Aysal'a 90 gün ceza gelebilir!

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Tahkim Kurulu'nun saha kapama kararı sonrası G.Saray Kulübü, önce "Bu karar bizim için yok hükmündedir" sonra ise "Tarafsız hukukçuları davet ederek TFF'nin uygulamaları için rapor hazırlatacağız" açıklamalarını yaptı. Bu açıklamaların hukuksal anlamı nedir? Galatasaray, muhtemelen bu açıklamasından sonra da Disiplin Talimatı'nın 38/1 maddesi gereğince, Hukuk Müşavirliği tarafından PFDK'ya sevk edilecek. Çünkü ilgili madde, açıklamaları 'sportmenliğe aykırı' olarak değerlendirip, ceza öngörüyor. Yani, bu açıklamalardan dolayı G.Saray Başkanı'na 30 gün ila 90 arası hak mahrumiyeti ve 22.000 ila 110.000 TL arası da para cezası gelebilir.

Tahkim'in kararıyla ilgili bir itiraz merci yok mu? Galatasaray bu konuda ne yapabilir?
Tahkim Kurulu Talimatnamesi'nin 14.maddesi, "Tahkim Kurulu kararlarının kesin olduğunu ve bu kararlara karşı idari ya da yargısal mercilere başvurulamayacağını" söylüyor. Ancak, 2. fıkra ile buna bir de istisna getiriyor. G.Saray'ın, bu istisna hükme dayanarak herhangi bir başvuru yapabilmesi için, elinde, ceza verilmesine sebep olan delilleri çürütecek yeni argümanlar olması lazım. Yoksa bu karar G.Saray açısından kesindir.

Hukuk Kurulu'nun itirazıyla gerçekleşen bu olay, sonrakiler için emsal olur mu? Örneğin Trabzonspor, Fenerbahçe'ye verilen ceza az diye TFF'ye başvurabilir mi?
Hukuk Müşavirliği dilediği zaman, cezanın az olduğu gerekçesi ile Tahkim Kurulu'na başvurabilir. Bir kulübün ya da kişinin başvurabilmesi için ise dosyanın taraflarından biri olması gerekir. Ya PFDK'ca müdahilliği kabul görmelidir, ya da dosya sonucunda doğrudan etkilenecek taraflardan biri olmalıdır. Daha önce Zokora, Emre Belözoğlu için böyle bir başvuru yapmış, Tahkim Kurulu da Zokora'nın başvurusunu kabul ederek Emre'nin cezasını artırmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aysal'a 90 gün ceza gelebilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN