Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun adı 'Bay kırmızı kart’

1970'li yıllarda, "Gelsin Meclis yönetsin" denen otoriter hakem Doğan Babacan, tarihe geçen ilk kırmızı kartı anlattı, Cüneyt Çakır'la gurur duyduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Dünya Kupası heyecanı tüm hızıyla sürerken, Dünya Kupası finallerinde maç yönetmiş ilk Türk hakemi Doğan Babacan ile konuştuk. Adını finallerde ilk kırmızı kart gösteren hakem olarak tarihe yazdıran Babacan, 84 yaşına rağmen dimdik ayakta. Dünya Kupası maçlarını heyecanla izlediğini söyleyen Babacan, Batı Almanya-Şili maçında, Şilili futbolcuya gösterği kırmızı kartla, FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını gösteren hakemi olmasını "Bana en otoriter hakem derlerdi. Hak etmişti, ben de gösterdim" diye anlattı. O dönemde Meclis milletvekillerinin kavgalarına sahne olduğunda 'Babacan gelsin Meclis'i yönetsin' dediklerini gülümseyerek anlatan Babacan, "O tarihteki gazeteler, benle ilgili bu espiriyi yaparlardı. Disiplin ve otoriter anlayışım Meclis'e kadar yansımıştı" diyor. Hakemlik yaptığı yıllarda tek geçim kaynağının hakemlik olmadığını da söyleyen Babacan, "Hakemlikten kazandığım parayla geçinmek mümkün değildi" dedi.

KALBİNDEKİ AŞKI HİÇ SÖYLEMEDİ!
Doğan Babacan, İstanbul'un Beşiktaş semtinde dünyaya geldi ve gönlünü Beşiktaş kulübüne kaptırdı ancak kariyeri boyunca bunu hiç açıklamadı. Babacan, gençliğinde Beşiktaş Genç Takımı'nda futbola başladı. Kısa süre sonra A Takıma yükselen Babacan, futbol yaşamına Karşıyaka, Kasımpaşa, Emniyet, Hacettepe ve Beyoğluspor'da devam etti. Sakatlanınca futbolu bıraktığını ve hakemliğe başladığını ve yeşil sahalardan hiç kopmadığını söyleyen Babacan, bugün bile hala futbolun içinde. Türkiye Futbol Federasyonu'nun Merkez Hakem Kurulu personeli olarak çalışan ve her gün TFF'nin İstinye'deki binasındaki iş yerine üşenmeden gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun adı 'Bay kırmızı kart’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN