Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara haber

F.Bahçe camiası 19. şampiyonluk için gün sayarken, Yargıtay'ın kararıyla şok oldu. Başsavcılık, şike davasındaki cezaların infazı için dosyayı İstanbul'a gönderdi. Şike davasından aldığı 6 yıl 3 aylık cezanın bir yılını çeken Başkan Aziz Yıldırım, 2 yıl 2 ay daha ceza evinde yatacak

Giriş Tarihi: 18.4.2014
Yargıtay Başsavcılığı, Süper Lig şampiyonluğu için gün sayan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ceza evi "biletini kesti…" Başsavcılık, şike davasındaki cezaların infazı için dosyayı İstanbul'a gönderdi. Yıldırım, aldığı 6 yıl 3 aylık cezanın infazından geri kalan 2 yıl 2 ayı daha geçirmek üzere cezaevine konulacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 5'inci Ceza Ceza Dairesi'nin onadığı "Futbolda Şike Davası"na ilişkin itirazları reddederek dosyayı, infaza başlanmak üzere, İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

İNFAZ 1 AY İÇİNDE BAŞLAYACAK
İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere aralarında Olgun Peker'in de bulunduğu sanıklar hakkındaki infaz sürelerini hesapladıktan sonra dosyayı infaz savcılığına iletecek. Bu aşamadan sonra hükümlülere teslim olmaları için 7 gün süre verilen davetiye çıkacak. Hükümlüler bu süre içinde teslim olmazsa haklarında yakalama kararı çıkartılacak. Bu durumda Aziz Yıldırım ile diğer sanıkların cezalarının infazına en fazla 1 ay içinde başlanacak.

PARA CEZASI DA ÖDEYECEK
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun hükümlerine göre cezası 3 yılın altında olanlar, "sürekli hastalık", "ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülmesi" gibi nedenlerle cezasının birer yıldan toplam 2 yıl ertelenmesini isteyebiliyor. Yıldırım bu haktan 2 nedenle yararlanamıyor. İlki, Yıldırım'ın toplam cezası 6 yıl 3 ay, şartla tahliye infaz süresi yani "yatar"ı 2 yıl 2 ay kaldı. Ancak yasada "infaz süresi" değil, ceza süresine işaret ediliyor. Ertelemenin önündeki ikinci nedense Yıldırım'ın mahkumiyetinin niteliği. Yıldırım, "örgüt kurmak"tan da mahkum oldu. Örgütlü suçlardan mahkum olanların cezasının 3 yılın altında da olsa ertelenemeyeceği hükmü yer alıyor. Yıldırım ayrıca 1 milyon 312 bin 500 bin TL para cezası da ödeyecek.

KİM NE CEZA ALMIŞTI?
Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi 93 sanıklı Şike Davası'nda sanıklardan bazılarının cezalarını onamış, bazılarının cezalarını da bozmuştu. Cezaları onanlar arasında, "örgüt kurup, yönetmek"ten 2 yıl 6 ay hapse mahkum edilen Olgun Peker davanın bir numaralı sanığıydı.
Bülent Uygun: Teşvikten 11 ay hapis
Bülent İşçen: Şike ve teşvikten 2 yıl 4 ay hapis
Ali Kıratlı: Şikeden 1 yıl 10 ay hapis
Vederson: Teşvikten 5 ay hapis
Ali Yıldırım: 1 yıl 1 ay hapis
İbrahim Akın: Teşvikten 1 yıl 6 ay
İlhan Ekşioğlu: Şike ve teşvikten 3 yıl 1 ay hapis, 900 bin lira adli para
Mecnun Otyakmaz: Örgüt üyeliğinden 10 ay hapis, Sivas-F.Bahçe maçından dolayı 1 yıl 6 ay hapis
Şekip Mosturoğlu: Örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis, şike ve teşvikten 1 yıl 10 ay hapis
Mehmet Yıldız: 1 yıl 3 ay hapis
Sami Dinç: 1 yıl 14 ay hapis
Serdal Adalı: 1 yıl 3 ay hapis
Tamer Yelkovan: 1 yıl 3 ay Ümit Karan: 7 ay
Yavuz Ağırgöl: Şikeden 1 yıl 8 ay ertelemeli hapis
Yusuf Turanlı: Örgütten ertelemeli 1 yıl 3 ay, şikeden 1 yıl 18 ay hapis
Tayfur Havutçu: 1 yıl 3 ay hapis

" ELİNİZDEN GELENİ ARDINIZA KOYMAYIN"
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazları ve yeniden gözden geçirilme talebini reddetmesinin ardından ilk tepki F.Bahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'ndan geldi. 3 Temmuz sürecinde bir yıl Metris'te kalan Ekşioğlu, Twitter hesabından, "Elinizden geleni ardınıza koymayın. Bir daha atın içeri. Ben bu aşkla doğdum. 3 çocuğumu da bu aşkla yetiştirdim. Ya siz nasıl yetiştirdiniz?" dedi.

YA KİĞILI YA USLU DÜMENE
F.Bahçe bugün olağanüstü toplanıyor. Saat 14.00'teki toplantının ardından yönetimin bir açıklama yapması bekleniyor
1. Yönetim içinden bir başkan çıkararak yoluna devam edecek. Bu ismin Abdullah Kiğılı ya da Mahmut Uslu olma ihtimali çok yüksek.
2. Başkanın yanında olan yönetimin Aziz Yıldırım'ın ceza evine girmesi halinde seçime gitmesi beklenmiyor.
3. Her şeye rağmen seçim kararı olursa 45 gün sonra kongre yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN