Sınırları futbolla yıktı

Giriş Tarihi: 15.2.2014

ABD ile Afganistan arasında köprü görevi gören ve hayat hikayesiyle belgesellere konu olan Nick Pugliese, SABAH'a konuştu

Bugün Kabil'de karışık bir gün... Sabah saatlerinde futbol oynama şansına eriştim ancak akşam şehirde bir intihar saldırısı vardı." Bu cümleyi kuran bir savaş muhabiri değil, bir futbolcu... Yaklaşık 2 yıl önce Kabil'de bir telekominikasyon firmasının iş teklifini kabul eden Nick Pugliese, Amerikan rüyasını Afganistan'da gerçekleştirerek dokuz ay sonra profesyonel futbolculuğa adımını attı. Nisan 2013'ten bu yana Afganistan'ın Ferozi FC takımında top koşturan 23 yaşındaki futbolcu sıra dışı hayat hikayesini SABAH'la paylaştı. Daha az para kazanmayı göze alarak aylık 300 dolar karşılığında Ferozi FC'ye imza atan Nick, lig tarihindeki tek ABD'li ve şu anda bilinen tek yabancı futbolcu. "Amatör ligde iş arkadaşlarımla oynamaya başlamıştım. Arkadaşlarımdan biri beni oynadığı Ferozi FC'nin hocasıyla tanıştırdı, denemelere çıktım ve kontrat teklif ettiler. Geçirdiğim her gün doğru bir karar aldığımı daha iyi anlıyorum" diyen Nick, ünlü Amerikan spor kanalı ESPN'in hikayesini belgeselleştirdiğini söyledi. Nick, "Benim maceram ve profesyonel bir futbol kulübünün oyuncusu oluşum Afgan arkadaşlarımın bana kucak açması sayesinde gerçekleşti. Afgan kültürü bu, umarım diğer ABD'liler de Afganistan'a bu gözle bakar" değerlendirmesini yaptı.

TÜRK DİZİLERİ İZLİYORLAR
Futbolun kültürel farklılıkları yok edip aradaki duvarları yıktığını söyleyen Pugliese, "İnsanlara diğer kültürler hakkında ön yargı edinmemelelerini tavsiye ederim. Burada Türkiye'ye karşı da özel bir ilgi var. Türk dizileri Afganistan'da prime-time zamanlarını domine ediyor" diyerek sözlerine son veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırları futbolla yıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN