Sadece sen mi şampiyon yaptın!

Yanal'ın istifa mektubunda, "İlk sezonumda takımı şampiyon yapmış bir teknik adam olarak bu koşullarda görevime devam etmem mümkün değil" ifadesi Aziz Yıldırım'ı kızdırdı

Giriş Tarihi: 10.8.2014
Fenerbahçe'de bir sezon önce başlayan Ersun Yanal dönemi dün resmen kapandı. Özel hayatıyla ilgili haberler ve başkan Aziz Yıldırım'ın basın toplantısındaki sert sözlerinin ardından tüm gözlerin üstüne çevrildiği Ersun Yanal, SABAH'ın dün yazdığı gibi istifasını yazılı bir açıklama ile duyurdu. Peki bu istifanın perde arkasında neler yaşandı? İşte detaylar...

YİNE AYNI ŞEYİ YAŞAMAK İSTEMEM
Yanal, Beşiktaş ve Chelsea maçlarının ardından Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ile kısa süre statta sohbet etti. Yanal, Uslu'ya "Ağabey yarın bir araya gelelim. Sezon içi planlamayla ilgili karşılıklı oturup konuşalım" dedi. Yani, gündeminde istifa gibi bir seçenek yoktu. Ancak dün sabah gazetelerde özel hayatı hakkındaki haberlerin devam ettiğini görünce, daha önce düşünüp vazgeçtiği istifayı yeniden gündemine aldı. Tecrübeli teknik adam, Uslu ile bir araya gelmeden açıklamayı Anadolu Ajansı'na gönderdi ve görevi bıraktı. Yanal'ın yakın çevresine, "Geçen sene de istifa edecektim. Mahmut Ağabey'le görüştüm, beni ikna etti. Yine aynı şeyin olmasını istemiyorum" diyerek Uslu ile görüşmeden ayrıldığı kaydedildi.

AİLESİ DE BIRAKMASINI İSTEDİ
Peki istifa gerekçesi ne? Yanal, sadece Başkan Aziz Yıldırım'ın yaptığı sert toplantıdan etkilenip bırakmadı. Özel hayatındaki çalkantılar nedeniyle, ailesinde de problemler üst düzeye çıktı. Basında sürekli ilişki haberlerinin yer alması, başta eşi olmak üzere tüm ailesini üzmüştü. Bu nedenle görevi bırakmasını istiyorlardı. Bunun yanı sıra en büyük baskı Yıldırım'dan geldi. Yıldırım'ın talimatlarını yerine getirmemesi halinde istifa etmesini istediği Yanal, dayanamadı.

BAŞKAN HABERİ KULÜPTE ALDI
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Ersun Yanal'ın istifa haberini kulüpte aldı. Yıldırım, Anadolu Ajansı'na gönderilen açıklamayı okuduktan sonra yakın çevresine dert yanarak yine Yanal'ı şikayet etti. Yıldırım, Yanal'ın açıklamasındaki 'Göreve geldiğim sezon takımımı şampiyon yapmış bir teknik adam olarak bugünkü koşullarda görevime devam etmem mümkün değildir' cümlesine çok sinirlenerek "Öyle bir lafı nasıl eder? Sanki takımı tek başına o şampiyon yaptı. Bu futbolcuların hepsi pırıl pırıl insanlar. 2011'den bu yana onur mücadelesi veriyorlar. Onların emeklerini nasıl görmezden gelir? Bu şampiyonlukta herkesin payı var. İşte onun kaybettiği nokta buydu. Her şeyi kendi yapmışçasına dışarıya sundu. Ve hem oyuncuların hem bizim saygımızı kaybetti" dediği öğrenildi.

İPLER KOPENHAG'DA KOPTU
F.Bahçe ile Yanal arasında iplerin koptuğu nokta Kopenhag oldu... Yanal, Kopenhag'da genç bir kadın arkadaşıyla görülmüş, hatta futbolculardan Webo ve Diego, hocanın Tivoli Meydanı'ndaki görüntülerini videoya çekmişti. Bunun yanı sıra yerli bir futbolcu grubu aynı kadınla Yanal'ı bir kafede görmüş, teknik adamın masaya daveti üzerine "Teşekkürler hocam, bizim yarın maçımız var" diyerek imalı bir yanıt vermişlerdi. Kopenhag, Yanal'ın takımdaki otoritesinin bittiği yer oldu. Ayrıca Yanal'ın burada takıma şehir turu izni vermesi de yönetimin tepkisini çekti. Yöneticiler "Kopenhag, birçok terör örgütü üyesini barındıran bir şehir. Burada takım, üzerinde antrenman tişörtleriyle nasıl dışarıya çıkarılır? Böyle bir şey Fenerbahçe'de uzun yıllardır yaşanmamıştı" dedi. Başkan SABAH'ta yayınlanan özel hayat haberlerinin ardından düğmeye bastı.

İLKELER PARADAN ÖNEMLİ
İstifasının ardından yazılı bir açıklama yapan Ersun Yanal şu ifadeleri kullandı: "Göreve geldiğim sezon takımımı şampiyon yapmış bir teknik adam olarak bugünkü koşullarda görevime devam etmem mümkün değildir. İlkeler, kazandığımız ve kazanacağımız paradan her zaman daha üstündür ve başarı için olmazsa olmaz koşuldur."

SABAH SÜRECİ ADIM ADIM YAZDI
Ersun Yanal'ı istifaya götüren süreci SABAH SPOR adım adım okuyucularına duyurdu. 4 Ağustos'ta başkan Yıldırım'ın izinleri iptal ederek takımla yaptığı toplantıyla başlayan kriz süreci, 9 Ağustos'ta Yanal'ın ayrılığıyla son buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadece sen mi şampiyon yaptın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN