Finalde infaz yok

Giriş Tarihi: 17.7.2014

TFF'nin Disiplin Talimatı'nda yaptığı değişikliğe göre artık saha kapatma yok, tribün kapatma var. Ve bu ceza olası bir final maçına denk geldiği takdirde, ertelenip sonraki karşılaşmada uygulanacak

Futbol Federasyonu, 21 Temmuz'da yapılacak Mali Genel Kurul öncesi kulüplerin lehine 4 talimatta değişiklik yaparak olası eleştirilerin önünü kesti. İşte o 4 madde:

1 BİR İMZA HAKKI DAHA
TFF, kulüplerin yabancı futbolcu transferinde sözleşmeleri bulunan futbolcuların sayısının fazla olması nedeniyle 5+3 kuralına +1 ekledi. Böylece kulüpler 9 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayacak. Maçlarda ise sahada 5, kulübede de 3 futbolcu bulundurma kuralı devam edecek. Bu özellikle kadrosunda 8 ve üzeri yabancı futbolcu bulunan kulüplerin elini rahatlatacak.

2 TRİBÜN CEZASI GELDİ
TFF'nin en önemli değişikliği SABAH'ın daha önce açıkladığı gibi Disiplin Talimatı'nda yapıldı. Artık saha kapatma yok, tribün kapatma var. Buna göre kulüplerin TFF'ye bildirdikleri stadyum krokilerine göre belirlenen tribün veya tribünlere seyirci alınmayacak. Bu ceza uygulanırken kale arkaları ile diğer karşılıklı iki tribün olmak üzere toplam 4 tribün dikkate alınacak ve çirkin-kötü tezahürat eylemlerine verilecek para cezalarından sonra uygulanacak. Kadın ve çocukların seyircisiz maçlara alınması da sona erecek.

3 BİLETİ BLOKE EDİLECEK
Talimatla getirilen bir diğer yenilik ise e-bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürattan dolayı cezaya neden olan tribün veya tribünlere ilgili müsabakada giriş yapan taraftarların kartlarının bloke edilmesi oldu. Böylece bu kişilerin ilgili cezanın infaz edildiği müsabakaya başka bir tribünden girişleri engellenecek. Ev sahibi kulübün tüm tribünlerinin kapatıldığı veya seyircisiz oynanan müsabakalarda, kulüplerinin cezalı olmaması ve bu cezaların infazının mümkün olması şartıyla stadyum oturma kapasitesinin en fazla yüzde 5'i oranında misafir takım taraftarı da stadyuma girebilecek.

4 LİG AYRI KUPA AYRI
Seyircisiz oynama cezasının infazının final müsabakasına denk gelmesi halinde bu müsabakada seyircisiz oynama cezası infaz edilmeyecek ve bir sonraki resmi müsabakaya bırakılacak. Bu noktada, seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ile Türkiye Kupası müsabakaları ayrı kategori sayılacak ve her ceza kendi kategorisinde infaz edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finalde infaz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN