Uluç Fenerbahçe için dedi ki...

Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Hıncal Uluç, haftanın spor olaylarını Sabahspor.com okuyucuları için değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 25.2.2014 17:53 Güncelleme Tarihi: 26.2.2014 09:55
Derbiye bakıp, "Galatasaray ve Beşiktaş, şampiyonluk için heveslenmesin" demiştiniz ama Fenerbahçe de ikrama hazır görünüyor. Tartışmalı pozisyonlar da var ama Elazığ karşısında, 2 puan daha kaybetti ve fark, 4'e düştü. Futbolcular üzerinde bir stres mi var?

Benim 'Fenerbahçe, ikram yapmaz' diye bir iddiam yok. Fenerbahçe, bol miktarda ikram yapacaktır ama bu ikramları, kabul edecek durumda takım yok. Bu, böyle gider. 6'ya çıkar, 4'e iner, 3'e iner; tekrar 6'ya çıkar. İşte bu hafta Galatasaray, Rize'ye gidiyor; Gençlerbirliği, Kadıköy'e geliyor.
Elazığ maçı, akla hayale sığmaz bir şekilde başladı. Ekrandaki saat, 1 dakika 51 saniye yazıyorken; Fenerbahçe'nin 3 gol pozisyonu vardı. İlk 15 dakikada; girilen pozisyonların, atılan kornerlerin haddi hesabı yok. Ben böyle bir fırtınayı, -hani o sezon başlarında mahalle takımlarıyla yapılan hazırlık maçları vardır ya- o maçlarda bile görmedim. Ama atamadılar. Atsalardı, maç 15 dakikada biterdi.

Bu sahneye şaşıyor muyum; şaşmıyorum. Türkiye'deki futbolun istikrarsızlığının örneklerinden bir tanesi...
İlk 15 dakika o futbolu oynayan takım, kayboldu gitti. 15 dakika ezilen, perişan olan Elazığspor ortaya çıktı; Fenerbahçe karşısında galip duruma geçti. Fenerbahçe 10 kişi kaldıktan sonra, bu Elazığspor akla hayale sığmaz bir şekilde geri çekildi; maçı farka götürme imkânı varken... Fenerbahçe, mağlup durumda ve de 10 kişi ama buna rağmen, saldırmak zorunda... En azından beraberliği sağlayabilmek için...
Yani resmen ve fiilen, açık oynayan Fenerbahçe'ye karşı en iyi kontratak adamı Onur'u, oyundan aldı Okan Buruk!..

Maçın başında, Fenerbahçe farkı kaçırdı; Fenerbahçe 10 kişi kaldıktan sonra da Elazığ, farkı kaçırdı. Herhalde bunun adı, 'ilahi adalet' oluyor. 'Madem ikiniz de kaçırdınız; o zaman maç, berabere bitsin' dedi futbol ilahları...

Bir futbol seyircisi olarak söyleyeyim; son zamanlarda, seyrettiğim en keyifli maçlardan biriydi. Galatasaray-Beşiktaş derbisiyle, mukayese bile edilmez.

Evvelden, dakika dakika maçı yazardı gazeteler... Derbiyi dakika dakika yazsan, bir paragrafta biter. Elazığ-Fenerbahçe maçını anlatmak için, bir sayfanın tamamını ayırmak lazım. Çünkü her dakikasında pozisyon vardı; heyecan vardı. Son zamanlarda, bu kadar keyifli bir maç izlediğimi hatırlamıyorum.

Özge AYDIN/ SABAHSPOR.COM

ARKADAŞINA GÖNDER
Uluç Fenerbahçe için dedi ki...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN