Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ülkenin gücüne inanın

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Büyük bir birliğe talipken bunu alamadığımız için sevinilmesi, hüznümüzden sevinç duyulması duyguları tahrip eden bir şey...
Bu ülkenin gücüne, vizyonuna inanmak için herkesin AK Partili olması şart değil, bize oy vermesi, bizi sevmesi gerekmiyor...
Türkiye'nin bir spor ülkesi olmasına yönelik vizyonumuz devam edecek. Doping bir zehir ve biz bununla savaşacağız...

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahipliği hakkının finalde Japonya'nın başkenti Tokyo'ya verilmesini değerlendirdi. Ankara'daki toplantıda Türkiye'nin bir spor ülkesi olma yönündeki kararlılıklarının devam ettiğinin altını çizen Kılıç, "Sadece olimpiyatın 5 halkasını Türkiye'ye getirmek için bu yola çıkmadık" diye konuştu.

PROJELER GELİŞEREK SÜRE CEK

Bakan Kılıç, yapımına devam edilen 776 büyük spor projesi bulunduğunu ve bunlara yenilerinin de ilave olacağını vurgulayıp şunları söyledi: "Olimpiyat hedefine, 2023 Türkiye'sinin, yani Cumhuriyetimiz'in kuruluşunun 100. yıl dönümününün büyük vizyon projelerinden biri nazarıyla çıktık. Türkiye, olimpik harekete olan inancını bugünden itibaren de korumaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edecektir."

Doping yapan bedelini öder
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, doping konusunda ağır yaptırımlara gidileceğini vurguladı ve şunları söyledi: "Buenos Aires'teki sunumda da ifade ettiğim üzere, yaklaşımımız 'temiz spor'dur. Türk sporunu yasaklı maddelerden temizleme konusundaki kararlılığımızdan asla geri durmayacağız. Hangi federasyon, hangi kulüp ve hangi teknik adam ilgisiz kalırsa, bedelini öder. Hangi sporcu bile bile lades derse, bunun bedelini tereddütsüz biçimde öder, bu böyle bilinsin. Aylar önce Halter Federasyonu Başkanı görevden çekildi ve 32 sporcu cezalandırıldı. Aylar önce yine Atletizm Federasyonu Başkanı görevden çekildi ve 32 sporcusu cezalandırıldı. Önümüzdeki aylarda gerekirse yeni yasalar da çıkararak, sadece sporcuyu değil, silsile içerisinde dopinge, yasaklı maddeye ulaşmasına neden olan herkesi cezalandırma yönüne gideceğiz. Yasaklı maddelerin Türkiye'ye girişini, satışını, erişimini kolaylaştıran herkes bunun bedelini ödeyecek. Biz meseleye sadece madalya ve anlık başarı çerçevesinde yaklaşmıyoruz."

Hazmedemedik
Bir ülkenin milli hedefleri olur. Hayata hangi pencereden bakarsanız bakın, oyunuzu hangi partiye atarsanız atın, bu ülkede yaşayan herkesin bir devleti, bir bayrağı var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türk bayrağını hayatının merkezine koyanların milli hedefler doğrultusunda hedeflenmesi lazım. Ortak hedeflere koşabilmesi lazım. Olimpiyat oylaması yapılıncaya kadar aleyhte yazılan ve çizilenleri, 'Türkiye Olimpiyatları almasın' diye birtakım proje ve fikirleri geliştirenleri, o güne kadar pek önemsemedik ama 'Olimpiyatı alamadığımız gün' sevinmelerini, İstanbul'un olimpiyat kenti olamamasından dolayı mutlu olmalarını göz ardı etmemiz, hazmetmemiz mümkün değil.

Yeni adaylık için erken
Kazanamamanın pek çok nedeni vardır. Herhangi bir neden, en önemli etken olarak gösterilemez. Bir miktar oradan, bir miktar buradan kazanamamamız üzerinde hiç şüphesiz etkili olmuştur. Yeni bir adaylık için henüz bir çalışmamız yok. Türkiye, son 10 yılda yaklaşık 700 uluslararası spor organizasyonu gerçekleştirdi.
Yeni bir olimpiyat adaylığı konusunda benim bir şey söylemem doğru değil. Yeni adayların gündeme geleceği tarih 2015 yılının 2. yarısı olacaktır.
Dünya Futbol Şampiyonası adaylığı konusunda yapılmış bir değerlendirmemiz henüz yok. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuyu çalışır, ve bizimle istişaresini yapar.
Türkiye olimpiyatları alamamış olabilir ama Türkiye olimpik heyecanı kaybetmedi. Bu heyecana yönelik çalışmalarımıza, en az bugüne kadar ki heyecanımızla destek vermeye devam edeceğiz.

Dünya basınında olimpiyat
TOKYO 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapma hakkı kazandı, Arjantin'deki oylamanın üzerinden 3 gün geçti ancak dünya basınındaki yansımaları sürüyor. İşte yorumlar:
İngiliz The TImes: Olimpiyatları İstanbul kazanmalıydı. 2008 Olimpiyatlar'nı Pekin'e verdiklerinde Çin'in insan hakları sicili konusunda bu kadar titiz değillerdi. Türkiye'de islamcılar ve laikler arasındaki gerilim büyük ama Olimpiyat Oyunları aşırılara biraz hoşgörü getirebilirdi.
Independent:
Tokyo'nun zaferinde Japonya'nın doping konusunda temiz oluşu kilit rol oynadı. Türkiye'nin bir doping kontrol merkezini ancak iki yıl önce kurduğunun açığa çıkması olumlu karşılanmadı.
Amerika New Yo rk TImes: Madrid'in merkezinde toplanan kalabalık üzüntüye boğulurken, İstanbul'da adaylığa karşı çıkanlar Taksim Meydanı'nda sonucu kutladılar.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ülkenin gücüne inanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN