Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'den Aziz Yıldırım'ın başvurusuna ret kararı

Anayasa Mahkemesi Aziz Yıldırım'ın kendisi hakkında aynı iddianame numarası ile iki farklı iddianame yazan Cumhuriyet Savcısı hakkında yaptığı bireysel başvuruyu, 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle reddetti.

Giriş Tarihi: 2.7.2014 07:13 Güncelleme Tarihi: 2.7.2014 11:08
Aziz Yıldırım'ın, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle reddedildi.

Anayasa Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın kendisi hakkında aynı iddianame numarası ile iki farklı iddianame yazan Cumhuriyet Savcısı hakkında yaptığı bireysel başvuruyu, "konu bakımından yetkisizlik nedeniyle reddetti.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın 19 Kasım 2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru için karar verildi.

OY BİRLİĞİ İLE REDDETTİ
Aziz Yıldırım, 20 Şubat 2012 tarihinde Şike Soruşturması'nda aynı iddianame numarası ile iki farklı iddianame imzalayan Cumhuriyet Savcısı hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayette bulunarak cezalandırılmasını talep etti. HSYK 3. Dairesi ise 3 Mayıs 2012 tarihli kararı ile şikayeti işleme koymadı. Şikayetin işleme konulmaması kararının yeniden değerlendirilmesi için yapılan ikinci başvuru üzerine HSYK Genel Kurulu ise 19 Haziran 2013 tarihli kararında aynı şikayeti oy birliği ile reddetti.

KONU BAKIMINDAN YETKİSİZLİK
Aziz Yıldırım, HSYK kararı üzerine 19 Kasım 2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi ise verdiği kararında HSYK'nın 159. Maddesindeki "Kurulun meslekten çıkarma cezasına ilişkin olanlar dışındaki kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamaz hükmü ile Bireysel Başvuru Hakkı'nın 45. maddesindeki, "Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı gibi, Anayasa Mahkemesi Kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvuru konusu olamaz hükmü hatırlatılarak, Aziz Yıldırım'ın bireysel başvurusu "konu bakımından yetkisizlik nedeniyle oy birliği ile reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'den Aziz Yıldırım'ın başvurusuna ret kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN