doyurucu bir açıklama değildi" dedi.

Giriş Tarihi: 25.11.2013 17:57 Güncelleme Tarihi: 25.11.2013 18:00
Bursaspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, "Pablo Martin Batalla'nın sözleri, kulüp başkanımız Erkan Körüstan ya da teknik direktörümüz Daum'u değil, doğrudan Bursaspor tüzel kişiliğine karşı alınmış bir tavır olduğunu göstermektedir. Bursaspor'un oyuncusunun, Bursaspor Kulübü'ne şart koşması, kabul edilebilir bir davranış değildir" ifadesi kullanıldı.

Kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, bir kulüpte profesyonel düzeyde görev yapan sözleşmeli bir personel ya da futbolcunun kulüp başkanı ve teknik direktörünü istemediğini ifade etmesinin görülmemiş bir durum olduğu belirtildi.

"Kimin kimi isteme ya da gönderme yetkisine sahip olduğu, tüzük ve talimatlarla belirlenmiştir ve sözleşmeli futbolcumuz Pablo Martin Batalla'nın bugün, izinsiz olarak gerçekleştirdiği basın toplantısının ana fikrini oluşturan 'Başkan ve hoca varsa ben yokum' sözleri, bu açıdan da bakıldığında son derece tuhaftır" ifadelerine yer verilen açıklamada, basın toplantısı sırasında Batalla'nın bazı konuları yanlış aktardığı belirtildi.

Kamuoyunun daha sağlıklı bilgilenmesi ve sürecin yeşil-beyazlı camiaya anlatılması açısından böyle bir açıklamaya gerek duyulduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Göreve geldiğimiz genel kurulun hemen ardından, Pablo Martin Batalla'nın menajeri kulübümüze gelmiş ve Katar'dan transfer teklifi aldıklarını söylemiştir. Batalla'yı satmak gibi bir düşüncemizin kesinlikle olamayacağını ve hatta transfer görüşmesi yapmayı bile kabul etmeyeceğimizi kendisine ilettik. Transferde teklif edilen rakamın çok yüksek olduğu söylendiğinde ise 'rakam ne kadar büyük olursa olsun, Batalla bizim en değerli oyuncumuz ve satmayız' cevabı verilmiştir. Bu görüşmenin bir hafta sonrasında futbolcunun menajeri Katar kulübü yetkililerinin görüşmek için ısrarlı olduklarını, özellikle Pablo Martin Batalla'nın babasının bu görüşme için ricacı olması üzerine, bir yönetim kurulu üyemizi İstanbul'a gönderdik. Bu görüşme esnasında, para konuşulmasına bile fırsat vermeyeceğimizi ve oyuncuyu satmak istemediğimizi, bundan sonra kesinlikle görüşme yapmayacağımızı Katar kulübü yetkililerine bildirdik. Dolayısıyla oyuncumuzun basın toplantısında ifade ettiğinin aksine, Katar kulübü bize değil, oyuncuya transfer teklifi yapmıştır ve biz de kulüp olarak kesinlikle kabul etmeyeceğimizi her fırsatta dile getirmişizdir."

Bu aşamadan sonra Batalla'nın menajerinin oyuncunun aldığı ücrette artışa gidilmesini talep ettiği vurgulanan açıklama, şu ifadeler kullanıldı:

"Bir önceki yönetim, kısa süre önce sözleşme uzatmasına ve iyileştirme yapmasına rağmen, bu teklife sıcak baktığımızı bildirdik ve söz verdiğimiz gibi ligin henüz başında hem sözleşmesini uzattık hem de alacağı ücrette belirgin bir artış daha gerçekleştirdik. Sezonun ilk karşılaşması öncesinde Pablo Martin Batalla ile teknik direktörümüz Daum arasında ise şöyle bir diyalog gerçekleşmiş ve Batallla, 'bu hafta çalıştığımız şekliyle benim takıma faydam olmayabilir, bu yüzden beni düşünmeyebilirsiniz' demiş, Daum'un cevabı ise 'Pablo çok üzgünüm, çünkü bu takımı sensiz düşünemiyorum, gerekirse sistemi sana göre değiştirebiliriz' şeklinde olmuştur."

SİVASSPOR MAÇI SONRASINDAKİ GELİŞMELER

Sivasspor maçından bir gün sonra Batalla'nın menajerinin kulübü arayarak, "Hoca, Batalla'ya bir saygısızlık yapmış. Üstelik maçtan bir gün sonraya idman konmasına da tepki gösteriyor. Babasıyla birlikte Bursa'ya geliyoruz'' dediği belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Cuma günü geldiklerinde ise konuyu bizimle değil, Daum'la görüşmeleri gerektiğini kendilerine söylediğimizde para almadan görüşmeyeceklerini söylemişlerdir. Aynı gün içinde, yasal olarak 60 günlük ödeme opsiyonu hakkı olmasına karşın yüklü bir miktarda ücreti oyuncunun hesabına yatırılmış ve bunun ardından menajeriyle birlikte babası, teknik direktörümüzle bir araya gelmişlerdir. Bu görüşmede uzlaşma sağlandığı, ertesi gün akşam yemeğinde bir araya geleceklerine dair randevulaşmış olmaları nedeniyle net olarak anlaşılmaktadır. Ancak oyuncu, menajeri ve babası, akşam yemeğine iştirak etmedikleri gibi Daum'la yaptıkları görüşmede verdikleri izlenimin tam tersi bir yaklaşımla 'ya Daum ya biz' demeye devam etmişlerdir.

Daum'la yaşadıklarını öne sürdükleri problemin ne olduğuna ilişkin tatmin edici bir cevap verilmemiş olmasına rağmen, aile içinde bazen sıkıntı yaşanabileceğini ve sorunun ne olduğunu bilinmediği halde olayı yönetim olarak tatlıya bağlayabileceğimiz kendilerine samimiyetle iletilmiştir. Bu yaklaşımımız üzerine olumlu karşılık bulduğumuz halde, menajer ve babası yanımızdan ayrıldıktan iki saat sonra yeniden telefonla arayarak, Daum'a tepkilerinin devam ettiğini söylemişlerdir."

KASIMPAŞA MAÇI ÖNCESİ YAŞANANLAR

Kasımpaşa maçından iki gün önce (perşembe) futbolcunun menajerinin kulübü arayarak "Pablo kampa katılmayacak, maça çıkmayacak" dediği belirtilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Tüm bu gelişmelere karşın yine de iyi niyetle hareket edilmiş ve maçtan bir gün önce oyuncunun saat 16.00'da kampa katılması beklenmiştir. Saat 16.17'de yaptığımız telefon görüşmesinde ise kendisine iki gün izin verebileceğimizi bunu Daum'a da anlatabileceğimizi söylediğimiz halde, yine olumsuz yanıt alınmıştır. Detaylarını açık bir şekilde paylaştığımız bu sürecin ardından bugünkü basın toplantısında Pablo Martin Batalla'nın yaptığı açıklamalar, gerçekten Bursaspor gibi büyük bir kulübün kabul edebileceği bir yaklaşımı asla içermemektedir. Oyuncunun psikolojik olarak kendini kötü hissettiği, toplantıda söylediği gibi bizim değil, kendi menajerinin medyaya yaptığı açıklamalarda sarf ettiği bir cümledir. Dolayısıyla basın toplantısındaki tavırları ve kullandığı sözler de ruhsal durumunu çok net ortaya koymaktadır.

Süreci böylece anlattıktan sonra yönetim olarak yaklaşımımızı şöyle özetlemek istiyoruz; bu açıklama ve Pablo Martin Batalla'nın sözleri, kulüp başkanımız Erkan Körüstan ya da teknik direktörümüz Daum'u değil, doğrudan Bursaspor tüzel kişiliğine karşı alınmış bir tavır olduğunu göstermektedir. Bursaspor'un oyuncusunun, Bursaspor Kulübü'ne şart koşması, kabul edilebilir bir davranış değildir."

"HUKUKEN NE GEREKİYORSA YAPILACAK''

Batalla'nın diğer bütün futbolcular gibi Bursaspor'a hizmet eden ve bunun karşılığında emeğinin karşılığını alan birisi olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yani çalıştıran değil, çalışan pozisyonundadır. Özetle bir futbolcu, Bursaspor Kulübü'nün karşısına geçip, 'hocanı ve başkanını değiştirirsen seninle birlikte olurum' diyor. Bir çalışanın, çalıştıranı, yani hocasını ya da başkanını eleştirmesi ve hatta daha da ileri giderek değiştirmek istemesi asla kabul edilemez. Şu unutulmamalıdır ki, hiç kimse büyük Bursaspor Kulübü'ne şart süremez. Hele bir futbolcu, saha dışındaki bir konuda asla müdahil olamaz. Futbolcu, teknik direktör ya da başkan, hiç kimse, hiçbir kurum Bursaspor'dan büyük değildir. Bursaspor taraftarı, en büyük ortak değerine şart öne sürülmesini ve buna cüret ediliyor olmasını hiçbir zaman kabul etmemiştir, etmeyecektir de. Bursaspor Kulübü olarak, antrenmana ve maça çıkmadığı gibi benzeri görülmemiş bir basın toplantısı yaparak, açıkça suç işleyen Pablo Martin Batalla ile ilgili olarak hukuken ne gerekiyorsa yapılacağını, kamuoyunun bilmesini istiyoruz."

BAŞKAN ERKAN KÖRÜSTAN'DAN AÇIKLAMA

Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Körüstan, "Batalla'nın bugün yapmış olduğu basın toplantısındaki açıklamalarından ben bir şey anlayamadım. Çok doyurucu bir açıklama değildi" dedi.

Körüstan, "Bursaspor TV"ye yaptığı açıklamada, Pablo Martin Batalla'nın sabah saatlerinde yaptığı açıklamaları takip ettiğini ve bu açıklamaların kendisine "doyurucu" gelmediğini belirtti.

"Zaman içinde inşallah hey şey değişir, düzelir diye düşünüyorum" diyen Körüstan, şunları kaydetti:

"Batalla'nın bugün yapmış olduğu basın toplantısındaki açıklamalarından ben bir şey anlayamadım. Çok doyurucu bir açıklama değildi. Zaman içerisinde inşallah her şey değişir, düzelir diye düşünüyorum. Geriye dönüş neden olmasın? Biz kapıları hiçbir zaman için kapatmadık. Yaptığı açıklamalar hoş değildi. Çok kritik haftalardayız. Çok fazla basın önünde tartışmak istemiyoruz."

Körüstan, Kasımpaşa maçının ardından yapmış olduğu açıklamada bazı ifadelerinin istemeyerek ağzından çıktığını da vurguladı. Maç atmosferi ile kendisini iyi ifade edemediğini vurgulayan Körüstan, şöyle devam etti:

"Maçın stresiyle ve maçta yapılan o hareketle birlikte konuştum. Biz futbolcularımızı maça çok güzel motive etmiştik. Biz gol atınca bir grup taraftarın Batalla tezahüratlarında bulunmaları bana futbolcularımızın motivasyonunu bozdu gibi geldi. Neticede bozdu da. Çünkü takım ihanete uğramıştı. Onun için yaptıkları hoş değildi. Kimsenin Bursasporluluğunu ölçüp, biçecek halim yok. Neticede hepsi bizim kardeşimiz, hepsi Bursasporlu'dur. Ben o ifadelerimi öyle kullanmak istemedim ama ağzımdan öyle çıktı. Bunu buradan düzeltmiş olayım."

Erkan Körüstan, bu akşam yapacakları yönetim kurulu toplantısında Pablo Martin Batalla konusunun görüşüleceğini ve hukuken ne kadar ceza verilebiliyorsa onları vereceklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursaspor'dan flaş Batalla açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN