Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galatasaray: Hükümlüler yargıda beraat etse dahi

Şike davasında yeniden yargılama kararı çıkmasının yankıları sürüyor. Trabzonspor'un ardından Galatasaray'dan da sert bir açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 25.6.2014 17:38 Güncelleme Tarihi: 25.6.2014 17:51
Galatasaray Kulübü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "Futbolda Şike" davası hakkındaki yeniden yargılanma kararıyla ilgili, "Adı geçen hükümlüler, yeniden yargılama yoluyla beraat etseler dahi, bu karar; sportif hukuka göre, 2010-2011 sezonunda şike yapılmış olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir" açıklamasını yaptı.

Kulübün internet sitesinde "Kamuoyuna: Şike Konusunda Gerçekler" başlığıyla yer alan açıklamada, Yargıtay'dan kesinleşen şike davasında mahkum olan bazı şahıslarla ilgili, yeniden yargılama kararının verilmesinden sonra toplumda yaratılmaya çalışılan algı üzerine açıklama yapma zorunluluğunun görüldüğü belirtildi.

Galatasaray Kulübü'nün adaletli ve ahlaklı spor için yürüttüğü mücadelede, temiz toplumdan yana her kurum ve kişi gibi, davanın doğrudan tarafı olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"17 Haziran ile simgelediği duruş doğrultusunda, adaletin yerine getirilmesi için mücadeleye devam etmek ve görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak da en doğal hakkı ve görevidir. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar konusunda bir değerlendirme yapmayı, süreç devam ettiği için, hukuka olan saygımız açısından doğru bulmuyoruz. Ancak, gerekçesi ve sonucu ne olursa olsun, bu kararın, sportif hukuk açısından 'Şike Davası'nın özüyle hiç bir ilgisi yoktur. Adı geçen hükümlüler, yeniden yargılama yoluyla beraat etseler dahi, bu karar; sportif hukuka göre, 2010-2011 sezonunda şike yapılmış olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Uluslararası yargı organlarında ceza verilmesine yol açan deliller, sportif hukukun dava dosyaları arasında kıyamet gününe kadar en önemli kanıt olarak kalmaya devam edecektir"

"GALATASARAY, TÜRKİYE'Yİ ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE BU YIL DA ONURLA TEMSİL EDECEKTİR"

UEFA ve CAS dahil, bütün uluslararası kurulların, ülkelerin yerel mahkemelerinin kararlarıyla bağlı olmayıp, sportif cezaları, kendi bağımsız yargılamaları sonucu verdikleri belirtilen açıklamada, Galatasaray'ın, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Türkiye'yi doğrudan gruplarda temsil edeceğinden şüphe duyulmadığı ifade edildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Şike hükümlüleri, UEFA Disiplin Kurulu, UEFA Tahkim Kurulu ve CAS yargıçları önünde, mevcut iddia ve delillerle ilgili, saatlerce savunma yapmış ve bu süreç sonunda kurul üyelerini ikna edememiş, aksine üç önemli uluslararası mahkeme de, ilgili takımların kesin olarak şike yaptığına karar vermiştir. Bu kararların sabit olduğu da herkesçe bilinmektedir. Bu gerçeklere rağmen, kamuoyunu manipülatif ve yalan haberlerle yönlendirmek isteyenlere karşı, özellikle medyayı uyarmayı görev biliyoruz. Bu tür maksatlı haberlerin, kamuya açık şirketlerde, hissedarları zarara uğratabileceği riskini de herkes düşünmek zorundadır.

Bilinçli spor kamuoyu, sızdırılan haberlere gülüp geçmektedir: Galatasaray Futbol Takımı, kendisine UEFA'dan gönderilen yazı doğrultusunda, gruplara doğrudan katılarak Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde bu yıl da onurla temsil edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Sonuç olarak; ahlaklı ve adaletli spor mücadelesini sürdüren Galatasaray Kulübü, çocuklarımızın kirli bir spor ikliminde yetişmemesi için, bu davanın doğrudan tarafı olup; ulusal ve uluslararası düzeyde süreci sonuna kadar takip edecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galatasaray: Hükümlüler yargıda beraat etse dahi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN