Herkes hazır

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Dünya kenti İstanbul bugün 2020 için görücüye çıkıyor. Kent hazır, halk hazır, hükümet hazır, bakanlar hazır. Olimpiyatlar için herkes hazır Görüşmelerde hükümetin projeleri, planları, bütçesi IOC üyelerine aktarılacak. 30 dakikalık sunum sonrası 30 dakika da soru cevap yapılacak

Ve beklenen gün geldi çattı... İstanbul'un 2020 adaylığı için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu bugün incelemelerine başlıyor. IOC Değerlendirme Komisyonu'nun aday kentlerden Tokyo ve Madrid'den sonra İstanbul'da yapacağı incelemeler Çarşamba günü sona erecek. Ziyarette en kritik gün bugün. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği projede Bakanlar bugün komisyon üyeleriyle bir arayac gelecek. İşte o bakanlıklar ve yapacakları sunumlardan bazı kesitler...

5 BİN YATAKLI OLİMPİYAT KÖYÜ
Bu proje için büyük emek harcayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un adaylık sürecini komisyon üyelerine anlatacak. Kılıç, tüm tesislerin kalıcı olacağını, Londra'daki gibi sökülüp devre dışı kalmayacağını, 9 önemli tesisin yapılacağına vurgu yapacak. 5 bin yataklı Olimpiyat Köyü'nün detayları ve konumu ayrıntılı bir şekilde komisyona ifade edilecek.

4 GİDİŞ 4 GELİŞLİ OTOBAN
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve ekibi İstanbul için büyük projelerin şu an devam ettiğini komisyona slayt gösterisiyle anlatacak. Marmaray, Metro, 3. boğaz köprüsü, 3. Havalimanı, Olimpiyat Köyü'ne 4 gidiş 4 gelişli otoban projeleri (Işıksız otoban) IOC'ye aktarılacak. Bu arada üçüncü boğaz köprüsünün doğrudan olimpiyat köyüne bağlanacak şekilde planlandığı da vurgulanacak.

3 BİN YATAKLI HASTANE
2020 için en önemli yatırımlardan biri de 3 bin yataklı hastane projesi. Bunun için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ya da bakanlık müsteşarı projenin ve bu hastanenin tüm özelliklerini komisyon üyelerine aktaracak. Olimpiyat Köyü'nün dibinde olacak bu hastane Avrupa'nın en modern hastanelerinden biri olacak.

19 MİLYAR DOLAR BÜTÇE
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2020'nin bütçesiyle ilgili komisyon üyelerine bilgi verecek. 2020'nin toplam bütçesi 19 milyar dolar. Bu müthiş rakam ilk etapta olimpiyatlarının çok masraflı olduğuna dair yorumları beraberinde getiriyor. Fakat buradaki ince ayrıntı şu; Hükümet, 3. Boğaz köprüsü, 3. Havalimanı, Marmaray Projesi, 3 bin yataklı hastane projelerini zaten hayata geçirerek. İstanbul'daki Arena, Olimpiyat ve Saracoğlu statları hazır. Beşiktaş'ın yeni stadını da Beşiktaş Kulübü yapacak. Bu açıdan bakıldığında 2020 Olimpiyatları için harcanacak rakam çok da yüksek olmayacak.

TARİHİ DOKU ZARAR GÖRMEYECEK
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un kültürel ve tarihsel dokusuyla ilgili komisyon üyelerine detaylı bilgiler verecek. Buradaki en önemli ayrıntı ise tarihi ve kültürel dokunun zarar görmeyecek olması. IOC Değrlendirme Komisyonu üyelerine yapılacak yeni tesis ve yatırımların tarihsel dokuya zarar vermeyeceğinin altı özel olarak altı çizilerek vurgulanacak.

ADIM ADIM İSTANBUL ANALİZİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul'un yapısıyla ilgili komisyon üyelerine bilgi aktaracak. Bayraktar'ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 30 dakikalık bir sunum yapacak. Tüm bu sunumlar 13 üyeye 30 dakika süreyle yapılacak. Daha sonra da 30 dakikalık soru cevap bölümüne geçilecek.

RESMİ AÇILIŞI GÜL YAPACAK
İstanbul'da, IOC Değerlendirme Komisyonu'nun incelemeleri 4 gün sürecek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül komisyonun resmi açılış konuşmasını bugün yapacak. Cumhurbaşkanı Gül'ün 'Hoş geldiniz' mesajının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç heyete ayrıntılı bilgi verecek. Değerlendirme komisyonu İstanbul, Tokyo ve Madrid hakkındaki raporunu Temmuz ayında IOC'ye sunacak.

REEDİE'NİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER
İngiliz Sir Craig Reedie başkanlığındaki 13 kişilik Değerlendirme Komisyonu'nun Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener karşıladı. Ancak heyetin dikkatini çeken ise binlerce vatandaşın ilgisi oldu. Vatandaşların "Biz hazırız" tezahüratlarının tercüme edilmesini isteyen Reedie, duyduğu mesaj karşısında gülümsemekten kendini alamadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN