Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 parçalı itiraz

F.Bahçe'ye operasyonu cemaatin yaptığını ifade eden Aziz Yıldırım son çare olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Giriş Tarihi: 15.2.2014
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatları, dün üç ana başlıkla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Aziz Yıldırım'ın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinde, 6222 ve 6259 sayılı yasaların Anayasa'ya aykırı olduğu, davanın görüldüğü Özel Yetkili Mahkeme itibariyle 'Doğal Hakim İlkesi'ne aykırılık teşkil ettiği belirtildi. Bu iki aykırılık nedeniyle Aziz Yıldırım'ın 2 yıl 2 aylık hapis cezasının infazının durdurulması istendi. İşte dilekçeden önemli satırbaşları:

KANUN ANAYASA'YA AYKIRI
2011 yılının Nisan'ında yürürlüğe giren 6222 sayılı ve daha sonra yapılan değişiklikle 6259 sayılı yasa olan "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun" Anayasa'ya aykırıdır. Bu kanunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) uygulanmıyor. HAGB'nin uygulanmadığı tek ceza kanunu bu. Önceleri sadece Askeri Ceza Kanunu'nda HAGB uygulanmıyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu kanunda da değişikliğe giderek HAGB'nin uygulanmasını sağladı. 6222- 6259'da teşebbüs asıl fiil olarak addediliyor. Oysa hiçbir ceza kanununda teşebbüs asıl fiil olamaz. Teşebbüs ile asıl fiil arasında ceza olarak fark vardır. Teşebbüs halinde ceza daha az olur.

DAVADA HAKİM AYKIRILIĞI VAR
6222
sayılı yasada bu davanın Ağır Ceza veya Asliye Ceza Mahkemeleri'nde görülmesi öngörülüyordu. Değişiklikle 6259 olunca, Asliye Ceza ve Sulh Ceza olarak değiştirildi. Hatta mahkeme numaraları dahi belirlendi. Söz konusu dava 3 No'lu Asliye Ceza veyahut 3 No'lu Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmeliydi. Dava, Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bu durum doğal hakim ilkesine aykırılık teşkil ediyor. Tutuklamaları yapan hakim ile davaya bakan hakimin aynı olması da bir başka aykırılık.

MAHKEMENİN KARAR SÜRESİ 6 AY
İşte tüm bu aykırılıklar nedeniyle Aziz Yıldırım'ın avukatları, Fenerbahçe Başkanı'nın 2 yıl 2 ay olan hapis cezasının infazının durdurulmasını talep etti. Avukatlar, Anayasa Mahkemesi'nin incelemesini yaptığı süre içerisinde de infazın gerçekleşmemesini istedi. Mahkeme bu talepleri pazartesi gününden itibaren değerlendirmeye alacak. Anayasa Mahkemesi'nin, konuyla ilgili karar süresi en fazla 6 ay. En geç 6 ay içerisinde bu olay sonuçlandırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 parçalı itiraz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN