Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarsuvat: En büyük tehlike...

Galatasaray Kulübü'nün 25 Ekim Cumartesi günü yapılacak olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında başkanlığa aday olan isimlerden Duygun Yarsuvat, kongre üyelerine yemek verdi.

Giriş Tarihi: 18.10.2014 17:08
Yarsuvat: En büyük tehlike...
Galatasaray Kalamış Tesisleri'nde gerçekleştirilen yemek organizasyonunda üyelerle bir araya gelen Yarsuvat, yönetim kurulu aday listesinde bulunan isimleri de tanıttı.

Katılımcılara hitap eden Yarsuvat, sarı-kırmızılı kulüpte yönetim boşluğu oluştuğunu, kurallara uygun davranmama durumunun yerleşir olduğunu savunarak, "Başkanımız istifa etti ve bu kez seçime girmeyeceğini duyurdu. Tek aday çıktı. Tek adaylı seçimin Galatasaray'ın ilkelerine aykırı olduğunu düşünerek seçime girme kararı verdik" dedi.

Son dönemde hukuk normlarına uygun davranılmayarak, olağanüstü seçimler yapılmaya başlandığını dile getiren Yarsuvat, şunları kaydetti:

"Tüzüğümüz, seçimlerin 3 yılda bir mayıs ayının ikinci yarısında yapılmasını öngörür. Vefat, hastalık gibi olağanüstü hallerde kulübün başsız kalmaması için olağanüstü genel kurul yapılması gerekir. Seçimlerin mayıs ayında yapılması lazım. Aksi durumlarda ise kaosa sebebiyet verirsiniz. Mayıs ayında seçim yapılması hakkı, olağanüstü genel kurullarla üyelerimizin elinden alınmıştır. Biz bunu düzeltmek için karşınızdayız. Baskın seçimlerden bıktık. Başkan Ünal Aysal, seçime girip girmeyeceğini, istifasından bir hafta sonra açıklamıştır. Hiçbir arkadaşın hazırlıklı olmadığı bir döneme denk gelmiştir. Kim göreve gelirse gelsin, önümüzdeki mayıs ayında seçimi tekrar yapmak zorundadır. Galatasaray topluluğu, özgürlüğe inanan bir topluluktur. İlkeleri vardır. Tek aday ile seçim yapılması, seçim değildir. O, tayin olur ve bu da Galatasaray gibi hürriyetçi bir topluma yakışmaz."

"GALATASARAY'IN SORUNLARINI HALLETMEK İÇİN BURADAYIZ"

Sarı-kırmızılı kulübün bir kaos içinde olduğunu savunan Yarsuvat, "Sevgi ve kardeşliği yeniden yaşatmak istedik. Kimseyle kavgamız yok. Galatasaray'ın sorunlarını halletmek için buradayız. Kısa vadede ve uzun vadede halledilecek sorunlarımız vardır" ifadelerini kullandı.

Kısa dönemde özellikle içinde bulunulan mali sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Yarsuvat, şöyle devam etti:

"En büyük korkumuz olan UEFA Finansal Fair Play kurallarına uyum sağlamak için çaba sarf edeceğiz. Bu bir tehlike olarak karşımızdadır. Bazı kardeş kulüplerin yaşadığı gibi Avrupa'dan uzaklaşmak istemiyoruz. Gelirlerin uzun süre temlik edildiğini görüyoruz. Şu anda yeni bir gelir mevcut değildir. Yeni kaynaklar bulup, bu kısa sürede Galatasaray'ı bir ölçüde düzlüğe çıkartmayı amaçlıyoruz. Yine bu kısa dönemde hukuki görünümü düzeltmek istiyoruz. Galatasaray herkesle davalıktır. Bu durumu, anlaşarak çözmeye çaba göstereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Telekom Arena'nın üst hakkının, açılır-kapanır çatı sisteminin yapılmaması nedeniyle hala alınamadığına dikkati çeken Yarsuvat, konuyu Gençlik ve Spor Bakanlığı ile müzakere ederek çözeceklerine inandıklarını anlatırken, Galatasaray Adası'nın da yeniden üyelerin hizmetine açılacağını dile getirerek, "Bir sporcunun transferinden az bedelle kiraya verilmesi utanç kaynağıdır. Yıllık 380 bin dolar kirası var. Aylık 30 bin dolar civarı. Biz bir futbolcunun maç başı ücreti olarak bu rakamları ödüyoruz" diye konuştu.

Yarsuvat, göreve gelmeleri halinde kulüpte tasarruf tedbirleri alacaklarını aktarıp, "Çalışan adedinde indirim yapmayı ve en azından ücretlerde indirim yapmayı planlıyoruz. Şu anda 636 kişi çalışıyor ve aylık masraf sadece maaş olarak 5 milyon liradır" derken, Türk Telekom Arena'yı yılın 365 günü kullanılacak ve gelir sağlayacak şekilde aktif hale getirmek istediklerini anlattı.

"YABANCI KURALI, TÜRK FUTBOLUNU GERİ GÖTÜRDÜ"

Duygun Yarsuvat, Spor Toto Süper Lig'de uygulanan 5+3 yabancı kuralının, Türk futbolunu geriye götürdüğünü savundu.

Avrupa Birliği vatandaşı sporcuların serbest dolaşımı için uluslararası alanda başvurularda bulunacaklarını dile getiren Yarsuvat, "Bize göre 5+3 olarak uygulanan yabancı kuralı son derece yanlıştır. Türk sporunu geriye götürmüştür. Avrupalı rakiplerimizin sınırsız yabancı hakkı vardır. Bizden Avrupa'da başarılı olmamızı istiyor ama Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) burada yanılıyor. Kolumuzu, bacağımızı kesmek suretiyle bu yarıştan bizi adeta men ediyorlar. Bu şartlar altında Galatasaray dahil Türkiye'de hiçbir kulüp Avrupa'da boy gösteremez" şeklinde görüş belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarsuvat: En büyük tehlike...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN