Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonuna kadar beraberiz

TFF Başkanı Demirören, Kasımpaşa-Beşiktaş maçının yeniden oynanması kararı sonrası istifa edeceği iddia edilen MHK Başkanı Zekeriya Alp'e sahip çıktı

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun kural hatası gerekçesiyle Kasımpaşa-Beşiktaş maçını tekrar oynatma kararı alması sonrası, aksi yönde görüş bildiren MHK Başkanı Zekeriya Alp'in istifa edeceği öne sürülmüştü. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, dün Alp ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı ve söylentilere son noktayı koydu: "Doğru olmayan haberler yapılıyor. Federasyon, kurumlarıyla işleyen bir kuruluştur. Yönetim kurulu en üsttür. Dün (önceki gün) yönetim kurulu olarak bir karar aldık. Karar yönetim kurulunun ve kurullar tarafından tartışılmaz. Doğrudur, yanlıştır. Tahkim Kurulu süreci vardır. Hukuki süreç devam eder. Disiplin Kurulu (PFDK) karar aldığında ve Tahkim kararı bozduğunda PFDK istifa edecek diye bir şey yoktur. Yönetim kurullarımız kararlar alır, Tahkim Kurulu da bunları bozabilir. Bu nedenle yönetim istifa edecek diye de bir şey yoktur."

ALP'iN TOPLANTI KARARI HATA
TFF Yönetimi'nin oy çokluğu ile Kasımpaşa-Beşiktaş maçının yeniden oynanması yönünde karar alması sonrası Alp'in, MHK Yönetimi'ni toplantıya çağırmasını hata olarak yorumlayan Demirören, "Toplantı kararı hataydı. Bu istifa edeceği şeklinde yorumlandı. Hocamızın kişiliği ve hassasiyetinden dolayı toplantı kararı alınmış. MHK ve bütün kurullar sonuna kadar görevinin başındadır ve görevde olmaya devam edecektir. Herkes bunu böyle bilsin" açıklamasını yaptı.

OYNAMAZLARSA CEZA ALIRLAR
Demirören, Kasımpaşa Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Kalkavan'ın "Karar Tahkim Kurulu'ndan dönmezse maça çıkmayacağız" yönünde açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine ise, "Ona bir cevap vermem, ama futbol kuralları içinde yürütülen bir kuruluştur. Kurallara uymayanlar cezasını çeker" çıkışını yaptı.

ŞİMŞEK YiNE GÖREV YAPACAK
MHK Başkanı Zekeriya Alp ise şöyle konuştu: "Görevimizin başındayız. Başkanımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Toplantımız sadece bir durum değerlendirmesiydi. Barış Şimşek (Kasımpaşa-Beşiktaş maçının hakemi) görevine devam edecek. Şu an bir sakatlık durumu söz konusu. Antalya'daki koşularda kendisini mazeretli kabul ettik. Koşularda başarılı olursa yine görev vereceğiz."

TOPLANTIDA NELER YAŞANDI?
Kasımpaşa-Beşiktaş maçına ilişkin Beşiktaş Kulübü'nün yaptığı kural hatası itirazı üzerine TFF Yönetim Kurulu'nun yaptığı toplantıya söz konusu karşılaşmanın hakemi Barış Şimşek ile MHK Başkanı Zekeriya Alp de katıldı... TFF Başkanı Yıldırım Demirören önce Alp'e, "Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?" sorusunu yöneltti. MHK Başkanı, "Kararımız kesindir. Kural hatası yok. Raporumuzun arkasındayız" yanıtını verdi. Aynı sorunun bir diğer muhatabı Barış Şimşek ise, "Raporumda ne yazdıysam o geçerlidir benim için… Kural hatası yapmadım" cevabını verdi. sonrasında Alp ve Şimşek toplantı odasından çıktı ve TFF Yönetim Kurulu toplantısına devam etti.

BİLİRKİŞİ'DEN 4 SANİYE UYARISI
Kasımpaşa maçında kural hatası olduğunu kanıtlamak için geniş kapsamlı bir dosya hazırlayan ve TFF'ye başvuran Beşiktaş'ın dosyaya eklediği bilirkişi raporu ile ilgili detaylar ortaya çıktı... Maçın tekrar edilmesinde büyük etkisi olan o raporda, Donk'un pozisyonu ile ilgili dakika dakika değerlendirme yapıldı. İTÜ Dekanlığı'ndan alınan ve Prof.Dr. A.Coşkun Sönmez'in yazdığı raporun sonuç bölümünde şu ifadeler kullanıldı: "İkinci topun sahaya 29.04'de girdiği, 29.09'da Beşiktaşlı futbolcunun hakemi uyarmaya çalıştığı ve o anda da Donk'un ikinci topu eline aldığı, 29.12'de hakemin Donk'un elinde ikinci topu gördüğü belirlendi. 29.16'da ise Donk'un elinden ikinci top çıktıktan sonra hakemin düdük çaldığı gözlenmiştir. Hakemin, Donk'un elindeki ikinci topu gördükten en az 4 saniye sonra düdük çaldığı anlaşılmaktadır."

SON TERCİHİMİZ KABUL EDİLDİ
Beşiktaş Hukuk İşlerinden Sorumlu yöneticisi Melih Sami Esen, alınan tekrar kararıyla ilgili SABAH'a özel açıklamalar yaptı. Futbol Federasyonu'nun kapısını üç taleple çaldıklarını söyleyen Esen şu ifadeleri kullandı: "Biz hakemin düdüğünü top atıldıktan sonra çaldığını ispat ettik ve üç kritik noktaya dikkat çektik.

1-Kural hatası var. Maçın hükmen lehimize sonuçlanmasına;
2-Kural hatası var. Pozisyona penaltı verilmesi, Donk'un kırmızı kart ile oyundan atılması ve maçın kaldığı yerden devam etmesine karar verilmesine;
3-Yukarıdaki iki talep kabul görmezse karşılaşmanın tekrar edilmesine;

Federasyon son talebimizi kabul etti. Şu an Tahkim'e başvuruda bulunmadık. Yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Pazartesi gününe kadar gelişmeleri değerlendireceğiz. Pazartesi son kararımızı veririz" dedi.

KALKAVAN KIZDI, PAŞA TEŞEKKÜR(!) ETTİ
TFF Yönetimi'nin tekrar kararına Kasımpaşa'dan tepki geldi. Yönetici İhsan Kalkavan, dün sabah saatlerinde Tahkim'e başvuruda bulunacaklarını belirterek, "Tahkim'den çıkacak herhangi bir aleyhte karara uymayacağız. Maça çıkmayacağız" dedi. Kasımpaşa Yönetimi ise resmi internet sitesinden imalı bir açıklama yayınladı: "Beşiktaş'a geçmişte üstün hizmetlerde bulunmuş ve değerli hizmetlerini Türk futbolu için sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören ve değerli yönetim kurulu üyelerinin, maçın tekrarına ilişkin aldığı kararı saygıyla karşılıyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonuna kadar beraberiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN