Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UEFA kapıyı çaldı

Trabzon'un, "Federasyon, şikenin üzerini örttü. Yetkinizi kullanın ve müdahale edin" başvurusuna, UEFA'dan olumlu yanıt geldi. UEFA, durumu savunma istediği TFF'nin yanı sıra TS ve FB'ye iletti, karar tarihi ise 17 Temmuz!..

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Şike soruşturması sırasında haksız uygulamalarla hakkını gasp ettiğini öne sürdüğü Futbol Federasyonu'nu UEFA'ya şikayet eden Trabzonspor'a müjde... Avrupa futbolunun patronu, bordo- mavili yönetimin "TFF, UEFA ve kendi talimatları gereği atması gereken adımları atmadı ve atmamakta ısrar ediyor. UEFA olarak müdahale yetkiniz bulunduğunu hatırlatarak, milyonlarca taraftarı ile hak ettiği kupaya kavuşmayı bekleyen Trabzonspor'un uğradığı haksızlığın ortadan kaldırılması için girişimlerde bulunacağınızı umut ediyoruz" dilekçesine olumlu yanıt verdi. UEFA, söz konusu şikayet üzerine Futbol Federasyonu hakkında soruşturma başlattı ve bu kararı savunma istediği TFF'nin yanı sıra Trabzonspor ve Fenerbahçe'ye yazılı olarak iletti. UEFA Disiplin Komitesi'nin İspanyol üyesi Emilio Garcia Silvero imzalı metinde, soruşturmaya ilişkin kararın 17 Temmuz'da alınacağı aktarıldı.

'ULUSAL LİGDE DE DİSİPLİN YAPTIRIMI UYGULANSIN!'
Trabzonspor, sitesinden olayı kamuoyuna şöyle duyurdu: "Kulübümüz, 9 Mayıs 2014 tarihinde UEFA ve FIFA'ya başvuruda bulunmuştur. UEFA'nın bugün (dün) bilgi amacıyla ilettiği yazıda; soruşturma başlatıldığı, Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun 17.07.2014 tarihli toplantısında konu hakkında karar verileceği ifade edilmiştir. Bir örneği de TFF'ye gönderilen yazı; "doğrudan etkilenen taraf" sıfatıyla F.Bahçe SK'ya hitaben yazılmıştır. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, talebimiz, şike yapılan 2010-2011 sezonuna ilişkin olarak ulusal ligimizde gerekli disiplin yaptırımlarının uygulanması ve Trabzonspor'un hakkının teslim edilmesidir."

TFF: NORMAL BİR PROSEDÜR
Futbol Federasyonu konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapmazken, birinci başkan vekili Servet Yardımcı, UEFA'nın açtığı soruşturma hakkında SABAH'a sıcağı sıcağına şu değerlendirmeyi yaptı: "Evet bize UEFA'dan öyle bir yazı geldi. 17 Temmuz'a kadar gerekli belgeleri UEFA'ya teslim edeceğiz. Bu normal bir prosedür... O zamanki toplantıda karar alınacak."

FENERBAHÇE PATLADI!
Fenerbahçe hemen bir açıklama yayınladı. Sarı-lacivertli kulüp, UEFA'nın yapılan her şikayet için aynı prosedürü uyguladığını öne sürdü ve şunları kaydetti: "UEFA'ya yapılan her tür şikayet için uygulanmakta olan rutin işleyiş ve prosedürden farklı olmayıp Trabzonspor'un şikayeti üzerine Futbol Federasyonu'na iletilen evraktan ibarettir. Kulübümüzden herhangi bir savunma talebinde bulunulmadığı gibi bu şikayetin ciddiyeti (!) ile orantılı olarak dosya, UEFA disiplin müfettişine dahi sevk edilmemiştir. Amaçlanan: Trabzonspor'un, hukuken subuta eren 'teşvik eylemleri' ve bu eylemlerin gerçekleştiğine dair ortaya çıkan deliller tahtında kulübümüzün gerek UEFA gerekse Türk Ceza Yasaları uyarınca yaptığı başvuruların, uyandıracağı etkiyi ortadan kaldırmak ve kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmeye yönelik niteliksiz bir algı yönetimi girişimidir."

BUNDAN SONRA NELER OLABİLİR?
Türk futbolunda dün akşam flaş bir gelişme yaşandı. UEFA, Trabzonspor Kulübü'nün başvurusunu dikkate alıp "Şike davasıyla ilgili" Futbol Federasyonu'ndan savunma istedi. Bu gelişmeler akıllara "neler oluyor" sorusunu getirdi.
İDDİA 1: UEFA, bu şekil başvuruları prosedür gereği incelemek zorunda. Bundan dolayı TFF'den savunma istedi. UEFA, "Ben sadece kendi organizasyonum ile ilgili karar veririm. Yerel federasyonların işine karışmam" der. Ama soruşturma açarak da ne kadar ciddi davrandığını gösterir.
İDDİA 2: CAS'ın gerekçeli kararının ardından F.Bahçe, UEFA aleyhine İsviçre Federal Mahkemesi'ne dava açtı. Şimdi UEFA, Fenerbahçe'nin hamlesine karşı bir hamle geliştirdi. TFF aleyhine karar alırsa bu kez Fenerbahçe çok zor durumda kalacak. Dolayısıyla bu soruşturma aslında sanıldığından çok önemli. Her şey 17 Temmuz'da gün ışığına çıkacak.

GÖZLER YILDIRIM DEMİRÖREN'DE
Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Ocak ayı içerisinde yaptığı açıklamada, "Bizim açımızdan şike davası sona ermiştir. Ancak UEFA'dan bu konuya ilişkin bir yazı gelirse, oturur, değerlendiririz" açıklaması ile dikkat çekmişti. UEFA'nın dün TFF hakkında soruşturma başlattığını duyurması sonrası Demirören yönetiminin nasıl bir adım atacağı merak konusu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA kapıyı çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN