Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antidepresan değil sporla rehabilite

Giriş Tarihi: 28.3.2013

"Bunu vizyon olarak koyuyoruz. Sadece inşaatçı bir spor yönetimi anlayışımız yok. Tesisler ne kadar artarsa spor da o kadar ivme kazanacak."

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, SABAH Gazetesi'ne yaptığı ziyarette İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığı çalışmalarından, Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunları'na kadar birçok konuya açıklık getirdi:
* 2020 Olimpiyatları için şu an Madrid'den ziyade Tokyo ön plana çıkıyor. Resmi söylemlerimizde bu konularda en ufak bir değerlendirme yapmadık. Hep İstanbul üzerinden gittik. İstanbul diğer şehirlerden o kadar farklı ki İstanbul gibi bir kentin aday olduğu olimpiyatlarda rakiplerin negatiflikleri üzerinden konuşmak hem şık hem de stratejik değil.
* Anket sonuçları çok iyi. Her iki aday kenti de geçtik. İstanbul'daki IOC'nin anketinde yüzde 83 olimpiyata destek oranı çıktı ki bu çok çok iyi bir oran.
* Kenetlenme tamamen sağlanmış durumda. Başbakan'ın desteği çok önemli. Sürecin tam manasıyla arkasında. Onun dışında sunumda bakanlarımız görev yaptı.
* Olimpiyat Komitesi'nin önemsediği konu şu; her aday kent taahhütlerde bulunuyor zaten, ama bulunduğunuz taahhütleri yerine getirebilecek misiniz, bunun güvencesini verin. Biz esasında bunun güvencelerini verdik. Politik istikrar çok önemli. Yarın bir gün Türkiye'de bir seçimde iktidar değişecek olursa Türkiye'nin diğer siyasileri de bu sürecin arkasında aynı kararlılıkla dururlar mı diye bir soru var. Meclisteki muhalefet gruplarının başkanlarından da güvence mektubu götürüp sunduk. Bu önemli bir avantaj.
* Sporcu sayımız kesinlikle yeterli değil. İstanbul artık olimpiyat kenti, olimpiyatları İstanbul'a kazandırdığımızda elit sporcularla ilk 3'e girmemiz lazım. Sporla iç içe yaşayan bir nesil için olimpiyat tarihi bir fırsat.
* Bir destek kitabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren beden eğitimi derslerinde çocuklara olimpik ruhu öğretebilmek için bu kitap okutulacak.

2 YIL İÇİNDE 6 MİLYON ÖĞRENCİ TARAMA TESTİNDEN GEÇECEK
* 12 ilde olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezi oluşturuyoruz. Samsun, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Mersin, Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Bursa, Konya, Ankara, Kayseri, Erzurum, Van'da olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezlerini kuruyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde 6 milyon öğrenciyi tarama testinden geçirmeyi hedefliyoruz. 6 milyon öğrenciyi tarama testinden geçirdiğimiz taktirde her gencin hangi spora eğilimli olduğu görülmüş olacak. Hem çocukları sporla buluşturmayı amaçlıyoruz hem de 4 bin 5 bin civarında elit sporcu adayı belirlemeyi.
* Olimpiyat motivasyonuyla hayalini kurduğumuz Türkiye şu: Mesai bittiğinde normal vatandaşların, okul bittiğinde öğrencilerin spor çantası sırtında spor alanlarına koştuğu ya da parklarda bahçelerde koşuya çıktığı bir ülke. Spor yaparak rahatlayan bir insan depresif olmaz. Antidepresanla değil bir çift spor ayakkabıyla belki toplumsal rehabilitasyona koşuyor olacağız.

718 TANE SPOR TESİSİNİN İNŞAATI DEVAM EDİYOR
* Sadece tesisleşmekten ibaret inşaatçı bir spor yönetimi anlayışıyla hareket etmiyoruz. Ama 718 tane spor tesisinin inşaatına devam ediyoruz. 15 tane sporcu fabrikası, 155 tane gençlik merkezi, 250'ye yakın sentetik çim futbol sahası. Gaye önce sporla iç içe yaşayan bir toplum.
* Tesisleşme olimpiyat yolunda ülkemizi olumlu etkileyecektir. İhtiyaç daha da fazla aslında. Biz yerel yönetimleri de teşvik ediyoruz spor tesisleşmesi konusunda. Kendimiz zaten büyük önem veriyoruz. Tesisler ne kadar ulaşılabilir olursa spora yönelik ilgilin artma hızı o kadar ivme kazanacak. Hizmet ulaşılabilir oldukça tüketim oranı artacaktır.

MERSİN CİDDİ PROVA OLACAK
Bakan Suat Kılıç, 2020 Olimpiyatları öncesi Mersin'de Akdeniz Oyunları ev sahipliği yaşayacaklarını da hatırlattı.
* Mersin'de şu an bildirimi yapılan sporcu sayısı 6 bin 92 kişi. İnanılmaz bir sayı. Londra'da olimpiyat oyunlarına katılan sporcu sayısı 10 bin 472'ydi. Ciddi bir olimpiyat provası. Bizim şu an kafamızın yarısı sürekli Mersin'de. Şu an stadı yetiştirmeye gayret ediyoruz.
* Mersin'de çalışmalar 24 saat sürüyor. Paramotor koydurdum bir tane. Motorlu paraşüt. Onunla takip ediyorum Mersin'i. Haftalık değişimi görmem lazım. Mersin stadında 2500 kişi çalışıyor. Koltuklar monte edilirken atletizm salonunda tabanda hafriyat devam ediyordu. Çünkü yanlış bir proje ihale edilmiş 5 bin kişilik olarak. 7 bin 500 kişi olması gerekiyordu. Biz tabana inerek binanın betonunu kırdıktan sonra 5 bin kişilik salon 7 bin 500 kişiliğe çıktı. Tabandan derinleşerek, biraz Karadeniz zekasını kullandık aslında.

HEM MERSİN HEM U20

* Mersin'deki Akdeniz Oyunları'nın yanı sıra bir de U20 Dünya Futbol Şampiyonası var. 7 ilde U20 var. Ben 20'sinde Başbakanla beraber Mersin'de Akdeniz oyunlarını açılışını yapıyorum. Hemen nerden nereye gideceğiz bilmiyorum. Mersin'den Kayseri'ye geçeceğiz. U20'nin açılışına. Tekrar hop geri Mersin'e döneceğiz. Oradaki etkinlik devam edecek.

SABAH'A TEŞEKKÜR EDERİM
Bakan
Kılıç, Genel Yayın Yönetmenimiz Erdal Şafak'a, SABAH gazetesinin Olimpiyat haberlerine verdiği destek için teşekkür etti. Kılıç, "Biz çok agresif bir PR yapmadık. Normal rayında gitti. Ağırlıklı olarak da gazete haberleriyle gitti. Bu anlamda ben SABAH Gazetesi'ne de çok teşekkür ediyorum. Olimpiyat haberlerini destekleme konusunda başı çektiniz. SABAH'ın bizim için artı bir avantajı oldu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antidepresan değil sporla rehabilite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN