Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursaspor Avrupa'ya gidebilir

Giriş Tarihi: 23.5.2014 08:59 Güncelleme Tarihi: 23.5.2014 11:35
UEFA'nın Süper Lig ekipleri Sivasspor ve Eskişehirspor için açtığı soruşturmalar; önümüzdeki sezon Avrupa'da ülkemizi temsil edecek kulüplerimizi de iyice belirsiz hale getirdi. SABAH.COM.TR olarak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Spor Hukuku Komisyonu üyesi Mert Yaşar'dan durumla ilgili görüş aldık. İşte spor hukuku uzmanı Yaşar'ın görüşleri:

"UEFA'nın Sivasspor ve Eskişehirspor ile ilgili soruşturma başlatması, UEFA'nın TFF kurullarına güvenmediğini tekrar ortaya koydu. UEFA, kendi turnuvalarına şike ve teşvik primine karışmış kulüpleri almak istemiyor. TFF'nin yönetici ve kulüpleri aklamasının UEFA için hiç önemi yok. Eskişehirspor'un yöneticilerinin ismi şike soruşturmasında yer bulmadı. Eskişehirspor'un cezalandırılacağını sanmıyorum. Sivasspor'un yerine Kasımpaşa'nın gitmesi lazımdı ama bu kulübün de UEFA Kulüp lisansı yok. Karabükspor'un yöneticileri ise Emenike ile ilgili şike görüşmelerini TFF'ye bildirmedikleri için Karabükspor da ceza alabilir. Büyük ihtimalle Bursaspor, Sivasspor'un yerini alacak. Eskişehirspor da cezalandırılırsa, G.Birliği'nin de Avrupa Ligi'ne katılması zor. Eski genel müdürleri Zafer Önder İpek şike ve teşvik primi görüşmelerinde aracılık yapmıştı. Bu durumda Bursaspor'un yeri garanti diyebiliriz. Eskişehirspor da ceza alırsa, Akhisar'ın Avrupa Ligi ön eleme turuna katılma şansı olabilir."Kim ne ceza almıştı?
UEFA'nın savunma istediği iki kulüpten 3 Temmuz soruşturmasına karışanlar şu cezaları almıştı:
Ümit Karan (2010-2011 sezonu Eskişehirspor futbolcusu):
PFDK, Eskişehir-Trabzon maçında teşvik primine teşebbüs ettiğini belirleyerek 2 yıl hak mahrumiyeti cezası verdi. Tahkim Kurulu, bu kararı 2 yıl müsabakalardan men şeklinde düzeltti. 16. Ağır Ceza Mahkemesi, teşvik primi suçunu işlediğine hükmetti. Yargıtay ise suçu sabit bulup cezanın ertelenip ertelenmeyeceğinin tartışılması gerektiğini belirterek kararı bozdu.

Bülent Uygun (2010-2011 sezonu Eskişehirspor Teknik Direktörü):
PFDK disiplin suçu işlemediğine kanaat getirdiği Uygun'a ceza vermezken, 16. Ağır Ceza Mahkemesi Eskişehir-Trabzon maçında teşvik primi suçunu işlediğini kabul etti ancak Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olduğu suçlamasını kabul etmeyip beraat verdi. Yargıtay ise Uygun'un suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiğinin anlaşıldığı için eksik ceza verildiğini belirtti. Mahkeme, Yargıtay'ın tespitlerini dikkate alarak dosyayı yeniden değerlendirecek.

Mecnun Otyakmaz (2010-2011 sezonunda Sivasspor Başkanı):
PFDK'dan ceza çıkmadı. Ancak Mahkeme, Sivas-Fenerbahçe maçında şike yapmaktan mahkum oldu. Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan da mahkum oldu.
Ahmet Çelebi (2010-2011 sezonu Sivasspor yöneticisi):
PFDK'dan, F.Bahçe-İstanbul BŞB maçında sonuca etki etmekten 2 yıl hak mahrumiyeti aldı. Mahkemede ise İstanbul BŞB-Fenerbahçe ve Sivas-F.Bahçe maçlarında şike yapmaktan mahkum oldu. Yargıtay verilen cezayı onarken; cezanın ertelenip ertelenmeyeceğinin tartışılması gerektiğini belirterek kararı bozdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursaspor Avrupa'ya gidebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN