Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UEFA'nın kararı değişmez

Giriş Tarihi: 9.3.2014

UEFA Tahkim Kurulu Başkanı Marquez İstanbul'a geldi, sabah adım adım izledi

Kadir Has Üniversitesi'nin davetiyle Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları Konferansı'na konuşmacı olarak katılan UEFA Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez, dün öğrencilerin ve katılımcıların sorularını yanıtladı. SABAH'ın baştan sona izlediği bu toplantıda Marquez, konferans sonunda 5 kişinin sorusunu yanıtladı. Bu 5 sorudan 3'üne verilen yanıtlar oldukça çarpıcıydı. İşte Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez'in verdiği yanıtlar:

Soru: Haziran 2013'teki Londra toplantısında UEFA önemli kararlar aldı. Irkçılık, doping ve sahtecilik başlıklarına şikeyi de ekledi. Yerel federasyonların şike ile ilgili olarak süreçleri hasıraltı etme davranışlarına UEFA'nın müdahil olması söz konusu diye biliyorum. Bu konuda UEFA'nın yaklaşımı nedir, sizin düşünceleriniz nedir? Bu konuda TFF'ye bir baskı yapılacak mı?
Cevap:
Sizin ifadeniz daha çok yoruma dayanıyor. Burada Disiplin Kurulu ve UEFA ne yapacak? Yerel bir federasyonun almış olduğu kararla ilgili bunu soruyorsunuz. Evet, 2013'te belli başlı bazı şeyler uygulamaya geçti. UEFA'nın yazılı kurallarına ve kanunlarına baktığımız zaman bu açık, Spor Tahkim Mahkemesi'nde de ortaya konuldu. Ama bunlar da çok yerel konular. Zaten Türkiye'deyiz. Ben spesifik bir şey söylemeyeyim bununla ilgili. Tabii ki şike ve şike vakaları, bu maçların, Avrupa'daki maçları da etkilemesi anlamına geliyor. Dolayısıyla ona göre hareket edilmeli.

Soru: Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılması ve yeniden yargılama söz konusu... Mahkemelerin verdiği kararlar iptal edilir, deliller yok sayılırsa, şu an Fenerbahçe'nin 2, Beşiktaş'ın 1 yıllık cezası söz konusu. UEFA kapsamında da yeniden yargılama söz konusu olur mu? Cezalar kaldırılır mı?
Cevap:
Burada sizin ülkenizde yaşayacağınız değişikler ya da ceza kanunu ile ilgili değişiklikler, süreçler, onlarla ilgili kararlar, UEFA'nın kararlarını etkilemez. Çünkü bizim kararlarımız, kendi inançlarımızla niyetlerimizle ve adalet sağlama niyetlerimizle, kurallarımızla tutarlıdır. Onun için UEFA kararları değişiklik göstermez. Biz hepimiz bu inançla hareket ediyoruz UEFA'da. Tabii ki de sporun yararına çalışıyoruz. Tabii ki gelecekte çeşitli değişiklikler olabilir ama cezai kararlar verilmiştir, Türkiye'de kararlar verilmiştir onlar farklı işleyebilir. Ama karardır bağlayıcı olan. Yeni kanıtlar nasıl etkili olacak bilmiyorum. Çok fazla yorum yapamıyorum.

Soru: Ulusal federasyonlar üzerinde UEFA'nın yetkisi nedir? Disiplin müfettişlerinin UEFA için çok önemli olduğunu söylediniz. 10 gün önce, UEFA Moldovalı bir yetkili hakkında şike konusunda bir karar verdi ve hızlı verdi. Türkiye'deki şike konusunda Disiplin Merkezi ekstra bilgi istedi ve şikeye karışanlarla ilgili ek bilgi istedi. 7-8 ay geçti herhangi bir karar çıkmadı UEFA'dan. Kulüpler ile ilgili çıktı ama şahıslar ile ilgili çıkmadı. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz ?
Cevap:
UEFA sorumludur diyor. Avrupa'daki futbolla ilgili her sorundan sorumludur diyor. Yeni bir şey değil. Burada mantık, futbolu ve Fair-Play'i destekleme. Gözlem ve kontrol yapmak, futbolu geliştirmek bizim hedeflerimizdendi. Şahıslarla ilgili olarak kulüpler ve federasyonlar sorumludur zaten. UEFA ve yerel federasyonlar, TFF gibi İspanya Federasyonu gibi bunların, polis ve ceza savcıları gibi kalkıp birebir bir şeyler yapma yetkileri yoktur. UEFA'da disiplin müfettişi vardır. Bunlar kendi araştırmaları, soruşturmalarını yaparlar. Ama onun da bir soruşturma yapma kapasitesi vardır. Polisin, kolluk kuvvetlerinin ya da ceza mahkemesinin yapacakları daha farklıdır. Yine bir mahkemenin kararı, eğer bir şahıs suçlu bulunduysa , şike suçu yaptığı göründüyse, bunun kanıt olup olmadığı UEFA'ya gelen bilgilerle alakalı. Buna dayanan bilgilerle suçlu görünebilir. Eğer bir şahısa karşı hareket edilecekse, burada emniyet soruşturmalarından da bize bilgi gelmesi lazım. Ya da onların bilgilendirme yapması lazım. Ama bizim herhangi bir şahsa UEFA olarak bir soruşturma yapmamız mümkün değil.

UEFA Disiplin Kurulu üyesi Silvero Garcia:

UEFA ve TFF bağımsız
Konferansta UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu üyesi Emilio Silvero Garcia da bir konuşma yaptı. Garcia, UEFA'nın verdiği kararlarla yerel federasyonlar arasındaki kararlar arasındaki farklılıkların nasıl giderilebileceği hakkındaki soruya, "Bununla ilgili UEFA bir şey yapamaz. Çünkü her ne kadar birbirine bağlı olsa da UEFA ile yerel federasyonlar birbirinden bağımsızdır. Örneğin UEFA'nın saha kapama cezalarında maçlar seyircisiz oynanırken, Türkiye'de kadın ve çocuklar izleyebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA'nın kararı değişmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN