Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim varsa yokum

Kongre isteyenlere bu sözlerle rest çeken Aysal, 2016'da bırakacağını duyurdu

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, mali genel kuruldan önemli kazanımlarla ayrıldı... Aysal, hem seçim taleplerini geri püstürttü hem idari ve mali açıdan ibra edildi hem de yetki uzatımı konusunda onay aldı. Galatasaray yönetiminin son kongrede üç yıl için mi yoksa bir yıl için mi seçildiği tartışmalara konu olurken, ortaya farklı görüşler çıktı. Genel Kurul Divan Başkanı Duygun Yarsuvat, tartışmalar üzerine, "Seçim kararını oylamaya sunmuyorum. Bu konuda kararı Galatasaray Yönetim Kurulu versin" derken, üyelerin bir bölümü seçim konusunda oylama yapılması yönünde ısrarcı olunca kürsüye çıkan Aysal, muhalefete rest çekti...

HAYAT PLANLARIM ARASINDA 2016'DAN SONRA G.SARAY YOK
Sözlerine, "Sayın genel kurul üyeleri, aslına bakarsanız biraz haksızlık ettim, özür dilerim. Belki daha önce gerçek niyetlerimi açıklamış olsaydım zaman kazanacaktık" diyerek başlayan Aysal, "Durum net. Geçen sene seçim yaptım ve bir seçim daha talep etme hakkı yok. Niyetim 2016'ya kadar devam etmek ve sonra aday olmamaktır. Bu sene seçim kararı alırsanız, ben aday değilim. Seçim olursa görev dönemi 2017 yılına uzayacaktır ve 2016 yılından sonrası için benim planlamamda Galatasaray yok" dedi. Aysal'ın sert çıkışı sonrası muhalefet, geri adım attı ve seçim gündemden kalktı.

MALİ VE İDARİ BAKIMDAN AYRI AYRI OY ÇOKLUĞU İLE İBRA
Aysal yönetimi, olağan mali genel kurul toplantısında 2013 yılı faaliyetleri için mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibra edildi. Üyeler, yönetim kurulu faaliyetlerini mali ve idari bakımdan oy çokluğuyla ibra etti. Aldığı güvenoyu sonrası kürsüye gelen Aysal, "Güveninizi aldığımız için yönetim kurulu olarak minnetimizi sunuyoruz" dedi. Yaklaşık 11 saat süren mali kongre 2014 bütçesinin oylanması ile son buldu. Bağlı şirketlerin bütçelerinin yer almadığı 2014 yılı kulüp bütçesinin, 138.7 milyon lira gelir, 137 milyon lira gider olarak oy çokluğuyla kabulü ile son buldu.

TARTIŞILAN YETKİLER 31 MAYIS 2016'YA KADAR UZATILDI
Aysal'ın çok fazla önem verdiği bir diğer kazanım ise 9 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü mali genel kurulda kabul edilen kulüp hisse ve gayrimenkullerin değerlendirilebilmesi ile ilgili yetkinin 2016 yılına kadar uzatılması konusundaki talebinde istediğini alması oldu. Söz konusu 'yetki uzatımı', mevcut gayrimenkuller, kulüp hisseleri ve Riva arazisiyle ilgili tasarrufta bulunma, yeni gayrimenkullerin kulübe kazandırılıp yine bu taşınmazlar üzerinde tasarrufta bulunabilme yetkisini Aysal yönetimine sunuyor.

'GALATASARAY SOSYAL SORUMLULUK PROJESİYDİ'
Ünal Aysal, mali genel kurul sonrası basın mensuplarına çarpıc�� açıklamalar yaptı... "Genel kuruldan istediğimi aldım" diyen Ünal Aysal, "Görev süreniz sonunda bırakmayı düşündüğünüzü açıkladınız. Bunun gerekçesi ne?" sorusu üzerine ise önce, "Gerekçesi nüfus kağıdım" diye esprili bir yanıt verdi, ardından şu değerlendirmeyi yaptı: "Galatasaray benim için bir sosyal sorumluluk projesiydi. Kendime beş sene süre koymuştum. İki senem kaldı. İnşallah o iki yılı da güzel bir şekilde geçirdikten sonra görevi daha genç ve başarılı bir arkadaşa devretmek istiyorum. Bu tip planlamalar evvelden yapılınca güzel."

İADE-İ İTİBARA ERTELEME
Kongrede yapılan oylamada, önce eski başkan Adnan Polat'a iade-i itibarı geri verilecek iddiasıyla gündeme gelen disiplin cezalarının affı maddesi, sonra da Galatasaray Adası'nın kiralanması maddesi oy çokluğuyla ileri tarihli bir olağanüstü genel kurulda görüşülmek üzere gündemden çıkarıldı.

KOZAK: ÇİVİ ÇAKMADINIZ AYSAL: MARANGOZ DEĞİLİM
Hayrettin Kozak, mali genel kurulda Ünal Aysal ve yönetimine ağır eleştirilerde bulundu. Kozak, "Konuşmaktan bıktım, siz de dinlemekten. İki defa şampiyon olduk diye kimse seslenmesin. Bu mali tablolarla başarıdan bahsetmek söz konusu değildir. Hisse satışı, sermaye artışı, Şampiyonlar Ligi gibi ekstra gelirlere rağmen mali yönden bu tablo var. 3 yılda 1.5 milyar gelire rağmen çivi çakılmadı. Fatih Terim'i göndererek bindiğimiz dalı kestik" dedi. Kozak'a, "Ben marangozluk için değil, itfaiyecilik için göreve geldiğimi sanıyordum. Herhalde yanılmışım. Bu vesileyle çakılan çivileri bir bir anlatmak görevim" yanıtını veren başkan Ünal Aysal ise sarı-kırmızılı kulübün sadece geçen sezon 83 kupa ve 100'den fazla madalya kazandığını üyelere hatırlattı.

KONGREDE 22 ÜYE SÖZ ALDI
Genel kurulda, aralarında Hayrettin Kozak, Suat Sarı, Taner Aşkın, Murat Ece, Ahmet Özdoğan gibi isimlerin de olduğu 22 üye konuşma yaptı. Divan kurulu üyeleri, mali konular, teknik direktör Fatih Terim'in görevden alınması ve futbol takımının son dönemde aldığı başarısız sonuçlarla ilgili eleştirini sundu.

CANLI CANLI ŞAMPİYONLUK
Galatasaray Odeabank'ın FIBA Avrupa Ligi şampiyonu olması salonda büyük coşku yarattı... Üyeler, final karşılaşmasının son dakikasını barkovizyonda takip ederken Galatasaray Odeabank'ın ezeli rakibi Fenerbahçe'yi 69-58 mağlup ederek Avrupa'nın zirvesine çıkması sonrası salonda tezahüratlarlar yapıldı. Başkan Ünal Aysal zaferi yöneticilerine sarılarak kutlarken, "Muhteşem bir zafer. Galatasaray'a yakışır bir zafer. Çok güzel bir görüntü, keşke bunu her gün yaşayabilsek" yorumunu yaptı.

RAKAMLARLA G.SARAY
555 Galatasaray'ın konsolide borç alacak farkının 555 milyon 138 bin 860 lira (260 milyon 103 bin 481 ABD Doları) olduğu açıklandı. Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı sonu itibarıyla, alacaklarının 597 milyon 262 bin 859 lira, borç ve yükümlülüklerinin de 1 milyar 152 milyon 401 bin 719 lira olarak gerçekleştiği aktarıldı.
148 Önceki yılda18.1 milyon dolar olan vadesi geçmiş borçların 23.6 milyon dolara yükseldiği görülürken, net kredi borcunun da 131 milyon dolardan 148.3 milyon dolar seviyesine çıkması dikkati çekti. Krediler karşılığında verilen toplam teminatlar ise 406.2 milyon dolara geriledi.
491 Galatasaray'ın 491.9 milyon lira olarak gösterilen gelir tablosunda, 113.5 milyon lirayla TT Arena kombine gelirleri en üst sırada. 84 milyon lirayla GS Store, 74.1 milyon lirayla yayın hakkı gelirleri ve 68.3 milyon lirayla da Şampiyonlar Ligi gelirleri sıralandı.
499 Toplam 499 milyon lira olarak açıklanan 2013 yılı giderlerinde, sporcu ve teknik kadro ücretleri 305 milyon lira olarak gösterildi. 2012 yılında 232.6 milyon lira olan bu kalemdeki yüksek artışın kur farkından kaynaklandığı açıklandı.

KONGRE NOTLARI
Eski dostlar geldi
Ünal Aysal'ın bir önceki yönetiminde görev alan Ali Dürüst, Adnan Öztürk, Abdurrahim Albayrak, Celal Gürcan, Semih Haznedaroğlu, Refik Arkan ve Ali Gürsoy kongreyi başından sonuna kadar takip etti.

Önerge verdiler

Başkan Aysal'ın 2011 yılında göreve geldiği zaman 2014 yılına kadar almış olduğu yetkilerin 2016'ya kadar uzatılmasının görüşmelerden çıkarılması için Adnan Öztürk, Abdurrahim Albayrak, Turgay Kıran, Ahmet Özdoğan, Cemal Özgörkey, Hayri Kozak gibi isimler önerge için imza verdiler.

Cebinden ödeyecek
Kendisini Galatasaray Liseli olarak tanıtıp çalıştığı 18 ay süresince kulübü 500 bin lira dolandırdığı iddia edilen ve kulüple mahkemelik olan avukat Ayşegül Egemen'in kulübün kasasına verdiği zararı Ünal Aysal ve yöneticilerin ceplerinden karşılayacağı öğrenildi. Aysal'ın üyelerden gelen tepkiler nedeniyle bu kararı aldığı ve 500 bin TL'nın kulüp kasasına bağışlanacağı ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim varsa yokum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN