Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu gurur Türkiye'nin

Doğan Babacan'dan 40 yıl sonra Dünya Kupası yönetecek olan Cüneyt Çakır SABAH'a konuştu: "Bu benim ve arkadaşlarımın değil Türk hakemliği ve ülkemin başarısıdır."

1974'te Almanya'nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Kupası'nda görev alan ilk Türk hakem Doğan Babacan'dan 40 yıl sonra bu kez Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun bu önemli organizasyonda düdük çalacak. 43 farklı ülkeden 25 hakem üçlüsünün arasında yer alan Cüneyt Çakır, SABAH'a şunları söyledi: "Beni arayıp sevincimi paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Bu başarı benim ve arkadaşlarımın değil Türk hakemliğinin ve ülkemin başarısıdır. Dünya Kupası finallerinde bayrağımızı en iyi şekilde dalgalandırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ancak şu an fazla açıklama yapmak istemiyorum çünkü pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyeceğim."

BÜYÜK MORAL OLDU
Son
dönemde Kasımpaşa-Beşiktaş maçındaki kural hatası nedeniyle sıkıntılı günler geçiren MHK Başkanı Zekeriya Alp, Cüneyt Çakır'dan gelen haberle moral buldu. Alp müjdeli haberi SABAH'a değerlendirdi: "Hem Türk hakemliği adına hem de Türk futbolu adına büyük bir başarı. Cüneyt ve ekibinin başarısı hepimiz büyük gurur duyduk. Bunu bekliyorduk ancak bir sürpriz olur mu diye de korkumuz vardı. Haberi sabah Cüneyt'ten aldım. 'Başkanım gözümüz aydın' dedi. Bu başarı Türkiye'nin başarısı. Bunun da spor camiamız için yeni bir bakış açısına vesile olmasını diliyorum. Umarım hakem eleştirilerinde ve hakemlere bakışta artık daha yapıcı daha ölçülü oluruz."

TÜRK FUTBOLUNUN BAYRAMI
UEFA 1. Asbaşkanı ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik,
Cüneyt Çakır'ın 2014 Dünya Kupası'nda görev yapacak olmasının Türk ve Avrupa futbolu adına çok önemli olduğunu belirtti. Erzik, "Ne mutlu bize ki böyle hakemlerimiz var. Bugünkü haliyle Türk hakemliği Türk futbolunun ilerisindedir. Bugün Türk futbolunun bayramıdır. Ne mutlu bana ki yine 40 yıl sonra Türk hakemini Dünya Kupası'nda görme olanağı elde ettim. Allah sağlık verirse inşallah orada bunu doya doya yaşayacağım" dedi.

BABASI ENGEL OLDU, ŞİMDİ RİO YOLCUSU
Cüneyt Çakır, Süper Lig hakemliğine babası eski hakemlerden Serdar Çakır'ın "Bir yıl daha tecrübe kazansın" sözleriyle karşı çıkması sonucu bir yıl gecikme ile başladı. 2001 yılında Bülent Yavuz'un MHK başkanlığı döneminde Ankara'da yapılan hakem sınavına İstanbul'dan katılan 5 hakemden sadece Çakır geçer not aldı. Ancak babası "Henüz genç. Biraz daha tecrübe kazansın" sözleriyle Süper Lig'e terfisini erteledi. Baba Çakır "FIFA kokartını geç taktı. Ama hak ettiği yere geldi" dedi.

FRANSIZ KALDILAR
Türkiye 40 yıl sonra Dünya Kupası'na hakem gönderirken 1974'ten bu yana gerçekleşen 9 Dünya Kupası'nda da düdük çalan Fransız hakemler, Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'na gidemiyor. 1978 Arjantin'de Robert Wurtz, 1982 İspanya ve 1990 İtalya'da Michel Vautrot, 1986 Meksika ve 1994 ABD'de Joel Quiniou, 1998 Fransa'da Marc Batta, 2002 Japonya- Güney Kore'de Gilles Veissiere, 2006 Almanya'da Eric Poulat ve 2010 Güney Afrika'da Stephane Lannoy, Fransa adına düdük çalmıştı.

İKİ GÖRÜŞ

ERMAN TOROĞLU: MHK KENDİNE PAY ÇIKARMASIN
Cüneyt Çakır'ın
2014 Dünya Kupası'nda maç yönetecek olması Türk hakemliği için çok güzel bir olay. Özellikle Milli Takımımızın olmadığı bir yerde bir Türk'ün olması gurur verici. İnşallah başarılı maçlar yönetir. Bir futbolcu ve hakem olarak Dünya Kupası son noktadır. Büyük bir vitrindir. Güzel anılarla bitmesi gerekir. Allah hakem şansı versin. MHK'nin uygulama ve icraatlarıyla Cüneyt Çakır'ın başarısı arasında ufak bir pay yok. Bu nedenle MHK, Çakır'ın bu başarısından kendisine hiç pay çıkarmasın.

MUSTAFA ÇULCU (MHK ESKİ BAŞKANI): 2 AVRUPA 1 DÜNYA KUPASI DAHA GÖRÜR
Doğan Babacan ağabeyimizden sonra ilk defa Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupası'na gitmesi milattır. Üstelik Cüneyt Çakır'ın önünde daha 8 yıl gibi çok önemli bir süre var. 8 yıllık sürede 2 Avrupa Şampiyonası, 1 de Dünya Kupası'na gitme olasılığı var. Bu 8 yıllık süreçte bahsettiğimiz uluslararası organizasyonlara da katılma ihtimali olduğu için çok daha fazla başarıya imza atacağına inanıyoruz. Kendisi bugüne kadar rekor üstüne rekor kırmıştır. Cüneyt, Türk futbol hakemlik tarihinin UEFA ve FIFA'da en başarılı hakemidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu gurur Türkiye'nin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN