İşte sporun kurtuluş reçetesi

Giriş Tarihi: 26.12.2013

10 gün içerisinde son şeklini alması beklenen 'Kulüpler Yasası'nın şifrelerini SABAH açıklıyor...

Şike ve teşvikten ceza alan, ömür boyu men edilecek

PFDK'dan alınacak ceza yöneticiliği düşürecek

Lise mezunu olmayanlar, yöneticilik yapamayacak

Sigorta ve vergi borcu olan yönetici olamayacak

Yeni kanunla kulüpler dernek olarak yönetilmeyecek

Transferde bütçenin yüzde 25'i harcanabilecek

Spor kamuoyunun büyük bir merakla yolunu gözlediği, 10 gün içerisinde son şeklinin verilmesi beklenen 'Kulüpler Yasası'nın şifrelerine SABAH ulaştı... Dün gece görevini Akif Çağatay Kılıç'a devreden, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, önceki gün konuya ilişkin, Kulüpler Yasası'nın rafa kalkmadığını, yasanın en geç 10 gün içinde son halini alacağını hatırlatmıştı. Yasanın, Türkiye'deki spor kulüplerinin içerisinde bulunduğu karamsar ekonomik tablonun düzeltilmesi anlamında önemli bir adım olması umut ediliyor. Suat Kılıç, söz konusu yasaya destek için kulüp yöneticilerine, "Eğer hasta tedavi olmak ve reçeteyi kullanmak istiyorsa, bu yasaya ihtiyacı var. Kulüpler gelsin nerede ağrı sızı olduğunu söylesin ki doktor teşhisi daha rahat koyabilsin" çağrısında bulunmuştu...

2014'TE TBMM'YE GELECEK
Kulüpler Yasası yeni yılda Meclis'te görüşülecek ve kabulü halinde uygulamaya girecek. Spor Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği tarafından hazırlanan yasaya göre şike ve teşvik olayına ismi karışan başkan ve yöneticilere ömür boyu men cezası gelirken, kulüpler transferde gelir bütçesinin yüzde 25'ini harcayabilecek. Yeni yasa ile isteyen herkes kulüplere başkan ve yönetici olamayacak. Mali denetimin artması ve temlik kulüpleri rahatlatacak. Böylece başkan ve yöneticiler görevi bırakmaları halinde gelir bütçesinin yüzde 5'ini aşan miktarda kulüp gelirlerini ve alacaklarını temlik edemeyecek.

İŞTE DÜŞÜNÜLEN YASADAN BAZI MADDELER:
Kulüpler dernek olarak yönetilmeyecek.
Profesyonel Disiplin veya Etik Kurulu tarafından bir ay hak mahrumiyeti cezası alan kulüp başkan ve yöneticilerinin başkanlık ve yöneticilikleri düşecek. Lise mezunu olmayanlar kulüp başkanı hatta yönetim kurulu üyesi dahi olamayacaklar.
Kesinleşmiş sigorta ve vergi borcu olanlar başkanlık ve yöneticilik yapamayacak.
Şike ve teşvik primi suçundan herhangi bir şekilde ceza alan kişilere spordan ömür boyu men cezası gelecek.
Kulüp Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, kendi dönemlerinde yapılan borçlanmalardan dolayı, kulüple birlikte müştereken sorumlu olacak.
Kulüpler
yönetim kurulu görev süresi ile sınırlı olmak üzere bir önceki yıl gerçekleşen gelir bütçesinin yüzde 5'ini aşan miktarda kulüp gelirlerini ve alacaklarını temlik edemeyecekler. Aykırı yapılan temliklerde kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri müştereken sorumlu olacak.
Kulüpler sponsorlar tarafından doğrudan yapılan transfer harcamaları ile bir önceki gerçekleşen borçlanma hariç gelir bütçesinin yüzde 25'inden fazlasını transfer harcamalarına kullanamayacaklar.

Sabah Spor yazarları ne dedi?

"Yaptım, uyun" olmaz: Levent TÜZEMEN
Bakanlık yeni yasayı çıkarmadan önce kulüplerle oturup fikir alışverişinde bulunmalı. "Yasayı ben yaptım, siz uyacaksınız" demek sıkıntı yaratır. Çünkü kulüpler, dernek statüsünde yönetiliyor. Başkanlar ve yöneticiler mali kongrelerde kendilerini seçenlere hesap veriyor. Yeni yasayla dernek statüsü kaldırılamaz. Çünkü kulüpler dernek statüsünden çıkarsa camiaların değil, şahısların malı haline gelir. Kulüplerin mevcut tüzükleri dernek çatısından ayrılmaya müsait değil. G.Saray, F.Bahçe, Beşiktaş, Trabzon başta olmak üzere kulüpler, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Monaco, PSG gibi yönetim modeli tüzükleri gereği oluşamaz. Sayın Bakan'ın şike ve teşvikle ilgili ebedi men kararını doğru buluyorum. Zaten TFF'nin hukuk yapısında bu madde var. Eğer devlet kulüpleri yasayla yönetmeye kalkarsa FIFA ve UEFA'da başımız ağrır. Bu iki kurum, dünyada kendilerine bağlı federasyonların özerk olması konusunda ısrarcı. Ayrıca konuşan yöneticilerin aldıkları cezanın bir ayı geçmesi durumunda yöneticiliklerinin düşmesi yanlış olur. O zaman kulüpler yönetici bulamaz. Doğru karar ağır para cezası olur.

Önce uygulamak lazım: Erman TOROĞLU
Öncekini beğenmediler, yeni yasa çıkarttılar. Şike olayı patladı, yasayı çıkaranlar baktılar ki tankerin altında kalacaklar, meclis bir günde yasayı değiştirdi. Yani şike yapanları ödüllendirdi. Şimdi tekrar bir yasa geliyor. Çocuk oyuncağı değil ki bu. Yasayı uygulamadıktan sonra değiştirsen ne olur. 6222 çıkarken dünyanın en iyi yasası deniyordu. Bir gece de 'tu kaka' oldu. Şimdi yine aynı film... Filmin adını ben koysam "Rezaletin son perdesi" derim. Çünkü başka perde yok…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte sporun kurtuluş reçetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN