Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lise son kitabında...

da "evet" oyu vereceğini açıklaması, İzmir'de tepki çeken , "Arabeskten pop müziğe geçiş" başlığıyla, lise kitaplarına konu oldu

Giriş Tarihi: 20.9.2010
Referandumda "evet" oyu vereceğini açıkladığı için memleketi İzmir'de ve bazı sanat çevrelerince tepkiyle karşılanan, hatta adını taşıyan sokaktan tabelası indirilen Sezen Aksu, lise kitaplarında... Aksu, lise son sınıf "Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi" kitabında, "Kültürel Gelişmeler ve Sosyal Hayat" bölümünde Türkiye'deki müzik kültürünün değişimi ve arabesk müzikten pop müziğe geçişteki çalışmaları ile örneklendirildi. "Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi" kitabında, "1980 Sonrası Türkiye" konusunun, "Kültürel Gelişmeler ve Sosyal Hayat" alt başlığında, köyden kente göçün etkileri arasında müzik kültürünün değişimi konusunda çalışmalarıyla örneklendirilen Sezen Aksu'nun, 1990'larda arabesk kültürle durgunlaşan Türk Pop Müziği'ni yeniden canlandırdığı ifade edildi.

MANÇO VE ERENER DE VAR

Kitabın ilgili bölümünde 'Minik Serçe'nin yanı sıra, Barış Manço ve Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen seçilen Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğrafları da yer aldı. Aynı bölümde ayrıca, Tarkan ile daha geniş kitlilere ulaşan Türk Pop Müziği'nin, Sertab Erener'in Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanmasıyla uluslararası alanda ilk önemli başarısını kazandığı belirtildi. Kitapta, roman ve hikâye alanındaki yenilikler kısmında da Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü alması, son yıllarda edebiyat alanında en önemli uluslararası başarı olarak gösterildi. Kitabın aynı bölümün karşı tarafında ise 1980 sonrası Siyasi Gelişmeler Başlığı altında, bu dönemde Cumhurbaşkanlığı yapan Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül'ün fotoğrafları yer aldı. Bu bölümde, 1987'de yapılan referandum ile 12 Eylül askeri müdahalesi sonucunda siyaset yasağı konan Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş'in siyasi yasaklarının kalktığı, 1995 ile 2001 yılları arasında ise Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin Türkiye'nin AB'ye uyum yasalarını çıkardığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezen Aksu lise son kitabında...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN