Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Giriş Tarihi: 10.3.2014 17:45 Güncelleme Tarihi: 10.3.2014 17:50
Akhisar Belediyespor maçına, Fırat Aydınus'un küfrü damgasını vurdu. Kime ettiği konusunda, farklı iddialar var. Siz ne düşünüyorsunuz? Bir ceza gerektirir mi?
Küfür, hiçbir yerde edilmemeli... Sokakta da, maçta da, evde de edilmemeli... Ama 'Edilmemeli' başka bir şey; edilip edilmediği başka bir şey... Bugün 'Ben, hayatımda küfür etmedim' diyebilecek bir insan var mı? Çok merak ediyorum.
Üstelik buradaki olay, aydınlanmış da değil. Yani küfrün olup olmadığı da aydınlanmış değil; futbolcuya mı, ortaya mı edildiği de aydınlanmış değil. Bu yüzden, kesin bir yargıya varmak güç...
Ne var ki sahadaki hakemin, özellikle o 90 dakikalık süre içinde, örnek adam durumunda olması lazım. Onun ağzından, herhangi bir şekilde küfrün çıkmaması lazım. Futbolcuya yönelik bir küfürse bu, zaten Futbol Ceza Yönetmeliğinde var. 'Futbolcu küfür edemez; ederse, cezası şudur' deniyorsa, hakem için de aynı yaptırım geçerlidir. Belgeler ve raporlar varsa, o küfrü kimin ettiğine bakılır ve karar verilir.
Usulde şöyle bir durum var: Hakem ile futbolcu, karşı karşıya geldiği zaman, futbolcu hakeme küfür ederse; hakem, raporuna yazabiliyor. Oysa futbolcunun, böyle bir rapor yazma şansı yok. Ceza yönetmeliğimizde diyor ki: 'Eğer hakemin, gözlemcinin, temsilcinin raporlarında yoksa; yayıncı kuruluş görüntüleri, tek başına delil kabul edilemez.'
Yayıncı kuruluş görüntülerini tek başına delil kabul eden, PFDK değil; savcılarımız. Hakem, küfür etmişse ve bu yayıncı kuruluşun görüntüleri ile ortaya çıkmışsa; Melo hakaret davası açar. Ama federasyon, hakemin cezalandırılmasını kabul edemez; çünkü öyle bir mevzuatımız yok. Tribündeki gözlemcinin duyup, 'Hakem, Melo'ya küfür etti' diye yazması da söz konusu değil...

Hakemin küfür etmesinin, savunulacak bir tarafı yok ama Melo'nun, bu olaydaki payı nedir? O da hakeme, kendi dilinde birçok şey söyledi.
Kim, ne söylerse söylesin; hakem, çok önemli... Mahkemede, yargıcın bir suçluya hakaret ettiğini düşünebiliyor musun! Bazı insanların, belirli anlarda örnek olma görevleri vardır. Bir yargıç, kahvede bana rastlar ve tavla oynarken kızıp, 'zar tutma' falan diyebilir ama mahkemede, karşı karşıya geldiğimiz zaman; ben cinayet suçlusu bile olsam, aşağılayıcı, hakaret edici bir tavır sergileyemez.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN