UEFA'dan flaş şike açıklaması

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, şikeye karşı 11 maddelik yeni bir eylem planı hazırladıklarını söyledi ve Türkiye'den örnek verdi.

Giriş Tarihi: 13.12.2013 17:31
Uluslarası Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), futbolda şikeye karşı 11 maddelik yeni bir eylem planı hazırladı.

Genel sekreter Gianni Infantino tarafından bugün yapılan açıklamada, "UEFA için şikeyle mücadele her şeyin önünde." dedi.

Bilbao'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İnfantino, "Avrupa futbolu için bu çok önemli bir konu. Ülke yönetimlerinden ve polislerden bu savaşımızda yardım alacağız, daha efektif olmalarını isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

11 maddelik eylem planının üye 54 Avrupa ülkenin Federasyonları'na gönderileceğini söyleyen UEFA sekreteri, "Bir ülkede yaşanana farklı bir ceza, diğer ülkede yaşananla farklı olamaz. Bu futbolun ruhuna da aykırı" diyerek yeni dönemde gelebilecek cezaların seviyesinde eşitleme olacağının sinyallerini verdi.

"TÜRKİYE'DEN 2, UKRAYNA'DAN 1 TAKIMI..."

Infantino sözlerini Türkiye'den de örnek vererek tamamladı:

"Şike konusunda Federasyonlarla güçlü bir birliktelik, aynı fikir içinde olmak istiyoruz. Senede 32 bin maç oluyor ve bunların yüzde 0.7'lik kısmında suç unsuru oluşuyor. Şike konusunda daha farklı ve aktif bir savaş yolu bulmak zorundayız. UEFA bu sene Türkiye'den 2, Ukrayna'dan bir takımı şike yaptıkları sebebiyle kupa dışına itti. Bir Ermeni hakemi ömür boyu sahalardan men etti. Olay kişilere indirgendiğinde ömür boyu men cezaları gündeme geliyor. Şike konusunda yaptırımlarımız oldukça sert olacak, sert olmak zorunda..."

Sporx
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA'dan flaş şike açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN