Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Armadillo"ya ziyaretçi akını"

Giriş Tarihi: 12.6.2014 11:46

2014 Dünya Kupası'nın maskotu olarak Brezilya'nın üç bantlı armadillosu "Fuleco"nun belirlenmesinin ardından Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda bulunan 4 armadillo, ilgi odağı oldu.

Darıca Hayvanat Bahçesi Eğitim sorumlusu Emre Altıntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, botanik park içerisinde kurulan Darıca Hayvanat Bahçesi'nde çok sayıda hayvan ve bitki türünün bulunduğunu belirterek, gün içerisinde yaklaşık 4 bin ziyaretçiyi misafir ettiklerini bildirdi.

Nesli tükenmekte olan canlıların büyük bir itinayla doğal yaşam standartlarına uygun bir şekilde hazırlanan barınaklarda koruma altında tutulduğunu söyleyen Altıntaş, aynı coğrafyada yaşayan hayvan türlerinin iklim şartlarına uygun biçimde düzenlenen yerlerinde uyum içerisinde yaşadıklarını anlattı.

Armadilloların Güney Amerika bölgesine ait nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biri olduğunu ifade eden Altıntaş, armadilloların ortalama 75 santimetre uzunluğunda ve vücudunda bir tür zırh bulunan bir memeli türü olduğunu aktardı.

Altıntaş, son 10 yılda armadillo neslinin yüzde 30 azaldığına işaret ederek, hayvanat bahçesinde bulunan 4 armadillonun koruma altında tutulduğunu vurguladı.

Brezilya'nın üç bantlı armadillosu "Fuleco"nun Dünya Kupası maskotu olarak belirlendiğini anlatan Altıntaş, "Bu nedenle armadilloları görmek isteyenlerce parkımıza ilgi arttı. Hayvanat bahçemize gelen ziyaretçilerimiz, bu hayvanları yakından görme imkanı bulabiliyorlar. Ziyaretçilerimiz tarafından yoğun ilgi görüyorlar. Hatta bazı ziyaretçilerimiz uyuduğu zaman rüya görerek titreyen Armadilloların rahatsızlandığını zannederek telaşlı bir şekilde bize bildiriyorlar" diye konuştu.

Altıntaş, Armadilloların Güney Amerika iklimine ait hayvanlarla aynı barınağı paylaştığını anlatarak, "Birbirleriyle uyum içerisinde oldukları için aynı barınak içerisinde yaşayabiliyorlar" dedi.

- "Ziyaretçiler ilk kez görüyor"

Ziyaretçilerden Emre Avcı da armadilloların ismini Dünya Kupası maskotu olarak belirlenmesinin ardından duyduğunu dile getirerek, bunu merak ettiği için hayvanat bahçesini ziyaret ettiğini belirtti.

Dünya Kupasının maskotu armadilloları görmeye gelen Batuhan Bozkır da ilk defa armadillo gördüğünü anlatarak, çok sevimli bir hayvan olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Armadillo"ya ziyaretçi akını"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN