Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kritik hafta

Giriş Tarihi: 10.6.2014

Türkiye'nin SABAH'tan öğrendiği; Savcı Abdullah Mirz aCoşkun'un "Yargılamanın Yenilenmesi ve İnfazın Durdurulması Talebi", 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletildi

AVUKATLARA DAĞITILDI
Futbolda şike davasında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "hükmü kesinleşen F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte 6 kişinin infazının durdurulmasını" talep ettiği mütalaası, sunulduğu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından avukatlara dağıtıldı. Mütalaada, "Talep sahiplerinin haklarındaki hükümlerin Yargıtay'ca onanarak kesinleştiği ve yargılamanın yenilenmesi dışında başka bir yolla yanlışlığın giderilmesinin mümkün olmadığı belirlenmiştir" denildi.

VE İNCELEME BAŞLADI

Türkiye'nin ilk olarak 7 Haziran'da SABAH'tan öğrendiği İstanbul Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun'un hazırladığı 10 sayfalık mütalaada, Aziz Yıldırım'ın avukatlarının 6, 8 ve 20 Mayıs tarihli "infazın durdurulması ve iade-i muhakeme" talepli dilekçeleri ile İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Olgun Peker, Ali Kıratlı, Ruken Başak ve Serdal Adalı'nın avukatlarının sunduğu dilekçelerin değerlendirildiği belirtildi. 17 sanığın yeniden yargılanmasıyla ilgili olarak mahkeme heyeti, mütalaa'yı incelemeye başladı.

ÖZCAN VE TS'NiN TALEBİ

Mahkeme heyeti kararın bir haftalık zamanı bulmadan da açıklayabileceği yönünde görüş belirtti. Mütalaada, Trabzonspor Derneği avukatlarının da 22 Mayıs'ta sundukları dilekçeyle, "infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesi" taleplerinin reddedilmesini istedikleri belirtilerek, Fenerbahçe Spor Kulübü Divan Kurulu üyesi Recep Özcan'ın da, 5 Haziran'da sunduğu dilekçeyle, "Aziz Yıldırım hakkında verilen hükmün infaz edilmesi" talebinde bulunduğu aktarıldı. Bu talepler de görüşülecek

MÜTALAADA NE DENİLMİŞTİ?
Yargılamada aynı eylemler nedeniyle ve aynı örgüt suçları bakımından yargılanan şahısların aynı usul hükümlerine göre yargılanması gerekmektedir. Emenike'ye şike teklif eden kişi veya kişilerin eylemleri sabit bulunduğu takdirde, 'şikeye teşebbüs' suçundan ceza verilebileceği halde, Aziz Yıldırım hakkında hatalı olarak, 'şike' suçundan eylem sabit görülüp cezaya konu edilmiş ve hüküm Yargıtayca onanmıştır. Bir sanık için "tamamlanmış şike" suçunun, diğer sanık için "şikeye teşebbüs" ve başka bir sanık için de "teşvik primi" olarak kabul edildiği, aynı eylemle ilgili bazı sanıklara indirim uygulandığı ve diğer sanıklara da "şike" suçu kabul edilerek fazla cezai hüküm verilmiştir. Maddi hataya dair hukuka aykırılığın giderilmesiyle sanıkların CMK'nın 311/1.e maddesinde belirtildiği şekilde daha hafif bir ceza uygulamasıyla mahkum edilmesini gerektirecek nitelikte olduğu ve hükmü kesinleşmiş kişiler bakımından da yargılamanın yenilenmesi dışında maddi hatanın giderilmesine yönelik başka bir yol bulunmadığı anlaşılmıştır. Emenike hakkında beraatle sonuçlanmasının ardından kesinleşen davanın, "yargılanmanın yenilenmesi" talebinin değerlendirilmesinde gerekli olup, dava dosyası suretinin temin edilmesi gerekmektedir.

"GÜNEŞLİ GÜNLER"E ÖZÜR!
Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, dün sabah Twitter hesabından "Beklenen karar çıktı. Gözümüz aydın. Mahkeme başvurularımızı kabul etti. Güneşli günler göreceğiz" yazdı. Ancak kısa bir süre sonra yazdıklarını sildi. Ekşioğlu daha sonra bir açıklama yaparak, "Savcının mütalasını yaşadığı heyecanla karar gibi algılayıp hesabımdan tweet atan kızım adına özür dilerim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik hafta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN