Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziz Yıldırım'ı SPK'ya şikayet etti

Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği Kongre Üyesi Recep Özcan, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulunarak, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri Yüksel Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu hakkında şikayette bulundu.

Giriş Tarihi: 18.3.2014 17:49 Güncelleme Tarihi: 18.3.2014 18:01
Özcan, SPK'ya gönderdiği dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:
"Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği Başkanı Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Yüksel Ekşioğlu ve M. Şekip Mosturoğlu haklarında, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince şike ve örgüt suçlarından 2011/63 esas, 2012/71 karar sayılı dosyasında ağır cezalara hükmedilmiş, bu karar da Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 17.01.2014 tarih, 2013/16791 esas, 2014/516 karar sayılı kararı ile onanarak kesinleşmiştir. Bu karar ile, adı geçen şahısların Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği üyelikleri ve Aziz Yıldırım'ın, İlhan Yüksel Ekşioğlu'nun Fenerbahçe Futbol A.Ş'deki yönetim kurulu üyelikleri düşmüştür. Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin ana sözleşmesinin 12. maddesine göre; Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin yönetim kurulu başkanı ve üyesi olabilmek için, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği başkanı ve yönetim kurulu üyesi olmak bir zorunluluktur.

Yukarıda belirtilen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararları:
TCK'nın 220/1, 53/1 ve 6222 sayılı kanunun 11 ve 18 maddelerine göre verilmiştir.
TCK'nın 53/1 maddesinin (d) bendine göre anılan kişiler, dernek tüzel kişiliğinin yöneticisi olmaktan ömür boyu men edilmişlerdir. Dolayısı ile de Fenerbahçe Futbol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetici İlhan Yüksel Ekşioğlu şirketteki görevlerinden de men edilmişlerdir.

TC Anayasası'nın 138. maddesine rağmen, Fenerbahçe Futbol A.Ş'deki görevlerine hükümlüler Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu yasa ve şirket tüzüğüne aykırı olarak devam etmektedirler. 17 Ocak 2014 tarihinden bu yana, Fenerbahçe Futbol A.Ş kesinleşmiş mahkeme kararına rağmen boşalan başkanlık ve üyelik için seçim yapmamış, kasıtlı olarak 'Manipülasyon' yaparak küçük yatırımcıları zarara uğratarak suç işlemişlerdir. Yapılan eylem ve işlemler SPK kanununa aykırıdır. Gereğinin ivedi olarak yapılmasına karar verilmesini arz ederim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Yıldırım'ı SPK'ya şikayet etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN