Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 yıl 8 ay 7 gün!

Giriş Tarihi: 19.1.2014

Yargıtay'ın karar dosyasını İstanbul'a ulaştırması sonrası cezaların infazı için yakalama kararı çıkarılacak

Yargıtay'ın kararı sonrası F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ne kadar süre hapis yatacağı netleşti. Daha önce 1 yıl cezaevinde kalan Yıldırım, 2 yıl 8 ay 7 gün daha cezaevinde kalacak. Dosya Yargıtay'dan kuryeyle İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştıktan sonra infaz için düğmeye basılacak. İnfaz Savcılığı, karar kendilerine ulaşılır ulaşmaz Yıldırım ve diğer mahkumiyeti onananlar hakkında yakalama kararı çıkaracak. Hukukçular, kararın sadece Aziz Yıldırım ve Olgun Peker liderliğindeki örgütler yönünden onandığını belirtti. Hukukçular, suçu işledikten sonraki yargılama sürecinde pişmanlık gösterip göstermedikleri nazara alınmadan, mahkumiyet kararları verilmesi sebebiyle 12 kişinin hakkındaki mahkumiyet hükümlerinin bozulduğunu belirtiyor. Dosyanın önümüzdeki hafta yerel mahkemeye ulaşmasının ardından hem infaz sürecinin hem de İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sürecinin başlayacağına dikkat çekiliyor. İşte hukukçuların görüşleri...

ŞİKE DAVASINDA BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Avukat Rezan Epözdemir, Yargıtay kararı sonrası süreçle ilgili şunları söyledi: "Yargıtay 5.Ceza Dairesi'nin kısmi onama, kısmi bozma kararından sonra cezası kesinleşen sanıklar açısından olağan kanun yolları tükendiğinden ve karar şeklen kesinleştiğinden infaz süreci başlayacaktır. Dosya ilk olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı CMK 308. Madde kapsamında itiraz yetkisini kullanıp 5.Ceza Dairesi'nden kararı kaldırmasını isteyebilir. Daire, bu kararı kaldırmazsa dosya itiraz ile karar vermek üzere Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderilebilir.

BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETMEYECEKTİR


Yargıtay Cumhuriyet Baş- Savcılığı daha önce bu dosyaya vermiş olduğu tebliğnamede kararı kesinleşen ve onanan sanıklar yönünden, onama istediğinden tebliğnamesini değiştirip itiraz hakkını kullanması teamüllerde karşılaştığımız bir durum değildir. Başsavcılığın itiraz etmesi, o zaman görmediği hukuka aykırılığı şimdi görmesi anlamına gelecektir ki bu da hukuken ve fiilen pek karşılaşılabilen bir durum değildir.

İNFAZ SAVCILIĞI 'YAKALAMA' YAPACAK


Daha sonra dosya İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek, bu mahkeme cezası onanan sanıklar yönünden infaz savcılığına üst yazı ile durumu bildirecek, gereğinin ifasını talep edecektir. İnfaz savcılığı bu aşamada ikili bir tasnif yapma yoluna gidecek, 3 yıl ve altında ceza alan sanıklara tebligat gönderilecek, 10 gün içinde teslim olmaları aksi halde haklarında yakalama kararı çıkarılacağı bildirilecektir. 3 yılın üstünde ceza alan sanıklar hakkında ise direkt yakalama kararı çıkartılacaktır. Bu süreç normalde tebligat hükümleriyle birlikte 2.5-3 ay sürerken kamuoyunun ilgisine mazhar olmuş dosyalarda süreci hızlandırabilmek için memur eliyle tebligat ve dosyaların gönderilme işlemleri yapılmaktadır. Şahsen bu durumun sanıklar arasında eşitlik ilkesine aykırı olacağı kanaatindeyim."

'ŞİKE'YE AYM YOLU AÇIK

"Sanıkların ve sanık avukatlarının CMK 308'deki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itiraz yetkisini kullanması talebi dışında, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ve yargılamanın yenilenmesine dair olağanüstü kanun yolu hakları da vardır. Bu başvurular infaz sürecini durdurmaz. Ancak talepler kabul edilirse veya CMK madde 312'ye göre tedbiren infazın durdurulmasına karar verilebilir. Kamuoyunda yazılanların aksine 5215 sayılı kanunun 107. Maddesine göre, örgütlü suçlarda şartlı salıvermede adi suçlardan farklı olarak, 2/3 değil 3/4 olduğundan, Aziz Yıldırım'ın hakkındaki 6 yıl 3 aylık hapis cezasına dair mahkumiyet kararın kesinleşmesi ile tutuklu olarak kaldığı sürenin mahsubu ve 5215 sayılı kanunun 105-A maddesi uyarınca, denetimli serbestlikten de yararlanması halinde 2 yıl 8 ay 7 gün cezaevinde kalması söz konusu olacaktır."

ARKADAŞINA GÖNDER
2 yıl 8 ay 7 gün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN